آزادسازی بی سرانجام سهام عدالت

آزادسازی سهام عدالت که با هدف کمک به تعمیق بازار سرمایه و واگذاری مدیریت دارایی های مردم تصویب شده بود، با ابهامات بسیار زیاد تاکنون به سرانجام نرسیده است.

به گزارش صدای بورس، بسیاری از افرادی که متقاضی کنترل سهام بوده اند همچنان سهام مذکور را در سبد دارایی های خود نداشته و امکان انجام معاملات بر روی سهام مذکور فعلا برایشان وجود ندارد. تعدادی از شرکت های کارگزاری که در این زمینه پیشرو بوده اند تنها توانسته اند در خواست های فروش مشتریان را دریافت کنند. تعداد افرادی که از مرحله اول و دوم فروش سهام عدالت هنوز مبلغ فروش خود را دریافت ننموده اند کم نبوده ، لذا مرجعی هم که باید به این امور رسیدگی کند مشخص نیست.
نبود التزام عملی در واگذاری مدیریت سهام و تنها اخذ در خواست فروش تنها اتفاقی بوده که در این عرصه رخ داد.البته مردم همچنان در مدیریت سهام خود مشکل دارند و ساز وکار مشخصی برای رفع عیوب در نظر گرفته نشده است چرا که اهتمامی به واگذاری در نهاد تصمیم گیرنده وجود ندارد. اگرچه اخذ در خواست فروش سهام عدالت در روزهای رونق بازار و خروج منابع از بازار در ماه های گذشته اتفاق افتاده است، اما اکنون در روزهای افول بازار نهادی از سوی دولت که حمایت مستقیم از بازار انجام دهد وجود ندارد و دولتی ها به بسان سایر نهادها و ارگان ها نظاره گر افت بازار هستند. در حالی که همین معاملات خرد و بلوک واگذاری سهام شرکت ها به طرفیت از دارندگان برای مردم سهامدار مشخص نیست و اینکه مسئله مذکور از طریق چه شرکت های کارگزاری صورت پذیرفته ، شفاف نشده و به سایر ابهامات دامن زده است.
سال هاست که دولتی های نا آشنا با بازار سرمایه و ریسک ،مترصد ایجاد پیوند بین شبکه بانکی کشور و بازار سرمایه هستند. حال آنکه فضا در این دو بازار (پول و سرمایه) بسیار متفاوت است. در حالی که بازار سرمایه بازار ریسک و عدم اطمینان است ، بازار پول و شبکه بانکی در قطعیت به سر می‌برند و تمامی نرخ ها در تأمین مالی و سود و سپرده ها از قبل مشخص است. لذا استفاده از دارایی سهام برای ارائه تسهیلات بسیار دشوار است، از طرفی بانک ارائه دهنده تسهیلات نیز نمی داند وام گیرنده دقیقا سهام چه شرکتی را وثیقه کرده است و در صورت نکول وام گیرنده اقدام متناسب با آن چیست و چگونه می تواند مطالبات خود را دریافت کند. لذا در فضای ابهام فعلی برای مردم و سرمایه گذاران تنها نتیجه منطقی این است که دولت اهتمام لازم در واگذاری سهام شرکت ها را ندارد.

محسن بهشتی نامدار، مدیر واحد تأمین مالی کارگزاری بانک رفاه
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۸۴

کد خبر 425925

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =