توجه حقیقی و حقوقی به کدام نمادها بود؟

رشد هشت هزار و ۴۹۶ واحدی شاخص کل (۰.۵درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۴۴ هزار واحدی قرار داد.

به گزارش صدای بورس، امروز بازار سرمایه در ابتدا با افزایش عرضه همراه بود و شاخص به سمت منفی شدن در حرکت بود اما در همان ساعت های ابتدایی بازار روند مثبت به خود گرفت. هرچند خیلی قوی نبود اما در پایان توانست با رشد ۰.۵ درصد، افزایش هشت هزار و ۴۹۶ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۴۴۴ هزار واحدی به کار خود پایان دهد.

شاخص کل هم وزن نیز با ۱.۷ درصد رشد ۷۹۶۵ واحدی در محدوده ۴۶۰,۳۸۸ قرار گیرد. حجم معاملات امروز بازار ۱۱.۲۷۷ میلیون سهم، ارزش معاملات ۱۲۲,۷۷۰.۵۷۱ میلیون ریال و ارزش بازار: ۵۷,۲۹۲,۷۳۷.۶۰۳ میلیارد ریال بود.

نمادهای فارس، فملی و شستا از تاثیرگذاران منفی امروز بر شاخص کل بودند و نمادهای کگل، خودرو، اخابر و وپارس از تاثیرگذاران مثبت بودند. نمادهای شپنا، شستا، خودرو، وتجارت، خساپا، سیتا و فملی از پرتراکنش های امروز به شمار رفتند.

ارزش کل معاملات خرد ۱۶هزار و ۵۱۰میلیارد تومان بود، افراد حقیقی ۸۸درصد یعنی ۱۴هزار و ۵۱۰میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان پنج درصد از کل معاملات شد و حقیقی‌ها امروز حدود ۸۰۰میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند و بیش از ۷۸۰میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی صورت گرفت.

همچنین بیشترین ورود پول حقیقی به بورس و فرابورس در سه گروه «خودرو و ساخت قطعات»، «مواد و محصولات دارویی» و «انبوه‌سازی، املاک و مستغلات» رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های «فلزات اساسی» و «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی» به نفع حقوقی‌ها تمام شد.

در بازار امروز سه نماد کپارس، خساپا و خودرو لقب بیشترین افزایش سهام حقیقی را به خود اختصاص دادند و توجه حقوقی‌ها نیز بیشتر به فولاد، شستا و فملی معطوف بود.

مالکیت حقیقی در ترکیب سهامداری شرکت کاشی پارس‌ معادل ۸۳میلیارد تومان افزایش یافت و از سوی دیگر سهامداران حقوقی فولاد مبارکه اصفهان با برتری ۶۰میلیارد تومانی ابتکار عمل را در دست گرفتند.

امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در ۲۱۶نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در ۱۰۹نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول هزار و ۴۶۰میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم ۶۷۰میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات روز جاری، ورود پول حقیقی در حدود  ۷۵۴ میلیارد تومان به ثبت رسیده است این در حالیست که روز گذشته ورو پول حقیقی در حدود ۱۲میلیارد تومان بوده است.

رشد بیش از یک درصد ۴۱۷نماد و افت بیش از یک درصد ۱۲۵نماد را شاهد بودیم.

توقف ۵ نماد به دلیل ظن دستکاری و اعلام رویداد + تمدید یک ماهه تعلیق یک شرکت
نماد ۵ شرکت بورسی و فرابورسی به دلیل ظن دستکاری و اعلام رویدادی مهم بسته و تعلیق یک شرکت بازار پایه هم تا پایان ماه تمدید شد.

 قبل از شروع معاملات ، نماد شرکت سیمان‌فارس‌ به دلیل وجود ظن دستکاری یا استفاده از اطلاعات نهانی به همراه شرکت های معدنی‌ املاح‌ و شوکو پارس به علت اعلام رویدادی مهم برای یک و دو روز و معادن‌ منگنز ایران‌ و کمباین‌ سازی‌ برای یک ساعت بسته شد. علاوه براین تعلیق نماد شرکت صنعت و تجارت آداک که از سوم آذر شروع بود هه منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی تا ۳۰ دی تمدید شد.

همچنین امروز شرکت‌های فولادی محصولات خود را در بورس کالا عرضه کردند. هر چند به واسطه رشد پرشتاب فولاد در بازار جهانی، قیمت اغلب مقاطع فولادی تا حدی از قیمت پایه فاصله گرفت اما همچنان فاصله زیادی تا قیمت‌های جهانی وجود دارد.

به طوری که امروز در بورس کالا، شمش بلوم شرکت‌های فولادی بورس تهران حدود ۲۵۴ میلیارد تومان پایین‌تر از قیمت جهانی به فروش رفت. به عبارتی دیگر امروز شاهد انتقال ۲۵۴ میلیارد تومان پول از جیب سهامداران به کام رانت‌جویان بودیم.

کد خبر 424543

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =