بازار متعادل می‌شود

حمیدرضا پیرهادی گفت: تاکنون در بازار بدون درنظر گرفتن ریزش ۵۵ هزارواحدی روزهای اخیر، ریزش زیادی در کار نبوده است؛ اکنون انتظار می‌رود که بازار روند صعودی داشته باشد.

به گزارش صدای بورس، حمیدرضا پیرهادی، کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار بورس و اوراق بهادار تهران دیروز با ریزش ۰.۲ معادل ۲ هزار و ۷۳۲ واحد همراه بود و به عدد یک میلیون و ۴۳۶ هزار و ۳۹۳ واحد رسید.

محمدعلی رفیعی، کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: می‌توان گفت که بازار در حال تثبیت است و وضعیت فعلی مانند یک ماه پیش یا هفته‌های گذشته که اوضاع خراب بود، نیست. بازار اکنون آخرین زورهای مقاومت و اصلاح را می‌زند و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، بازار متعادل می‌شود.

وی افزود: در حال‌حاضر بسیاری از بهانه‌ها از بازار رفع شد و افرادی که منتظر بودند، تکلیفشان مشخص شد. مدیران شرکت‌های بورسی مشخص شدند و کسانی که می‌گفتند می‌خواهند فلان فرد را از دور فلان شرکت بورسی خارج کنند، به وقوع نپیوست و تمام افراد سر جایشان ابقاء شدند و انتخابات امریکا به اتمام رسیده و ما دیگر بهانه‌ای برای اینکه منتظر باشیم و ببینیم چه می‌شود، نداریم.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اگر بازار را بنگریم می‌بینیم که تاکنون بدون در نظر گرفتن ریزش ۵۵ هزار واحدی روزهای اخیر، پس از مثبت شدن، ریزش زیادی در کار نبوده است. شاخص در ماه‌های اخیر یک رفت و برگشت به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد داشته و دوباره به ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد برگشت و آن زمان گفتیم که می‌خواهند بازار ریزش داشته باشد. اکنون انتظار این است که بازار روند صعودی داشته باشد.

رفیعی تاکید کرد: شاید اکنون برخی از سهام کمی واقعی‌تر شده‌اند؛ ما در واقعیت صادراتی نداریم و نمی‌توانیم از برخی سهم‌ها انتظار داشته باشیم که وضعیت خوبی داشته باشند؛ اکنون با توجه به اینکه شاخص از نگاه من؛ اصلاح خود را به اتمام رسانده و در حال بازگشت است، نباید کسی نگرانی داشته باشد. در هفته‌های اخیر چند خبر خوب در رسانه‌ها آمد. یکی واکسن کرونا بود که تأثیر خود را همان روزهای اول در بورس‌های جهانی گذاشت و این مسئله مطمئناً در بازار سرمایه ما نیز تأثیر گذاشت.

به نظر می‌رسد اصلاح تمام شده باشد

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با این حال به نظر می‌رسد بازار اصلاح خود را تمام کرده و می‌توانیم منتظر بهبود اوضاع باشیم؛ اما باید به مخاطبان بگوییم که حواسمان باشد اتفاقات تیرماه و سه ماهه نخست سال را رقم نزنیم زیرا کمترین اتفاق و حرف و حدیث بر این بازار اثر می‌گذارد. ما باید بازهم برای بازار منتظر یک صعود تا کانال ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد باشیم حتی می‌توان گفت تا کانال ۲ میلیون؛ اما این احتمال که کانال مذکور دوباره یک بازگشت داشته باشد وجود دارد.

رفیعی تاکید کرد: ما ابتدای امسال یک اصلاح داشتیم و با لیدری شبندر و شپنا بازار به رقم اصلی خود برگشت. بنابراین باز هم چنین احتمالی وجود دارد و باز هم امسال یا اوایل سال ۱۴۰۰ با توجه به انتخابات ریاست جمهوری کشورمان و تأثیری که ممکن است در بازار بگذارد، اصلاح داشته باشیم. اما اینکه فکر کنیم بازار از شاخص ۱ میلیون و ۵۰۰ بدون وقفه به ۲ میلیون واحد برسد، این طور نیست و با نوسان همراه خواهد بود.

وی گفت: بازی سه روز مثبت، دو روز منفی و دو روز مثبت، سه روز منفی به دلیل اینکه همچنان اخبار مختلف مطرح می‌شود ادامه خواهد داشت و چون بازار سرمایه سرگردان است، همینطور خواهد ماند؛ مگر اینکه اتفاقی بیافتد. به طور مثال رئیس‌جمهوری جدید امریکا در واقعیت برخی از تحریم‌های ما را بردارد. مانند کشتیرانی، نفتی، بانکی. آن زمان می‌توانیم بگوییم که بازار رشد بسیار عجیبی خواهد داشت.

منبع: گسترش نیوز

کد خبر 424528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =