۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۴
یک هفته با صنایع بورسی

بورس تهران پس از ثبت چهار هفته پیاپی مثبت، معاملات هفته گذشته را با افت ۶.۲ درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت.

به گزارش صدای بورس، نگاهی به عملکرد صنایع ۳۸گانه بورسی نشان از رشد ۶ گروه در مقابل سرخ‌پوشی میانگین قیمت سهام در زیرمجموعه‌های ۳۲ صنعت بورسی داشت. در این میان بیشترین افت هفتگی از آن گروه استخراج نفت و گاز با تک نماد «حفاری» شد. دیگر قعرنشین صنایع بورسی در آخرین هفته آذرماه نیز در زمره گروه‌های تک سهم بازار سهام قرار می‌گرفت. از این رو گروه ساخت دستگاه و وسایل ارتباطی با تک نماد «ولپارس» معاملات هفته منتهی به ۲۶ آذرماه را با افت ۱۴.۴ درصدی به پایان رساند.

در میان صنایع بزرگ کالایی نیز نام گروه شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی خودنمایی می‌کند که در مجموع معاملات هفته گذشته با افت ۱۰.۵ درصدی مواجه شد. خودرویی‌ها نیز شرایط مساعدی را تجربه نکردند و در این هفته ریزش ۱۰.۴ درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود را ثبت کردند. در این گروه‌ بررسی‌ها حکایت از افت قیمت خودرو به سبب انتشار اخبار مربوط به تمدید مهلت بررسی لوایح موبوط به FATF در شورای نگهبان دارد. در این راستا افت قیمت خودرو که با فروکش انتظارات تورمی آغاز شده بود به دنبال افزایش خوش‌بینی‌ها به آینده برجام و رفع تحریم‌ها و البته موافقت رهبری با بررسی مجدد لوایح FATF با شتاب بیشتری دنبال شد.

برندگان بورسی

در هفته منفی بورس تهران اما همانطور که اشاره شد ۶ گروه سبزپوش باقی ماندند. در این میان بیشترین رشد قیمت از آن گروه استخراج سایر معادن با تک نماد «کماسه» شد. به این ترتیب سهام شرکت تامین ماسه ریخته‌گری با رشد ۲۱.۱ درصدی معاملات این هفته را پشت سر گذاشت و تمامی روزهای هفته با صف خرید همراه شد. گروه منسوجات با رشد ۸.۶ درصدی، محصولات کاغذی با رشد ۵.۷ درصدی، لاستیک و پلاستیک با افزایش ۱.۵ درصدی و دستگاه‌های برقی با رشد ۱.۱ درصد دیگر صنایع سبزپوش بورس تهران در هفته منتهی به ۲۶ آذرماه بودند.

لاستیکی‌ها که پیشتر با نرخ‌گذاری دستوری از سوی سازمان حمایت مواجه بودند حال با آزادسازی نرخ‌ لاستیک شرایط مساعدتری را تجربه می‌کنند. اکنون نرخ تایر رادیال سواری و ماشین سنگین تقریبا آزاد شده و تنها نرخ‌گذاری تایر بایاس برجاست که البته سهم کمی از محصولات این شرکت‌ها را تشکیل می‌دهد. از این رو با افزایش نرخ ارز و تورم می‌تواند امید به افزایش سودآوری خود داشته باشند.

منبع: سنا

کد خبر 424194

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =