چک‌های قدیمی مشمول قانون جدید چک می شوند؟

داود محمدبیگی گفت: ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد اختیاری است و چک‌های قدیمی شامل قوانین جدید نمی‌شوند.

به گزارش صدای بورس، داود محمدبیگی مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در نشست خبری قانون اصلاح قانون صدور چک که در بانک مرکزی برگزار شد، با بیان اینکه ویژگی‌های قانون جدید چک در چند حوزه طبقه‌بندی می شود، اظهار داشت: در اصلاح قانون سامانه و سیستم‌های جدیدی برای ثبت اطلاعات پیش بینی، بر تعاملات بین دستگاهی بانک مرکزی و قوه قضاییه برای رسیدگی به شکایات تاکید و محدودیت برای دارندگان چک برگشتی سخت‌گیرانه تر شده است.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی خاطرنشان کرد: برای انتقال چک به فرد دیگر اطلاعات جدید باید وارد سامانه شده و ثبت شود.

بیگی تصریح کرد: چک های قدیمی مشمول فرآیند فعلی نمی شود بلکه چک های جدیدی که از ۲۰ دی ماه در اختیار مشتریان قرار می گیرد به مرور باید وارد چرخه اصلاحات شوند.

به گفته وی، این دوره آزمایشی به این دلیل است که نیاز به آموزش و آشنایی با این روند وجود دارد تا پیش از مصوبه الزام ثبت اطلاعات، افراد با پروسه آن آشنا شوند.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اظهار داشت: دسته چک‌هایی که از دی ماه در دسترس مردم قرار می گیرند اعتبار سه ساله دارند و بر هر برگه چک تاریخ اعتبار آنها ثبت شده است و صادر کنندگان چک نمی توانند برای بیشتر از تاریخ ذکر شده چکی را صادر کنند.

وی افزود: تغییر طرح و رنگ چک ها نیز در دست بررسی است تا تفکیک چک قدیم و جدید برای مردم امکان پذیر شود.

بیگی در خصوص افرادی که نمی توانند به سامانه صیاد دسترسی داشته باشند، گفت: یک راه صدور چک به صورت حضوری در شعبه است و ارسال پیامک تایید و ثبت چک نیز مسیر دیگری است که صادر کنندگان و دریافت کنندگان چک می توانند از آن بهره مند شوند.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت خاطرنشان کرد: ثبت اطلاعات چک در سامانه این امکان را به مردم می دهد تا از تعداد و مبلغ چک های برگشتی صادرکننده اطلاع دقیق پیدا کنند این مزیت در پیامک به صورت تعیین رنگ اعتبار شخص را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه تعیین صحت و سلامت چک از مزایای قانون جدید محسوب می شود، خاطرنشان کرد: بعد از الزام قانون ثبت اطلاعات در سامانه صیاد، در صورتی که این روند انجام نشود چک فاقد اعتبار پرداخت خواهد بود.

کاهش ۱۰ درصدی چک های برگشتی در مهرماه

همچنین «محبوب صادقی» مدیر اداره اطلاعات بانکی با بیان اینکه در سیستم جدید چک، کد رهگیری برای ثبت صادر می شود، خاطرنشان کرد: این کد ارتباط سیستمی با قضات برای تخلفات چک را تسهیل و قابلیت پیگیری را برای قوه قضاییه فراهم می کند.

وی با بیان اینکه در صورت برگشت خوردن چک تمام محدودیت های لازم برای صادرکننده اعمال می شود، تصریح کرد: اگر پرداخت نشدن چک یک شرکت اخلالی در وضعیت اقتصادی کشور به وجود آورد، شورای تامین بانک مرکزی می تواند آیین نامه ای را مصوب کند تا

شخص حقوقی بتواند از سه امکان دریافت تسهیلات، ضمانت‌نامه بانکی و افتتاح حساب به مدت استفاده کند.

به گفته وی، در مهرماه سال جاری ۸۰۰ هزار فقره چک برگشت داده شده که از نظر تعداد ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش را تجربه کرده است.

منبع: ایرنا

کد خبر 423699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =