سودسازی«شیران» جهشی خواهد بود

شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران در ۱۳۶۳ به ثبت رسیده، ۱۳۷۵ به شرکت سهامی عام تبدیل و در همان در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته‌شده است.

به گزارش صدای بورس، این شرکت اولین و بزرگ‌ترین تولیدکننده ماده اولیه شوینده‌ها در ایران است که در خردادماه ۱۳۷۳ با ظرفیت اسمی تولید ۵۰ هزار تن الکیل بنزن خطی و ۴۱ هزار تن نرمال پارافین با استفاده از دانش فنی و مهندسی پایه شرکت UOP شعبه لندن به بهره‌برداری رسید و در سال ۱۳۸۲ با اجرای طرح توسعه اول، ظرفیت اسمی خود را به ۷۵ هزار تن الکیل بنزن خطی و ۱۴۰ هزار تن نرمال پارافین در سال افزایش داد. 
شیران تا سال ۱۳۸۴ تنها تولیدکننده ماده اولیه شوینده‌ها (LAB) در کشور بوده است و از سال ۱۳۸۴ شرکت پتروشیمی بیستون با ظرفیت تولیدی ۵۰ هزار تن LAB در سال در کرمانشاه به بهره‌برداری رسید. ۵۰ درصد سهام این شرکت متعلق به بانک صنعت و معدن و ۲۹ درصد متعلق به واتی است.
 سرمایه شرکت در بدو تأسیس ۱۶۵ میلیون ریال که طی چند مرحله به ۸۰۶ میلیارد تومان رسیده است. غول تولید کننده LAB به زودی با افزایش ۲۴ درصدی سرمایه از محل انباشته، ۱۰۰۰ میلیارد تومانی خواهد شد.
 همچنین بنا به اطلاعات منتشر شده در تارنمای کدال، مدیرعامل شرکت ارزیابی مجدد دارایی‌های شرکت در همه گروه‌ها و طبقات دارایی‌های ثابت را درخواست کرده تا پس از آن شرکت اقدام به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها کند. 
مدیرعامل شرکت سید جواد احمدی بوده که دارای مدرک دکتری شیمی (استاد تمام) و مدیر عامل اسبق شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران است. سهم در یک سال اخیر بازدهی ۳۳۵ درصدی داشته است.
 در یک ماه اخیر، قیمت سهم با رشد ۳ درصدی همراه بوده و به ۳.۳۰۰ تومان رسیده است و ارزش بازار آن در حال حاضر ۲۷ هزار میلیارد تومان است.

LAB محصولی استراتژیک در هر زمان
الکیل بنزن خطی یا همان LAB ماده ای واسطه در تولید مواد شوینده است. این ماده شامل یک زنجیره خطی و یک حلقه بنزن است. نفت سفید ماده اولیه پارافین‌های خطی با خلوص بالا است که این مواد نیز در نهایت با هیدروژن زدایی به اولفین‌های خطی تبدیل می‌شوند. در نتیجه ترکیب اولفین‌های خطی با بنزن در حضور کاتالیست الکیل بنزن خطی تولید می‌شود. کاربردهای این محصول به دو گروه الکیل بنزن سولفونات خطی (LAS) و غیرسورفکتانت تقسیم می‌شود که از LAS در مواد شوینده برای تولید صابون، پودر و سایر پاک‌کننده‌های صنعتی و تجاری استفاده و از غیرسورفکتانت درکشاورزی، مرطوب کننده‌ها و صنایع رنگ‌سازی استفاده می‌شود. همچنین از نرمال پارافین مازاد در تولید موم پارافین کلر و صنایع رنگ و رزین استفاده می‌شود.  

حاشیه سود تولیدکنندگان LAB در اوج چند سال اخیر
نفت سفید و بنزن همبستگی بالایی با نرخ جهانی نفت داشته و در مدت اخیر کاهش جدی تجربه کرده اند. این در حالی است که قیمت آلکیل بنزن خطی تغییرات شدیدی را تجربه نکرده است. در نمای زیر تغییرات قیمت ماده اولیه به همراه محصول نهایی در ۴ سال گذشته به نمایش درآمده است. قابل ذکر است شاخص قیمت محصولات نسبت به میانگین ۵ سال اخیر همگن شده است بعد از سقوط قیمت نفت و افت شدید قیمت محصولات پایین دستی، قیمت LAB که ماده اولیه پودر شوینده است با توجه به سطح مطلوب تقاضا و کاهش عرضه، افت اندکی را تجربه کرد. قیمت دو خوراک نفت سفید و بنزن، به ترتیب با افت ۵۲ درصد و ۷۲ درصد رسیدند اما الکیل بنزن خطی در سایه کمبود عرضه، با افت شدید مواجه نشد و تنها ۲۰ درصد کاهش داشت. با این حال قیمت این محصول نسبت به اوج چندساله خود که در حدود ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار بوده است فاصله دارد و آخرین قیمت‌ها در حدود ۱۱۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار است.(نمودار یک)

وضعیت مالی و عملیاتی «شیران»در سالیان اخیر 
سال مالی شرکت منتهی به آذر ماه است. در سال‌های ۹۳ تا ۹۶ به دلیل پایین بودن نرخ جهانی نفت و ثبات ارزی با وجود ثبات نسبی مقدار فروش شرکت، سود خالص در فاز خنثی بوده است و در حوالی ۳۰۰ میلیارد تومان محقق شده است. در سه سال اخیر به دلیل جهش ارزی سودآوری شرکت هم روند صعودی گرفته است و در سال ۹۸ شرکت موفق به تحقق ۱۰۱۰ میلیارد تومان سود شد و در ۹ ماهه ۹۹ نیز قریب به ۱۸۰۰ میلیارد سود ساخته است.(جدول یک، ۲، ۳)

شیران را بنیادی بخریم؟
مطابق تصویر، نسبت قیمت به درآمد تریلینگ شرکت از نسبت قیمت سهم ۲۰ روز قبل از مجمع به سود سال مالی آن مجمع محاسبه شده است. در صورتی که سود سال جاری ۲۸۰۰ میلیارد تومان در حدود ۳۵۰ تومان به ازای هر سهم محقق شود، شیران پی بر ای ۹ واحدی قبل مجمع سال جاری در اسفند ۹۹ خواهد داشت.همچنین نسبت قیمت به درآمد آتی نگر شرکت، ازتقسیم قیمت ۲۰ روز بعد از مجمع به سود سال آینده محاسبه شده است به عنوان مثال در مجمع سال مالی ۹۷ در اسفند ۹۷، این نسبت به سود محقق شده در سال مالی ۹۸ برابر ۲.۵ واحد بوده است. با تحقق سود ۳۵۰ تومانی در سال جاری،این نسبت با توجه به قیمت ۱.۵۰۰ تومانی اسفند ۹۸ ، ۴.۴ واحد بوده است.
 در صورت ثبات قیمت‌های ۳.۲۰۰ تومانی فعلی شیران، نسبت قیمت به سود سال ۱۴۰۰ شرکت به ۵ واحد خواهد رسید که حاکی از ارزندگی سهم حتی با وجود مفروضات محافظه کارانه دارد.(نمودار ۲)
شیران محصول استراتژیک و کاملا انحصاری را تولید می‌کند و شرکت مشابهی در بازار سرمایه برای مقایسه با آن به طور دقیق وجود ندارد. سه شرکت پتروشیمی شازند، تندگویان و غدیر تولید کننده محصول با خوراک مایع هستند و از این حیث شباهت‌هایی با شیران دارند. در جدول سود چهار شرکت با شرایط مشابه برای دو سال مالی آتی به دست آمده است.
 همانگونه که مشاهده می‌شود شرایط بورس کالا و قیمت‌های جهانی سودآوری شغدیر را در شرایط مناسبی قرار داده است، با این حال بازار در ارتباط با قطعیت قیمت‌های خرید و فروش محصول و ماده اولیه آن تردید دارد. مازاد عرضه پت و افت قیمت‌های جهانی آن، اجازه سودآوری بالایی به شگویا نداده است.(جدول ۴)

علی اسکینی، کارشناس ارشد تحلیل
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۷۹

کد خبر 423086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =