چه صنایعی در بازار پیشرو خواهند بود؟

مدیرشرکت سبد گردان داریک پارس گفت: شرایط بازار امروز متعادل بود و با توجه به بازگشایی نماد سایپا و بازگشایی نماد صندوق پالایش یکم، اواخر بازار امروز کمی چالشی ایجاد شد ولی به طور کلی بازار روند خوبی داشت.

به گزارش صدای بورس، سید امیر اعتمادی؛ مدیر شرکت سبدگردان داریک پارس، درخصوص روند امروز بازار سرمایه  در گفت و گوی زنده اینستاگرامی به صدای بورس گفت: امروز حجم خرید بیش از حجم فروش بود و به طور کلی بازار متعادلی داشتیم و اتفاق بدی را در بازار مشاهده نکردیم.

اعتمادی اظهارکرد: شرایط بازار طی دوره‌های گذشته نشان داد روند بازار با نرخ تورم و نرخ ارز همبستگی دارد. نرخ سود بانکی و متغییرهای جهانی هم روی بازاربورس تاثیر گذار است ولی طی ماه‌های گذشته شرایط بازار همه را مبهوت کرد.

به گفته وی؛ متغییرهای اصلی بازار که باعث رشد شود در حال حاضر وجود دارد و از این بابت نگرانی وجود ندارد. نرخ های جهانی در حال رشد است به خصوص در حوزه پتروشیمی که فوق العاده بوده است. در محصولات و نفت هم از نظر قیمتی شرایط خوبی را شاهد هستیم. در حال حاضر بازارهای موازی بازار سرمایه از رونق افتاده و بورس در شرایط مساعدتری قرار دارد.

 مدیرشرکت سبد گردان داریک پارس، در خصوص ساخت واکسن کرونا و تاثیر گذاری آن بر بورس بیان کرد: دربازار سرمایه ما همیشه فردا را می خریم بحث نفت قطعا در صنایع پالایشی تاثیر خوبی خواهد گذاشت و سهام این شرکت ها روند رو به رشدی خواهند داشت. صنایع پتروشیمی و فلزات هم همچنان با رشد رو به رو خواهند بود. لاستیک و پلاستیک و مواد غذایی هم رو به رشد هستند.

وی افزود: روند کلی بازار را رو به رشد می بینم و خطر خاصی بازار را تهدید نمی کند و با توجه به ریسک های سیستماتیک که وجود داشت الان از بین رفته و موانع خاصی هم وجود ندارد.

کارشناس بازار سرمایه درباره قیمت گذاری دلار و تاثیر آن بر بورس بیان کرد: قطعا روند دلار روی صنایع دلارمحور بورس تاثیر می گذارد. البته بازار ما یک ارزش ذاتی دارد ولی یک زمانی ما سقف قیمت دلار را تا ۱۷ هزار می دیدم و الان دلار بالای ۲۲ هزار تومان را، بازار پذیرفته است اگر دلار قیمتش بیش از این افت کند یا بالاتر برود ما شاهد هیجان در بازارخواهیم بود.

اعتمادی افزود: یکی از آیتم های موثر در تحلیل های بنیادی بحث قیمت دلار است. به نظر هم نمی رسد اتفاق خاصی برای دلار بیافتد مگر این که دلار را زیر ۲۰ هزار تومان بیاورند که بعید می رسد چنین مساله ای ایجاد شود.

مدیرشرکت سبد گردان داریک پارس، در پاسخ به این سوال که آیا با ورود بایدن به کاخ سفید شرایط تجارت و بورس بهبود خواهد یافت گفت: از این جهت که بگوییم توافق هسته ای صورت می گیرد یا برجام از سر گرفته می شود و شرایط بهتر می شود درست است. ولی در بخش عملیاتی هنوز چیزی مشخص نیست و هنوز هم محدودیت هایی در فضای بین المللی وجود دارد. البته بازارعکس الملل خوبی به حضور بایدن نشان داد.

کارشناس بازار سرمایه افزود: برخی هیجانات در بازارسرمایه زود گذراست و در حال حاضر مشکل سیستماتیک خاصی در بازار نمی بینیم.

وی در خصوص تخصیص سرمایه صندوق توسعه ملی برای اتاق تثبیت بازار اظهار کرد: اینگونه تخصیص ها جو مثبتی را به بازار می دهد حالا فارغ از این که این حرکت مثبت است یا منفی، ولی به طور کلی شرایط خوبی را برای بازار سرمایه ایجاد می کند و تا حدودی بازار را متعادل می کند. اما این که طریقه استفاده آن کجا است؟ و یا این که این پول کجا و چگونه وارد شده است را نمی دانیم.

اعتمادی درباره وضعیت سهام خودرویی ها در شرایط فعلی گفت: بسیاری از افراد در خصوص وضعیت بنیادی این شرکت ها صحبت کرده اند که شرایط خوبی ندارند ولی ما باید به آینده بازار توجه کنیم و برای آینده سهام بخریم.

وی افزود: بحث ورود خودرو به بورس کالا هم مطرح شد و به مجلس هم رفت تا نرخ گذاری شود زیرا در آینده و فروش شرکت ها تاثیر گذاراست اما هزینه های مالی که طی ماه‌های گذشته به این شرکت‌ها متحمل شده اجازه نفس کشیدن را هم به آنها نمی دهد اما چون افزایش نرخ این محصولات به گوش می رسد ممکن است روند سهام خودرویی ها در بازار بهتر شود.

بهناز صفری

کد خبر 422802

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =