شکست حمایت

ریزش‌های بازار از دید تحلیگران دو دلیل عمده دارد که اولین آن سلب اعتماد عمومی مردم و ایجاد ترس به دلیل اقدامات سیاسی دولت بود که حتی ممکن است با تداوم این مساله شاخص به ۱ میلیون واحد هم برسد.

به گزارش صدای بورس هفته گذشته شاخص کل با شکستن حمایت ۱.۳ میلیون واحدی، وارد کانال ۱.۲ میلیون واحد شد. در شرایطی که انتظار می رود با بازگشایی نمادهای بسته همچون شستا، فارس و ومعادن، به سطوح پایین تری نیز کاهش یابد. شاخص تمام هفته گذشته روند نزولی داشت.

بیشترین ارزش معاملات
شنبه با افت سنگین ۳۸ هزار واحدی آغاز شد. عرضه های سنگین و نبود خریدار سبب تداوم صف فروش در بیش از ۴۵۰ نماد تا انتهای بازار شد. ارزش معاملات خرد حدود ۴ هزار میلیارد تومانی نشان از تردید خریداران دارد. نکته تامل برانگیز معاملات روز شنبه بیشترین ارزش معاملات بود که به دارایکم با ۳۸۰ میلیارد تومان اختصاص داشت. درحالی که نرخ دلار صرافی ملی با رشد ۳ هزارتومانی مجددا به محدوده ۲۹ هزارتومانی بازگشت نشان می دهد بازار ارز تمایلی به نرخ های زیر ۳۰ هزارتومان ندارد. دلار نیمایی نیز از ۲۷ هزار تومان عبور کرده است.

تاکید بر بازگرداندن اعتماد
روز دوشنبه نیز شاخص مجددا با افت ۳۷ هزار واحدی رو به رو بود و تداوم فشار فروش در بازار مشهود بود و ۴۰۰ نماد با صف فروش به کار خود خاتمه دادند. ارزش معاملات خرد به ۶ هزار میلیارد تومان رسید و بیشترین ارزش معاملات مجددا به دارا یکم اختصاص یافت. همچنین با انتشار اخباری مبنی بر تغییر فرمول قیمت گذاری و افزایش نرخ در خودرویی ها شاهد تحرکاتی در این نمادها بودیم به طوری که بیشترین حجم معاملات را در دو نماد خودرو و خساپا شاهد بودیم. یکی از حواشی روز دوشنبه جلسه علنی مجلس در مورد بررسی وضعیت سهام و عملکرد سازمان بورس با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بود که مهم ترین مطالب ذکر شده در این جلسه تاکید به بازگرداندن اعتماد مردم به بازار سرمایه بود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز به عملکرد بازارگردانان اشاره و اظهار داشت: در صورتی که بازارگردان ها به طور کامل در بازار فعال شوند می توان یک تعادلی را در بازار ایجاد کرد.

تحرک حقوقی ها
روز سه شنبه نیز شاخص به ریزش خود ادامه داد و به کف کانال ۱ میلیون ۳۰۰ هزار واحدی رسید با وجود خبرهایی مبنی بر افزایش سقف مجاز خرید صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت از ۱۵ درصد به ۳۰ درصد و افزایش حد اعتبار مجاز کارگزاری به مشتریان از ۲۰ به ۳۰ درصد بازار با افت به کار خود خاتمه داد. در معاملات این روز شاهد افزایش تقاضا در گروه خودرو به دلیل دریافت افزایش نرخ ۲۵ درصدی محصولات بودیم و نکته قابل توجه خرید ۹۴ درصدی حقیقی ها در این نماد بود در گروه بانکی نیز صف های فروش توسط حقوقی ها جمع شد.

رونق صف فروش
آخرین روز هفته معاملات با شدت عرضه آغاز شد اما پس از گذشت چند ساعت شاهد افزایش تقاضا در گروه خودرو بودیم به طوری که نماد خودرو با صف خرید همراه شد و با وجود عرضه چندین باره این صف مجددا تشکیل صف خرید داد. سایر نمادهای ارزنده بازار که گزارشات خوبی در ۶ ماهه و گزارش ماه ۷ داده بودند نیز کم و بیش متعادل و مثبت شدند. پالایشی ها نیز که معاملات خود را با صف فروش آغاز کرده بودند با افزایش تقاضا همراه شدند و صف های فروش این نمادها خریداری شد اما مجدد با فشار فروش و افزایش عرضه رو به رو شدند. در نهایت شاخص با ریزش ۱۳ هزار واحدی به ۱ میلیون ۲۸۸ هزار واحد رسید و تعداد ۳۱۱ نماد به ارزش ۵ هزار میلیارد تومان تا انتهای بازار با صف فروش همراه بودند.

واکاوی ریزش
ادامه ریزش‌های بازار بورس از دید تحلیگران دو دلیل عمده دارد که اولین آن سلب اعتماد عمومی مردم و ایجاد ترس به دلیل اقدامات سیاسی دولت بود که حتی ممکن است با تداوم این مساله شاخص به ۱ میلیون واحد هم برسد. دومین دلیل نیز وزن دهی بیش از اندازه به انتخابات آمریکا است که شاخص را در محدوده ۱ میلیون ۲۰۰ هزار تا ۱ میلیون ۳۰۰ هزار واحد نگاه خواهد داشت تا نتیجه انتخابات آمریکا مشخصص گردد.

رشد بازارهای موازی
درحالی که بازار بورس ریزشی است اما در بازار موازی مسکن با رشد ۱۰ درصدی قیمت نسبت به ماه قبل همچنان صعود می کند به طوری که میانگین نرخ هر متر در تهران به حدود ۲۷ میلیون تومان رسید. در بازار سکه نکته ای که در این هفته بسیار جالب توجه بود اختلاف قیمتی شدید بازار آزاد و بورس کالا بود که سکه بورس کالا بیش از یک میلیون تومان ارزان تر بود.

حاشیه های قابل توجه
بازار جهانی نیز وضعیت خوبی در این هفته نداشت و بیشتر کامودیتی ها یا درجا زدند یا حدود ۱ درصد ریزش داشتند. این بازار نیز علاوه بر مشکلات مرتبط با کرونا نگاهی به انتخابات آمریکا دارد.

توقف خط تولید روغن در شرکت صنعتی بهشهر مهم ترین خبر کدال در هفته جاری بود که با واکنش های زیادی رو به رو شد. اظهار نظر حسابرس نسبت به افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل سود انباشته شرکت آریا ساسول، گزارشات ماهانه شرکت و افزایش نرخ ۲۵ درصدی دو شرکت ایران خودرو و سایپا مهم ترین اخبار کدال در هفته جاری بودند.

افزایش سود آوری در بیشتر صنایع
با نگاهی به گزارشات ۶ ماهه منتشر شده از سوی شرکت ها شاهد افزایش سود آوری در بیشتر صنایع هستیم. در در سنگ آهنی ها کنور و کچاد به ترتیب با ۱۵۹ و ۵۸ درصد، در فولاد و مس نیز فملی و هرمز با ۶۳ و ۴۹ درصد، شفن و شخارک با ۱۱۰ و ۱۰۶ درصد در متانولی ها، آریا و مارون با ۶۶ و ۵۱ درصد در پلیمری ها، در اوره ای ها خراسان و کرماشا با ۷۳ و ۶۳ درصد، در پالایشی ها شراز و شتران با ۱۶ و ۱۱ درصد، شبهرن و شنفت در روانکارها با ۳۵ و ۲۶ درصد، کطبس با ۶۰ درصد در زغال سنگی ها، بفجر و بمپنا با ۷۵ و ۷۰ درصد در نیروگاه ها بیشترین رشد سود خالص را در گزارشات ۶ ماهه داشته اند.

قیمت فولاد جهانی در بیش از ۴۰۰ دلار تثبیت شده است. این در حالی است که شاهد ثبت قیمت ده میلیون تومان برای شمش فولاد در بورس کالا هستیم. سود تسعیر ارز نیز به جهش سودآوری شرکت های فولادی کمک کرده است. هرمز خبر از افزایش ظرفیت به ۲ میلیون تن داده است. به نظر می رسد فولاد خوزستان نیز ضمن افزایش نرخ، با تکمیل زنجیره در تولید گندله و تولید در واحد فولاد شادگان، بتواند جهش سودآوری داشته باشد.

فملی نیز تحت تاثیر رشد قیمت های جهانی قرار دارد. قیمت مس در آستانه ۷ هزار دلار قرار گرفته است و در صورت تداوم قیمت جهانی و دلار، این شرکت با پی به ای کمتر از ۵ برای سال ۱۴۰۰ معامله می شود. در پتروشیمی ها قیمت متانول از مرز ۲۰۰ دلار عبور کرده است و حتی قیمت های ۲۱۰ دلاری را دیده است. موضوعی که ارزندگی شرکت هایی مانند پتروشیمی زاگرس و پتروشیمی خارک را بیش از پیش نمایان ساخته است.

حسام بصیری کارشناس بازار
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۷۴

کد خبر 420096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =