۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱

شرکت پلیمر آریا ساسول گزارش ۶ ماهه خوبی روانه بازار کرد. این شرکت در نیمه نخست سال ۹۹ توانسته به ازای هرسهم ۸,۷۸۲ ریال سود محقق کند که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹۸ درصد رشد داشت.

به گزارش صدای بورس،  این درحالیست که «آریا» کل سال ۹۸ را با شناسایی ۹۲۰۴ ریال سود به ازای هرسهم به پایان رساند .همچنین حاشیه سود ناخالص نیز در شش ماهه ابتدای ۹۹ به ۵۰ درصد رسید که نسبت به حاشیه سود ناخالص سال ۹۸ چیزی در حدود ۴ درصد رشد داشت.

فروش قابل توجه و جهش رشد سود 
از طرف دیگر مقایسه سه ماهه دوم با سه ماهه اول نیز پیشرفت بسیار خوبی در عملکرد عملیاتی شرکت نشان می‌دهد. همانطور که در نمودار زیر قابل مشاهده است، فروش سه ماهه دوم سال ۹۹ به طور قابل توجهی بیشتر از سه ماهه اول است و رشد ۵۴ درصدی داشت. از طرف دیگر به علت بهبود حاشیه سود ناخالص شرکت در سه ماهه دوم شاهد رشد ۹۶ درصدی سود ناخالص نسبت به سه ماهه اول هستیم. حاشیه سود ناخالص سه ماهه دوم ۵۴ درصد و سه ماهه اول ۴۳ درصد بود. 

به طور کل «آریا» در سه ماهه دوم توانسته ۵۸۱ تومان سود به ازای هرسهم محقق کند درحالی‌که در سه ماهه اول نصف این مبلغ را محقق کرده بود و این پیشرفت قابل توجهی محسوب می‌شود.

بیش از ۷۰ درصد صادرات 
اگرچه این شرکت در شش ماهه ابتدای ۹۹ حدود ۲۲۷ هزار تن از محصولات خود را به صورت داخلی و ۳۳۵ هزار تن نیز صادر کرد، اما بیش از ۷۰ درصد فروش شرکت در این دوره به صورت صادراتی بود . در این بین حدود ۳۶ درصد از فروش ۶ ماهه سال جاری مربوط به فروش پلی اتیلن سبک صادراتی است. 
همچنین نکته مهم در مورد «آریا» این است که مقدار فروش صادراتی در مقایسه با سال قبل و با وجود رکود حاصل از پاندمی کرونا کاهش نداشته و حتی ۵ درصد به لحاظ مقداری رشد داشت.

 تداوم رشد فروش 
 البته در این روند، آریا ساسول مبلغ فروش ۱۳,۵۶۳,۶۲۹ میلیون ریالی را در شهریور ماه ۹۹ به ثبت رساند که در مقایسه با میانگین فروش ماه‌های قبل ۵۸ درصد بیشتر و نسبت به دوره مشابه سال قبل نیز ۹۲ درصد بیشتر است. فروش شهریور ماه نسبت به مرداد ۱۶ درصد رشد داشت. 


 رشد نرخ‌های ماهانه صادراتی
بر اساس این گزارش، عمده فروش شرکت به ترتیب از محل پلی اتیلن سبک، متوسط و سنگین است که در شهریور ماه نسبت به ماه قبل به ترتیب افزایش نرخ ۱۰ و ۱۹ درصدی داشته اند.همچنین بهبود نرخ‌های جهانی محصولات در کنار رشد نرخ دلار سبب نمایش نرخ‌های رشد ماهانه قابل توجه در محصولات صادراتی شرکت شده است.
 

همچنین «آریا» ساسول در ۶ ماهه نخست سال مالی جاری، ۶۰,۷۳۲,۵۹۳ میلیون ریال فروش داشته که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۳ درصد رشد داشت.

براساس این گزارش، فروش سه ماهه دوم سال ۹۹ «آریا»، معادل ۳۶,۸۵۰,۹۸۵ میلیون ریال بود که ۵۴ درصد نسبت به فروش سه ماهه اول رشد داشت. به همین دلیل انتظار می‌رود گزارش شش ماهه بسیار خوبی از این شرکت شاهد باشیم. همچنین روند فروش ماهانه «آریا» نیز به خوبی بهتر بودن عملکرد فروش در سه ماهه دوم
را نشان می‌دهد.

منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۷۲

کد خبر 419285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =