۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
احساسات را معامله می‌کنیم!

در بورس تمام و کمال، احساسات حرف اول را می‌زند. حتی منطقی ترین افراد نیز وقتی می‌خواهند در معاملات خود درگیر احساسات نشوند به تجربیات و احساسات ناشی از آن تجربه رجوع می‌کنند.

به گزارش صدای بورس، به نظر ما احساساتمان را معامله می‌کنیم. ما طمع را می‌خریم و ترس را می‌فروشیم. در تمام لحظه‌های معاملاتی‌مان در میان جدال  احساسات متناقض خود قرار داریم. این را گفتم که بدانید ارزشگذاری ما هم یک ارزشگذاری ذهنی است. اگرچه بر مبنای یک گزارش کارشناسی سهامی را انتخاب می‌کنیم اما درست بعد از انتخاب سهم،  دیگر همه چیز در اختیار احساس است. در واقع تعریف ما از ارزندگی هم دستخوش حالات روحی ما می‌شود و این است که سهام بی بنیاد را ۵ برابر گران‌تر می‌خریم و سهام ارزنده را می‌فروشیم. 
بعد از این هیجانات و احساسات با تجربه‌تر می‌شویم. احساساتی که بعد از فروکش کردن هیجانات به سراغ ما می‌آید رفتارهای بعدی را شکل می‌دهند؛ تبدیل به تجربه می‌شوند و راهگشای تصمیمات بعدی. وضعیت فعلی بازارهای سرمایه‌گذاری اگرچه نتیجه‌ عوامل بسیار زیاد اقتصادی و سیاسی است ولی عملکرد ما  و واکنش‌های ما به آن موضوعات، وضعیت فعلی را رقم زده است.
 

منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۷۱

کد خبر 418780

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =