نگرانی برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نداریم

بیست و دومین سمپوزیوم صنعت فولاد ایران با موضوع «چالش‌های موجود در تامین مواد اولیه، تجهیزات، دانش فنی و توسعه زیرساخت‌ ها در رقابت‌ پذیری محصولات فولادی» برگزار شد.

به گزارش صدای بورس، به نقل از روابط عمومی فولاد خوزستان، سمپوزیوم صنعت فولاد ایران با حضور خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و سایر مدیران صنعت فولاد به همت انجمن آهن و فولاد ایران ۱۴ الی ۱۶ مهرماه ۱۳۹۹ در نمایشگاه بین‌المللی جزیره کیش برگزار شد.

خداداد غریب پور معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو در مراسم افتتاحیه گفت: با توجه به توسعه اکتشافات توسط ایمیدرو، نگرانی برای تامین سنگ آهن چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نداریم. برخی ذخایر سنگ آهن اگر چه رو به اتمام است، اما معادن جدیدی کشف شده است.

وی با بیان اینکه برای دستیابی به هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، نیاز به ۵ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری است، افزود: این میزان سرمایه از محل منابع صنایع معدنی قابل تامین است و با توجه به توسعه اکتشافات به طور حتم این هدف گذاری زودتر از موعد تعیین شده (سال ۱۴۰۴) محقق می‌شود.

غریب پور سهم معدن و صنایع معدنی در GDP کشور را ۲۶ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های این حوزه، این سهم در اقتصاد کشور باید افزایش یابد. همچنین با اکتشافات جدید، در پهنه ایران مرکزی ذخیره ۵۰۰ میلیون تنی سنگ آهن و همچنین به ذخایری در پهنه‌های آباده - جازموریان و بهرام گور دست پیدا کردیم.

غریب پور با بیان اینکه انجام یک میلیون متر عملیات حفاری در این حوزه مورد توجه است، افزود: گزارش‌ها حاکی است ذخایر فعلی تا سال ۱۴۰۵ به اتمام می‌ رسد. با توجه به شناسایی ظرفیت‌های جدید که حاصل افزایش عملیات اکتشافات ایمیدرو است (اکتشاف در ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع طی سال های ۹۷ و ۹۸)، ذخایر درخشانی شناسایی شده است.

وی گفت: به منظور توسعه اکتشافات، تعداد پیمانکاران حفاری در کشور کم است و برای حل این مشکل، شرکت‌ها تامین ماشین الات مورد نیاز را مورد توجه قرار دهند.

رییس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات معدنی‌ها در تثبیت بازار بورس، گفت: بازار گردانی در بورس با حرکت شرکت‌های معدنی آغاز شد و از صنایع معدنی برای حمایت از دارایی ۶۰ میلیون نفر فعال در این بازار قدردانی می‌کنم. معدنی‌ها با هدف متعادل شدن بازار سرمایه، در اختصاص اعتبار به صندوق بازارگردانی مشارکت دارند.

غریب پور بیان کرد: در سال جاری تا۵۰۰ میلیون یورو هدف‌گذاری در بومی سازی تجهیزات انجام شده است. رویکرد ایمیدرو برای همکاری با دانشگاه ها، رویکردی «مسئله محور» است.

غریب پور گفت: ایمیدرو در بخش پژوهش طی شش ماهه امسال، رشد ۵۰ درصدی داشته است و رویکرد تقاضا محور کردن پژوهش‌ها بر اساس نیاز اقتصاد معدن را مورد توجه قرار داده است. همچنین کمیته‌ای بین انجمن آهن و فولاد و ایمیدرو تشکیل شود تا نیازهای صنعتی که این سازمان احصا کرده، در اختیار انجمن قرار بگیرد و تجارب بین دو مجموعه به اشتراک گذاشته شود.

وی اعلام کرد: آماده هر نوع همکاری با سازمان‌های محیط زیست و انرژی اتمی هستیم تا توسعه در بخش معدن و صنایع معدنی را هدایت کنیم.

علی محمدی مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان در پانل تخصصی سمپوزیوم فولاد معوقه ۱۳۹۸ گفت: در سال جهش تولید با اقداماتی که این شرکت به‌رغم همه مشکلات در زمینه‌های مختلف تولیدی انجام داده است، توانسته‌ایم رکوردهای تولید روزانه، ماهانه، فصلی و شش ماهه را به ثبت برسانیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم روند تولید فعلی را در مجموعه فولاد خوزستان ادامه دهیم، افزود: در حوزه تولید، حدود ۵ درصد از برنامه جلوتر هستیم و امیدواریم بتوانیم در پایان سال، رکورد تولید سالانه را بزنیم و افتخاری به افتخارات مجموعه فولاد خوزستان بیافزاییم.

محمدی تصریح کرد: یکی از اولویت‌های اصلی شرکت فولاد خوزستان، تامین نیاز شرکت‌های فولادی درون استان خوزستان بود و امسال حدود ۷۰ درصد از محصولات فروش داخل شرکت فولاد خوزستان به شرکت‌های نوردی درون استان اختصاص داده شد. در سال جهش تولید به دنبال آن هستیم که شرکت‌های درون استان فعال شوند و نیازهای مواد اولیه این شرکت‌ها را تامین کنیم.

وی با اشاره به بحث صادرات گفت: با توجه به سیاست‌های وزارت صمت در جهت ارزآوری برای کشور، توانسته‌ایم تا حدودی موفق عمل کنیم و برنامه صادراتی شرکت را محقق کنیم و ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ادامه داد: کارهای توسعه‌ای در شرکت فولاد خوزستان با سرعت و دقت خوبی در حال انجام است و امیدواریم طرح‌های توسعه‌ای شرکت، از جمله طرح فولاد سازی شرکت فولاد شادگان، افزایش ظرفیت فولاد سنگان، پست ۴۰۰ کیلو ولت و پروژه زمزم ۳ در زمان‌های معین‌ شده اجرایی شوند تا کارهای توسعه‌ای شرکت منجر به افزایش تولید و افزایش اشتغال شوند.

در این رویداد از خدمات و حمایت های مجموعه فولاد خوزستان با اهدای لوح و تندیس، تقدیر شد.

کد خبر 418698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =