ادعای ارتباط رشد بورس با افزایش تورم رد شد

مرکز پژوهش های مجلس با ارائه گزارشی درباره تحولات پولی و بی ثباتی در قیمت کالاها، خدمات و دارایی‌ها در سال جاری اعلام کرد: رشد بورس با افزایش تورم ارتباطی ندارد.

به گزارش صدای بورس،  مرکز پژوهش های مجلس با انتشار گزارشی درباره تحولات پولی و بی ثباتی در قیمت کالاها، خدمات و دارایی ها در سال جاری و بررسی رابطه رشد بورس و افزایش تورم اعلام کرد: رشد شاخص‌های بازارسرمایه باعث این نگرانی شد که این وضعیت در نهایت منجر به ایجاد تورم و افزایش شاخص قیمت مصرف کننده می شود. 
اثبات این ادعا و نگرانی، نیازمند استفاده از روش های اقتصادسنجی برای تعیین جهت علیت و تفکیک سهم عوامل مختلف (عرضه رشد پول و...) مؤثر بر سطح عمومی قیمت‌ها بوده که تاکنون چنین مطالعاتی صورت نگرفته و نگرانی ها از حیث علمی اثبات نشده است.
گذشته از این، ساز و کار قابل قبولی برای تبیین این رابطه علّی (تأثیر رشد شاخص های بازار سرمایه بر تورم ) قابل تصور نیست و ادبیات و نظریات اقتصادی نیز (براساس جستجوهای صورت گرفته) وجود چنین رابطه علّی را تبیین نکرده‌اند. اتفاقا توجه به این مطلب که بازار سرمایه ، بازی جمع - صفر است و در نهایت تأثیری بر متغیرهای بنیادین موجد تورم (پول و شبه پول) ندارد، می تواند نفی کننده چنین رابطه علّی باشد.

منبع: خانه ملت

کد خبر 418662

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =