سهام پرطرفدار خودرویی‌ها در بورس کدام است؟

بررسی عملکرد گروه خودرو در هفته جاری از به تعادل رسیدن قیمت‌ها در آخرین روز کاری بازار سرمایه حکایت دارد به طوری که همزمان با رشد بیش از دو درصدی بازار سرمایه در روز چهارشنبه، سهام این گروه نیز با رشد ۳ درصدی روبه‌رو شد.

به گزارش صدای بورس با اوج گرفتن قیمت دلار و ورود آن به کانال ۲۸ هزار تومان بازار سرمایه نیز رشد ۳۰ هزار واحدی شاخص را شاهد بود و خودرویی‌ها نیز همواره در صف خرید قرار گرفتند.

نگاهی به معاملات روز گذشته نشان می‌دهد که در گروه خودرویی خگستر و خپارس در محدوده کف قیمتی معامله شدند و خودرو با رشد بیش از ۳ درصدی همراه شد و خساپا نیز با قیمت ۲۵۵ تومان معامله می‌شود.

معاملات گروه خودرو در یک محدوده در حال معامله بود و مهم‌ترین هدفی که بازار باید به دنبال آن باشد نیز همین موضوع است بنابراین خریدار و فروشنده باید متوجه این موضوع باشند که غیر از صف خرید و فروش، می‌توان سهام را معامله کرد. حال ممکن است در مقاطعی، بازار به سمت صف فروش یا خرید برود.

اما در این میان خپارس با وجود تعادل خساپا و خودرو صف فروش داشت و خگستر سمند و کروز نیز همه نسبت به خرید خودرو اقدام کردند.

اما خودرو سهام پرحاشیه گروه خودرو که پیش‌بینی قیمت هزار تومان در هر سهم را داشت در ابتدای هفته جاری در محدوده قیمتی ۳۳۴ تومان معامله شد و با رسیدن به زیر ۳۰۰ تومان صف تمایل به خرید این سهم افزایش یافت به طوری که روز چهارشنبه با قیممت هر سهم ۲۹۳ تومان صف خرید برای این سهم افزایش یافت.

خساپا دیگر سهام ارزشمند گروه خودرو که در ابتدای هفته با قیمت ۲۸۹ تومان خرید و فروش می‌شد نیز در پایان روز کاری بازار سرمایه بر روی قیمت ۲۵۰ تومان ایستاد.

نگاهی به قیمت سهام خپارس از هفته گذشته تاکنون نشان از کاهش قیمت دارد به طوری که در ابتدای هفته جاری قیمت هر سهم ۹۹۵ تومان خرید و فروش شد و این رقم در چهارشنبه آخرین روز کاری بازار به ۹۳۶ تومان در هر سهم رسید.

از اتفاقات مهم بازار سرمایه در هفته جاری باید افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی اشاره کرد که به صورت رسمی از سوی دولت اعلام شد براین اساس رئیس‌جمهوری قانون افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس یا فرابورس ایران را از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم که در ۲۹ مرداد امسال در مجلس به تصویب رسیده بود را برای اجرا به سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغ کرد.

وضعیت پر از نوسان بازار سرمایه در هفته جاری منجر به اخذ تصمیم‌های جدی با هدف حفظ سرمایه‌های سرمایه‌گذاران شد و در این میان مدیریت نظارت بر بورس با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به منظور حفظ شرایط تعادل عرضه و تقاضا در بازار و نظارت بر ورود سفارشات و معاملات، همه مشتریان حقیقی حقوقی (به جز بازارگردانان دارای مجوز ) امکان انجام معاملات الگوریتمی در همه نمادهای معاملاتی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس تا اطلاع ثانوی غیرفعال می‌شود.

این در شرایطی است که از بورس به عنوان تنها سپر تورمی مردم در نیمه دوم سال یاد می‌شود.

با رشد بیش از دو درصدی بازار سرمایه در روز گذشته کارشناسان این حوزه، روند بازار را هیجانی عنوان کرده و معتقدند ک، زمانی که بازار صف خرید یا فروش باشد، نشان‌دهنده سطح بالای هیجان بوده و این هیجان برای روند بازار مضر است. زیرا به نظر می‌رسد افراد معاملات خود را بر اساس میزان حجم صف‌های خرید و فروش یک سری نماد مشخص تعیین می‌کنند. در حالی که باید براساس عملکرد بنیادی، ظرفیت شرکت‌ها و وضعیت سودسازی آنها باشد که این موضوع در روند بلندمدت بازار چالش ایجاد می‌کند.

روند پرنوسان بازار سرمایه که به اعتقاد فعالان بازار سرمایه تا انتخابات امریکا ادامه دار خواهد بود باعث افزایش سطح هیجان در این بازار می‌شود به طوری که کارشناسان نیز بر این عقیده هستند که بازار روند صعودی داشته اما نوسانی خواهد بود، در این میان خودرویی‌ها نیز اسیر این نوسان خواهند بود.

منبع: خودروکار

کد خبر 417300

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =