تاثیر بازارسرمایه بر خرید و فروش ویلا

رئیس اتحادیه املاک بابل می‌گوید: بازار بورس جذابیتش را از دست داده و احتمال اینکه بخش قابل توجهی از منابع بازار سهام به سمت بازار مسکن هدایت شود، وجود دارد و چنانچه این پیش‌بینی محقق شود، احتمال افزایش مجدد قیمت‌ها وجود خواهد داشت.

به گزارش صدای بورس، در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار سهام شاخص کل بازار با رشد ۲٫۳۷ درصدی به یک میلیون و ۷۰۴ هزار واحد رسید؛ به طور کلی با افت شاخص بورس در هفته‌های گذشته برخی از فعالان بازار مسکن از ورود تازه‌واردهای بورسی به بازار مسکن خبر دادند. رئیس اتحادیه املاک بابل نسبت به تداوم افت شاخص بورس هشدار داد و به مسئولان گفت که «چنانچه بازار بورس جذابیتش را از دست بدهد؛ قیمت خانه گران خواهد شد.»

رضا صادقی درباره وضعیت خرید و فروش در ویلاهای شمال کشور گفت: دهک‌های بالا جامعه هم به نوعی قدرت خرید مسکن را از دست داده‌اند. بازار بورس جذابیتش را از دست داده است و احتمال اینکه بخش قابل توجهی از منابع بازار سهام به سمت بازار مسکن هدایت شود، وجود دارد. چنانچه این پیش‌بینی محقق شود احتمال افزایش مجدد قیمت‌ها وجود خواهد داشت.

فروش ویلا در شمال متوقف شد

رئیس اتحادیه املاک بابل افزود: قیمت آپارتمان ۱۰۰ متری در شمال ایران از متری هشت میلیون تومان آغاز می‌شود. کمترین قیمت یک ویلای ۱۵۰ متری با ۱۰۰ متر بنا حدود یک میلیارد تومان است. البته افزایش قیمت مسکن تاثیری در تقاضای واقعی ندارد. تقاضای مصرفی مردم، بیش از دو سال است که به دلیل ناتوانی از خرید به حاشیه رانده شده و حتی دهک‌های هفت و هشت جامعه هم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند.

وی بیان کرد: در حال حاضر روند معاملات خرید و فروش ویلا راکد است. نه فروشنده‌ای در بازار وجود دارد و نه خریداری. خریداران به دلیل افزایش یک‌باره قیمت‌ها هراس دارند.

صادقی به شرایط رکود تورمی بازار مسکن اشاره کرد و افزود: چنانچه نقدینگی از بازارهای بورس، طلا یا ارز وارد بازار مسکن شود این بخش رونق نمی‌گیرد؛ چراکه در حالت کلی به دلیل توان پایین تقاضای مصرفی، بازار مسکن دچار رکود تورمی شده است./ منبع: تجارت نیوز

کد خبر 416799

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =