پیش بینی هفته منتهی به 21 شهریور ماه

از این به بعد باید بازار را شفاف تر و دقیق تر نگاه کرد.بررسی روند معاملات نشان می دهد که از صف های فروش چند صد میلیونی نمادهای بزرگی مثل شپنا، شستا، فولاد و سایر نمادهای مشابه خبری نیست.

به گزارش صدای بورس، بعد از ریزش دو الی سه هفته اخیر در معاملات روز چهارشنبه دیگر خبری از صف های فروش سنگین نمادهای بزرگ در بازار نبود و این روند نشان می دهد قصه فشار فروش در حال به پایان رسیدن است.
البته این موضوع در سهام ارزشمند تر زودتر به پایان رسیده و همان طور که شاهد بودیم نمادهایی مثل فولاد مبارکه، ملی مس، فولاد کاوه، فارس و سایر سهام ارزنده طی هفته گذشته در قیمت های هفته ماقبل درجا زدند و کف های جدیدی را ثبت نکردند. 
بر اساس همین موارد با توجه به قدرت خریداران، ارزندگی قیمت ها، چشم انداز دلار و رشد نرخ دلار نیمایی پیش بینی می شود صف های فروش کم حجم نیز ظرف یک الی دو روز ابتدای هفته برچیده شود و بازار به تعادل برسد.
کما اینکه با چشم انداز مثبت دلار نیمایی و بر مبنای سیاست بانک مرکزی مبنی بر اینکه نرخ دلار بازار آزاد و دلار سامانه نیما به هم نزدیک باشند، ارز نیمایی همچنان پتانسیل بالاتر رفتن را دارد. در کنار این موارد روند مثبت بازارهای جهانی نیز قرار دارد که همه باهم می تواند مسیر بازار را عوض کنند.
بررسی نموداری 
بررسی نموداری بازار نیز نشان می دهد که محدوده 1.5میلیون واحد تا 1.6 میلیون واحدی شاخص، سطح حمایتی مهمی است و اگر بازار طی دو روز ابتدای هفته با افت مواجه شود و در صورتی که شاهد بازگشایی منفی نماد بانک ملت در ابتدای هفته باشیم، شاخص می تواند این سطح حمایتی را لمس کند  و در این دوره می توان گفت اصلاح تمام شده و بازار در این قیمت ها کف سازی های لازم را انجام می دهد.
به این ترتیب از این دوره به بعد سرمایه گذاران می توانند به قیمت سهام مطمئن شوند و همزمان با حمایت های حقوقی ها که اخبارش از روز پنج شنبه منتشر شده شاهد شرایط بهتری در بازار خواهیم بود. در این دوره سرمایه گذاران عجول از بازار خارج شده و قطعا در قیمت های بالاتری مجددا وارد بازار می شوند.
بر همین اساس روزهای ابتدایی این هفته بهترین فرصت برای اصلاح پرتفو و جا به جایی نمادها است. 
روند سهام ارزنده نشان می دهد که ظرف هفته گذشته کف سازی های لازم را انجام داده اند به عنوان مثال پتروشیمی شیراز در محدوده 5800 الی 600 هزار تومان طی 10 روزه گذشته معامله شده و پایین تر نیامده است، این موضوع برای سهام فولاد مبارکه در محدوده 1700 الی 1800 تومان، فارس در محدوده 2700 الی 2800 تومان و سایر نمادها مثل فملی ، فخوز، کاوه و شبندر رخ داده که نشان می دهد که این نمادها با حمایت های حقوقی کف سازی های لازم را انجام داده اند.
به این ترتیب محدوده های فعلی برای ورود به سهام خوب است و چشم انداز دلار فروشندگان بازار را پشیمان می کند.
البته سرمایه گذاران نباید فراموش کنند که اتفاقی که ظرف سه الی 4 ماهه ابتدای امسال از نقطه نظر رشد قیمت سهام رخ داد احتمالا به این زودی ها تکرار نخواهد شد اما سرمایه گذاران می توانند با انتخاب سهام مطمئن با توجه به قیمت های جذاب فعلی، سودی بیشتر از بازارهای موازی و رقیب بازار سرمایه را شناسایی کنند و این بازار همچنان می تواند بازدهی بالاتری از سایر بازارها داشته باشد.
منبع: پاداش سرمایه

کد خبر 416125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =