نرخ بیکاری و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

هر چه به زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک‌تر می‌شویم، اهمیت رخدادها و آمارهای اقتصادی پررنگ‌تر می‌شود.

به گزارش صدای بورس، کاهش غیرمنتظره نرخ بیکاری آمریکا در ماه گذشته به ابزاری در دست دونالد ترامپ تبدیل شده تا خود را به عنوان برترین گزینه انتخابات و تنها عامل نجات اقتصاد آمریکا معرفی کند. با این حال گزارش ماهانه اشتغال‌زایی وزارت کار آمریکا حاوی اطلاعات و آمارهایی است که نامزد دموکرات انتخابات، جو بایدن می‌تواند با استفاده از آنها نظارت اقتصادی ترامپ را به چالش بکشد. آمار ضعیف اشتغال‌زایی در ماه آگوست و افزایش نابرابری‌های قومی و نژادی از دستاویزهای بایدن به شمار می‌روند.

پس از انتشار این گزارش، ترامپ بلافاصله دست به کار شد و توئیت کرد: آمارهای فوق‌العاده از اشتغال! نرخ بیکاری به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یافته است. در همین حال بایدن اعلام کرد: مشکلات اقتصادی همچنان میلیون‌ها کارگر از هر نژاد و پیشینه‌ای را ازار می‌دهد و آنها هنوز به آسایش و آرامش نرسیده‌اند.

از نظر تاریخی، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که هنوز بر سر کار هستند، بیشترین آسیب را از ضعف اقتصادی می‌برند و شیوع بیماری کرونا بدترین فصل در تاریخ اقتصاد آمریکا را رقم زده است. هرچند یک بهبود سریع می‌تواند ورق را برگرداند.

در ماه آگوست نرخ بیکاری آمریکا به ۸.۴ درصد رسید در حالی که بسیاری از اقتصاددانان ارشد پیش‌بینی کرده بودند این نرخ تا پایان سال بدون تغییر باقی خواهد ماند. با وجود کاهش نرخ بیکاری به زیر ۱۰ درصد، این رقم نسبت به نرخ بیکاری ۳.۵ درصدی پیش از شیوع کرونا هنوز بسیار زیاد است.

با ۱.۳۷ میلیون شغلی که در ماه آگوست ایجاد شد، اقتصاد آمریکا تنها توانست حدود نیمی از زیان بازار کار این کشور از زمان آغاز شیوع بیماری کرونا را جبران کند. به علاوه روند اشتغال‌زایی نیز کندتر از آن است که ترامپ بتواند روی آن مانور بدهد.

منبع: رویترز

کد خبر 416102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =