۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۶
دو راهی فرصت فروش یا برگشت بازار

افراد با تجربه می‌دانند روزهای مثبت و منفی گذرا هستند که از خاصیت بازار به حساب می‌آید. این روزهای بازار باید تحمل شود تا به روزهای مناسب که عقلانیت و تحلیل در بازار حکم فرما شود بازگردد.

حامد ستاک، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با صدای بورس؛

روند بازار سرمایه در روز جاری از لحاظ حجم معاملات نسبت به روزهای گذشته شرایط بهتری داشت که اصلی‌ترین دلیل آن حمایت حقوقی‌ها و نهادهای بزرگ بازار برای جمع‌آوری صفوف فروش بود و برخی از صف‌های فروش که بازار متاثر از آنها شرایط منفی به خود گرفته بود، جمع آوری شد.
این اتفاق خوبی است به شرط اینکه این روند تداوم داشته باشد و در روزهای آینده هم شاهد حمایت حقوقی‌ها باشیم؛ با این رویه سهامداران به این یقین می‌رسند که خریدی که در بازار اتفاق می‌افتد فرصت فروش نیست و حمایتی مداوم و پر قدرت است که در روزهای آینده نیز ادامه دارد.
اگر طرف تقاضا در بازار سرمایه تقویت شود عرضه‌کنندگان با این باور که می‌توانند در قیمت بالاتر عرضه کنند یا در بلند مدت سود خوبی خواهند داشت عرضه نخواهند کرد.
مواردی که می‌تواند کمک‌کننده بازار باشد بازارگردانی بهنگام در روزهای مثبت و منفی بازار است. در روزهای مثبت زمانی که سرمایه‌گذاران نهادی و صاحبان مجموعه‌ها اقدام به عرضه سهام می‌کنند و احساس رشد بی‌رویه در سهم به وجود می‌آید بازارگردانی مناسبی داشته باشند. در روزهای منفی بازار هم ورود پرقدرت بازارگردان‌ها نشان می‌دهد که همچنان حمایت از بازار وجود دارد. 
در عرضه و تقاضا اگر بازارگردان‌ها هم تابع شرایط بازار قرار گیرند نتیجه آن شرایط حال حاضر بازار سرمایه می‌شود، رشد هیجانی در روزهای مثبت و افت پرشتاب و هیجانی در روزهای منفی. باید بازارگردانی تخصصی با رویکرد ایجاد نقدینگی در سهم ایجاد شود تا نمودارهای پر شتاب به نمودارهای مناسب‌تری تبدیل شود. هر رشد پرشتاب نزول پرشتاب را هم به دنبال دارد و در بازارهای مالی روندی طبیعی است.
افراد با تجربه می‌دانند روزهای مثبت و منفی گذرا هستند که از خاصیت بازار به حساب می‌آید. این روزهای بازار باید تحمل شود تا به روزهای مناسب که عقلانیت و تحلیل در بازار حکم فرما شود بازگردد.

کد خبر 415626

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =