شستا در صدر پربازده‌ترین عرضه‌های اولیه

در زمانی که سهام اپل با ثبت رکورد جدیدی توانست با پشت سر گذاشتن کنسرسیوم نفتی آرامکوی عربستان سعودی، به بزرگترین شرکت جهان بدل شود، در بورس تهران نیز «شستا» پس از رالی ۱۰۰ روزه توانست «فارس» را پشت سر بگذارد و پس از «فولاد»، عنوان بزرگترین شرکت بازار سهام را از آن خود کند.

به گزارش صدای بورس به نقل از دنیای اقتصاد، ۱۰۰ روزی از بورسی شدن شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی می‌گذرد و در این مدت نه چندان طولانی «شستا» سود بیش از ۵۰۰ درصدی از آن سهامداران خود کرده‌ است.

رقمی که این شرکت را در صدر جدول بازده عرضه‌های اولیه در بازار سهام قرار می‌دهد. شستا شرکتی متشکل از ۱۸۰ شرکت دیگر است که بدون اغراق در تمامی حوزه‌های اقتصادی از خدمات و حمل و نقل گرفته تا سرمایه‌گذاری، بیمه، داروسازی و پتروشیمی فعالیت دارند. به عبارتی ویترینی کامل از بنگاه‌های اقتصادی موجود در بازار سهام است.

اواخر فروردین ماه که «شستا» بورسی شد ارزش بازار آن ۷۱ هزار میلیارد تومان بود و با اختلاف نسبت به صدرنشینان، جایگاه چهارم بزرگترین‌ها را در اختیار داشت.

در آن زمان شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با ارزش بازار ۱۵۲ هزار میلیارد تومان یعنی دو برابر «شستا» صدرنشین بود و تنها هر از گاهی شاهد خودنمایی «فولاد» در صدر بزرگان بازار بودیم.

با این حال سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی پس از رالی سه ماهه و رشد بیش از ۵۰۰ درصدی، حالا «فارس» را پشت سر گذاشته است و با ارزش بازار ۴۱۸ هزار میلیارد تومانی، عنوان دومین شرکت بزرگ بازار سهام را به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر پس از «فولاد»، «شستا» و «فارس»، شرکت ملی مس ایران با ارزش بازار بیش از ۳۳۶ هزار میلیارد تومان در رتبه چهارم بزرگان بازار سهام قرار گرفته است.

کد خبر 415127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =