گفتیم سهام عدالت را نفروشید

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: ما گفتیم سهام عدالت را نفروشید اما عده‌ای آن را فروختند. قرارداد فروش سهام عدالت بانک‌ها با مشتری، فقط بانک را در نقطه امن قرار می‌دهد.

به گزارش صدای بورس، محمدجواد فراهانیان درباره دلیل به نتیجه نرسیدن فراخوان دریافت سهام عدالت اظهار کرد: بنده خودم هم سهامدار سهام عدالت هستم، ما ۱۵ سال قبل کارمند دولت بودیم و اوراقی به ما تعلق گرفت و ذینفع این موضوع هستیم اما چه عاملی باعث می‌شود که ما از فراخوان دولت استقبالی نکنیم و مابه التفاوت باقی مانده بدهی را به خزانه نپردازیم!؟

شاید بخشی از این موضوع به اطلارسانی دقیق و درست نسبت به ارزش پرتفوی و بی اعتمادی که ایجاد شده برمی‌گردد، یعنی خود من هم از این موضوع استقبالی نکردم و طبیعی است که هم‌اکنون از مزایایی که باید بهره‌مند نشدم.

دست سازمان خصوصی‌سازی برای تأدیه پرداخت پول سهام عدالت تا حدودی بسته است

وی با بیان اینکه دست سازمان خصوصی سازی در رویه و شیوه‌نامه اجرایی برای تأدیه پرداخت پول سهام عدالت تا حدودی بسته است، گفت: با آن شیوه‌نامه و آئین‌نامه‌ای که برای آزادسازی سهام عدالت وجود داشت، دست سازمان خصوصی‌سازی مقداری بسته بود و به خاطر همین هم فراخوان زده شد.

فراهانیان اظهار کرد: ستاد آزادسازی سهام عدالت با توجه به تأکید مقامات عالی کشور مبنی بر میسر شدن امکان فروش سریع سهام عدالت نهایتاً در تاریخ ۱۰ خردادماه مجبور شد که از سرویس‌های بازار پول یعنی بانک‌ها استفاده کند که بانک‌ها هم قرارداد خاصی را با مشتریان مبنی بر فروش ۳۰ درصد از سهام منعقد کردند.

قرارداد بانک‌ها (در مورد سهام عدالت) با مشتری قراردادی بود که فقط بانک را در نقطه امن قرار می‌داد

فراهانیان با اشاره به اینکه نظر شورای عالی بورس برای آزادسازی مبنی بر فروش تدریجی بود، گفت: قرارداد بانک‌ها با مشتری قراردادی بود که فقط بانک را در نقطه امن قرار می‌داد تا هیچگونه مطالبه‌ای از بانک نشود گرچه این کار به خاطر امیدوار کردن مردم نسبت به فراهم شدن امکان فروش سریع سهام عدالت انجام گرفت.

ما گفتیم اما عده‌ای سهام عدالت را فروختند!

وی یادآور شد: ما از همان موقع به مردم اعلام کردیم که اگر تحمل کنند و سفارشات را از طریق کارگزاری‌ها به بازار منتقل کنند به نفعشان خواهد بود اما عده‌ای سهام خود را فروختند.

مردم به سادگی و الکترونیک می‌توانند سهام عدالت را بفروشند

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با اشاره به فراهم شدن زیرساخت‌های احراز هویت الکترونیک گفت: با این زیرساخت مردم بدون مراجعه حضوری احراز هویت می‌شوند که البته همه اینها کمتر از یک ماه اتفاق افتاد و الان کارگزاری‌ها به سادگی می‌توانند سفارشات فروش مردم را عملیاتی کنند و مردم هم به سادگی از امکانات بازار سرمایه بهره‌مند شوند.

مسئولیت نظارت و پیگیری خسارت و ضرر مردم بابت فروش سهام عدالت خود به بانک‌ها

فراهانیان در پاسخ به این سوال که مسئولیت نظارت و پیگیری خسارت و ضرر مردم بابت فروش سهام عدالت خود به بانک‌ها در یک مقطع زمانی با چه کسی است، گفت: این موضوع به قراردادی برمی‌گردد که بین مردم و بانک بسته شده است. من نمی‌دانم که در این مورد تخلفی از سوی بانک صورت گرفته یا نه چون باید رسیدگی شود اما می‌توان گفت که اطاله صورت گرفته است ضمن اینکه در صورت عدم رضایت و عدم احقاق حق مردم می‌توانند شکایت خود را به کانون کارگزاران و هیئت داوری سازمان بورس ارائه دهند و پیگیری کنند.

منبع: کارگر نیوز
 

کد خبر 414987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =