۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰

آثار بسیار مخرب و گاهی جبران‌ ناپذیر

کامران قزل گل، کارشناس ارشد بازارسرمایه
آثار بسیار مخرب و گاهی جبران‌ ناپذیر

روند قیمت دلار از الگویی آشنا و ثابت به نسبت دوره‌های ریاست جمهوری پیروی می‌کند. باید گفت رکود در دوره اول و تورم‌های انفجاری در دوره‌های دوم ریاست جمهوری است.

در دوره روحانی نیز همین اتفاق رخ داد، ضمن این‌که فشار تحریم‌ها در سال‌های گذشته بیش از هر زمان دیگری بود . همچنین کمبود عرضه دلار و از طرف دیگر تقاضای سرمایه‌گذاری بیش از حد عام مردم و فرهنگ اشتباه ذخیره اسکناس دلار در خانه‌ها، این دوره از رشد  قیمت دلار را هیجانی‌تر و بیشتر کرد.

البته  فارغ از مسائل جناحی  که این اتفاق در هر شرایطی در دهه‌های گذشته افتاده، نشان از ایراد در اقتصاد کلان کشور دارد و نه نوع جناحی  که در قوه مجریه بر سرکار است.

طبعا افزایش قیمت دلار و به دنبال آن کاهش ارزش پول ملی کشور منجر به افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم می‌شود و آثار بسیار مخرب و گاهی جبران‌ ناپذیری دارد.  از بالا رفتن خط فقر تا افزایش جرم ، بزه و تولد شغل‌های کاذب که به بی‌سامانی اقتصاد کشور دامن زده که این کلاف سردرگم را پیچیده‌تر می‌کند. اما اگر مقصود ما بررسی تخصصی نوسانات قیمت ارز در بازارسرمایه باشد، بحث متفاوتی خواهد بود. سود سالانه بسیاری از شرکت‌های بورسی با افزایش قیمت دلار افزایش می‌یابد؛ چراکه بزرگترین شرکت‌های بورس اعم از معدنی و فلزی‌ها عمدتا صادراتی هستند.

بخش دیگری از بازارسرمایه که صادراتی نیست هم، به تبع افزایش دلار دچار افزایش در بهای تمام شده در صورتهای مالی خود می‌شوند. البته  به دنبال آن افزایش نرخ در قیمت فروش محصولات  داریم که این امر نیز موجب افزایش سودآوری شرکت‌ها خواهد شد .

ضمن این‌که تورم کلی در کشور ارزش جایگزینی شرکت‌ها را بالا می‌برد و همه این موارد دست به دست هم می‌دهد تا با رشد اساسی بازارسرمایه مواجه شویم.

نتیجه‌گیری این‌که رشد دلار موجبات رشد هرچه بیشتر بازارسرمایه را با هرم بالاتری فراهم می‌کند و نهایتا این نکته قابل تامل است که چند ماهیست کلیه مرزهای وارداتی کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا بسته است؛ چرا باید دلار رشد ۵۰ درصدی داشته باشد؟! این یعنی تقاضای مصرفی نزدیک به صفر بوده و تمام تقاضا سرمایه‌گذاری است. این حجم از تقاضای سرمایه‌گذاری در دلار عدم کفایت مسئولان مرتبط در حوزه فرهنگ‌سازی را بیش از پیش نمایان می‌کند.

 حال فرض کنید به زودی مرزهای کشور برای واردات و سفرهای خارجی باز می‌شود و چه تقاضای عجیبی در آن برهه رخ خواهد داد و دلار و ارز چه وضعیتی پیدا خواهند کرد !!

  • هفته نامه شماره ۳۵۷ اطلاعات بورس، صفحه ۱۵
کد خبر 414521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =