نگران تاثیر آزادسازی سهام عدالت بر بورس نیستیم

معاون سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه "نگران تاثیر آزادسازی سهام عدالت بر بورس نیستیم"، گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نهایتا طی یک ماه تعیین تکلیف می‌شوند.

به گزارش صدای بورس حسن علایی،‌ با بیان اینکه پرتفوی سهام عدالت بسیار با ارزش است،‌ گفت: با توجه به روند مثبت بازار سرمایه ایران مشمولان سهام عدالت می‌توانند نسبت به نگهداری بلندمدت این سبد سهام اقدام کنند.

معاون سازمان خصوصی سازی گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی بورس هم کسانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند و هم کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند به بانک‌ها مراجعه کنند اما باید این نکته را توجه داشت که اساسا این دو روش با هم متفاوت بوده و در روش غیرمستقیم باید وضعیت افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت مشخص شود.

فرآیند درج نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بازار سرمایه

به گفته علایی، کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند باید منتظر تعیین تکلیف وضعیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باشند. چراکه بعد از انتقال اطلاعات از سازمان خصوصی‌سازی به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و مشخص شدن وضعیت تعداد سهامداران در استان‌ها باید فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها و درج نماد آنها در بورس یا فرابورس انجام شود.

۷میلیون نفر تحت پوشش نهادهای حمایتی مشمول سهام عالت هستند

معاون واگذاری سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه، فرآیند پذیرش شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت حدود یک ماه طول خواهد کشید، گفت: آزادسازی سهام عدالت منافع بسیار زیادی برای مردم ایران به همراه خواهد داشت. توجه داشته باشید که ۶ تا ۷ میلیون نفر از مستمری بگیران نهادهای حمایتی کشور از مشمولان سهام عدالت هستند و این آزادسازی کمک قابل توجهی به مردم خواهد کرد.

وی افزود: تا روز ۱۰ خرداد ماه اطلاعات نهایی مشمولان به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ارسال خواهد شد تا فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها طبق برنامه‌ریزی انجام شده صورت گیرد.

این مقام مسئول گفت: با توجه به روند بازار سرمایه پیش‌بینی می‌شود تعداد قابل توجهی به سمت فروش سهام عدالت خود نخواهند رفت. توجه داشته باشید که NAV شرکت‌ها، وضعیت افزایش سرمایه‌های پیش‌رو و شرایط کلی بازار سرمایه نشان می‌دهد که پرتفوی سهام عدالت بسیار ارزشمند است و به نظر می‌رسد، تنها کسانی که نیاز فوری دارند اقدام به فروش خواهند کرد.

علایی گفت: برای کنترل اثر تقاضا از سوی مشمولان سهام عدالت، ساعت‌ها در مجموعه وزارت اقتصاد جلسه برگزار شده است و جوانب مختلف این موضوع سنجیده و تدبیر لازم را در نظر گرفته‌ایم.

تفاوتی بین فعالان بازار سرمایه و افرادی که به سیستم بانکی مراجعه می کنند، وجود ندارد

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص تفاوت وضعیت فعالان بازار سرمایه مشمول سهام عدالت و سایر مردم گفت: سهام عدالت در سبد فعالان بازار سرمایه نیز قرار می‌گیرد اما نکته مهم این است که طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تنها ۳۰ درصد این پرتفو برای این افراد قابل فروش بوده و از این حیث هیچگونه تفاوتی وجود ندارد.

منبع: تسنیم

کد خبر 413491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =