رشد بازار در گرو حضور پر قدرت حقیقی‌ها

شاخص کل بورس تهران، از ابتدای هفته رشد 37850 واحدی تجربه کرد و در پایان روز چهارشنبه، روی عدد645762 ایستاد. ارزش معاملات در حوالی 50 هزار میلیارد ریال در گردش بود و روز چهارشنبه 50 هزار و 530 میلیارد ریال شد. حجم معاملات نیز با افت 922 میلیون سهم به 5740 میلیون سهم رسید. اما در بازار فرابورس، آیفکس 412 واحد رشد کرد و به ارتفاع 8183 واحدی رسید. ارزش معاملات فرابورس به 30 هزار و 902 میلیارد ریال رسید. حجم معاملات با رشد 100 میلیونی از ابتدای هفته به 2709 میلیون سهم در روز چهارشنبه رسید.

بارقه‌های امید با پول‌های هوشمند 
بازار در روزهای پایانی اسفند، تنش‌های زیادی را متحمل شد. سال ۹۹ در حالی آغاز شد که افت قیمت نفت در بازارهای جهانی، ریزش قیمت فلزات گرانبها و محدود شدن فعالیت‌های اقتصادی به دلیل شیوع کرونا، گرد ناامیدی را بر اقتصاد و بازار سرمایه پراکنده بود. در ادامه، ایجاد قوانین محدود کننده داخلی نظیر حجم مبنا، به تلاطم‌های این فضا افزود. اما بازار سرمایه به دلایل دیگر و ریسمان‌های قوی تر چنگ زد. تزریق پول‌های حقیقی و قدرت نقدینگی مانع از ریزش بازار و و رکورد آن در آغاز سال کرونایی شد.ایام نوروز، شاخص تلاش خود را جهت سبزپوشی حفظ می‌کرد، گرچه برخی روزها نیز در میان نگرانی‌ها کم می‌آورد. آخرین روز کاری نوروز، شاخص کل با رشد ۲۰۱۲ واحدی به کار خود پایان داد.ورود پول هوشمند در گروه نیروگاهی و بانکی و غذایی بارقه های امیدی در بازار بود. 

حضور پر قدرت افراد در بازار
روزهایی که هر لحظه احتمال ریزش شاخص می‌رفت و قصد نقد شدن و خروج از بازار قوی شده بود گذشت . با رشد بهای نفت گروه پالایشی مورد توجه قرار گرفت. دارویی‌ها به واسطه رشد قابل توجهی که اخیرا داشتند، وارد فاز اصلاحی شدند و شاهد خروج پول در این گروه بودیم. هفته اول کاری پس از نوروز، غالباً پول در گروههای بانکی و پالایشی و تاحدی غذایی در گردش بود. تزریق پول حقیقی و توجه به تک نمادهایی همچون بجهرم، دماوند، تاپکیش و قنیشا، گواهی بر حضور پر قدرت افراد در بازار بود.

کاهش تنش سهامداران 
هفته ای که گذشت، شروع خوبی داشت. مهم ترین اتفاق این هفته معرفی ریاست جدید سازمان جناب آقای قالیباف اصل بود. تعلیق قوانین جدید که چهارشنبه گذشته اعلام شده بود، تا حدی از تنش سهامداران کاست. شاخص کل رشد بیش از ۱۰ هزار واحدی ثبت کرد. دارویی‌ها اصلاح خود را ادامه دادند و شاهد تشکیل صف فروش روی برخی نمادها بودیم. ذوب با حمایت حقوقی‌ها همراه شد. رانفور از جمله نمادهای مورد توجه حقیقی‌ها از ابتدای هفته بود.
ترمزی برای شاخص 
یکشنبه شاهد تزریق حدود ۱۱۰ میلیارد تومان پول توسط حقیقی‌ها بودیم. بیمه ای ها شناسایی سود را تجربه کردند. پترول با حمایت حقوقی‌ها مواجه شد. 
دوشنبه ترمزی برای شاخص بود. اگر معاملات فارس و رشد بیش از ۴۰ درصدی آن باطل نمی شد احتمالا رکورد جذابی از رشد شاخص کل به ثبت می‌رسید. بانکی‌ها عمدتا خروج پول را تجربه کردند. در نماد غگل و غسالم حقیقی‌ها خریدهای پر قدرتی ثبت و پرچم غذایی‌ها را برافراشته کردند. 

حمایت ریاست جمهوری
سه شنبه گرچه شاخص کل مثبت بود ولی عرضه اولیه شستا در خروج پول موثر واقع شده بود. مجددا تیر شناسایی سود به بانکی‌ها اصابت کرد. حقوقی‌ها از وتجارت به خوبی حمایت کردند.مهم ترین اتفاق چهارشنبه عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی(شستا) بود. حمایت ریاست جمهوری از عرضه اولیه و کاهش تصدی گری از جمله دلایل حضور این نماد در بازار بورس عنوان می‌شود. بدین ترتیب ۱۰ درصد از سهام شستا معادل ۸ میلیارد سهم در بازار عرضه اولیه شد. از این میزان ۶.۷ میلیارد سهم به عموم و مابقی متعلق به صندوق‌ها بود. حداکثر حجم خرید ۱۰ هزار سهم و سقف قیمتی آن ۸۶۰۰ ریال تعیین شد. همچنین شاهد تایید افزایش سرمایه ۸۳ درصدی کوثر توسط حسابرس بودیم.بترانس در محدوده بالای ۳ هزار تومان به تابلو بازگشت. و بجز تعدادی از تک نمادها و گروه پالایشی غالباً جو مثبتی بر بازار حکمفرما بود.

تداوم روند رو به رشد بازار 
عمده ترین دلیل رشد بازار را می‌توان حضور پر قدرت حقیقی‌ها و تزریق پول عنوان کرد. حضور شرکت‌های بزرگ نظیر شستا و افزایش جامعه سهامداری از ابتدای سال توانسته روند رو به رشد بازار را حفظ کند.

  • شهلا حیدری-کارشناس معاونت اقتصادی وزارت کار
  • شماره ۳۴۸ هفته نامه اطلاعات بورس- صفحه ۲
کد خبر 412606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =