بستر جهش تولید در حوزه معدن کشور فراهم است

رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: با وجود تحریم‌ها و فشارهای بین المللی، رشد خوبی در حوزه تولید، صادرات و اشتغال در مجموعه‌های معدنی کشور تجربه شد.

به گزارش صدای بورس به نقل از سنا، خداداد غریب‌پور با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳,۵ میلیارد دلار طرح در حوزه معدن و صنایع معدنی از جمله در زیر مجموعه‌های گل گهر، مس، مبارکه، چادرملو، آلومینیوم جنوب و ... با اشتغال افزایی بالای ۱۰ هزار نفر به بهره برداری رسید، افزود: سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه معدن و صنایع معدنی در سال گذشته به بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان رسید.

غریب پور ادامه داد: سال گذشته در برنامه‌های سازمان ایمیدور ۷۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری پیش بینی شده بود که این رقم با افزایش ۱۰۵۰ میلیارد تومانی به ۱۸۰۰ میلیارد تومان رسید که جای مباهات دارد. وی افزود: سال گذشته در مجموعه‌های فولاد مبارکه و مس بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه گذاری داشتیم که امسال هم در چادرملو و گل گهر این اتفاق خواهد افتاد.

رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: افزایش سرمایه یعنی رشد سرمایه گذاری در بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و معنایش این است که بخش معدن و صنایع معدنی منابع لازم را برای توسعه خود به تنهایی در اختیار دارد.

غریب پور تصریح کرد: منابع بین المللی تامین مالی برای اجرای طرح‌ها در حوزه معدن و صنایع معدنی ایران با اعمال تحریم‌ها به شدت دچار آسیب شده و منابع بانکی داخلی هم خیلی جوابگوی این حجم سرمایه گذاری نیست از این رو سود بنگاه‌های اقتصادی در حال حاضر صرف توسعه معدن و صنایع معدنی در کشور می‌شود.

کد خبر 412092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =