استان‌های پرتقاضا در اخذ تسهیلات خرید مسکن

اطلاعات منتشر شده از سوی اداره کل آمار و اطلاعات بانک مسکن، استان‌های پیشتاز در ارائه تقاضا و دریافت تسهیلات خرید مسکن را معرفی می‌کند.

به گزارش صدای بورس، پایگاه خبری بانک مسکن (هیبنا) با استناد به داده‌های ارائه شده از سوی اداره کل آمار و اطلاعات بانک مسکن اعلام کرد: در ۹ ماهه اول سال جاری متقاضیان مسکن در هفت استان کشور پیشتاز دریافت تسهیلات بانکی خرید مسکن از محل انواع تسهیلات قابل پرداخت به این بخش بوده‌اند. آمارها نشان می‌دهد این استان‌ها از جمله پرجمعیت‌ترین استان‌های کشور و استان‌هایی هستند که مرکز آنها عمدتا یکی از کلانشهرهای کشور محسوب می‌شود.

بر اساس این آمارها، در ۹ ماهه اول سال جاری در مجموع در همه استان‌های کشور (کل کشور) ۹۹ هزار و ۷۰۷ فقره انواع تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است. در واقع در ۹ ماهه ابتدای امسال یعنی از اول فروردین ۹۸ تا انتهای آذرماه، نزدیک به ۱۰۰ هزار فقره انواع تسهیلات خرید مسکن (اعم از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم، تسهیلات اوراق، مسکن جوانان و...) از سوی شعب بانک مسکن در همه شهرهای کشور به متقاضیان پرداخت شده است. حجم ریالی کل تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان خرید مسکن در این بازه زمانی (۹ ماهه ابتدای سال ۹۸) معادل رقمی در حدود ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

در این میان هفت استان کشور بیشترین میزان تقاضا برای دریافت تسهیلات خرید مسکن را به خود اختصاص داده‌اند. استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، مازندران، البرز، آذربایجان شرقی و گیلان هفت استانی هستند که به ترتیب بیشترین میزان تقاضا و پرداخت وام خرید مسکن در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری در این استان‌ها تمرکز یافته است.

یکی از مهمترین دلایل این موضوع، تمرکز تعداد بیشتری از جمعیت در این استان‌ها و قرار گرفتن عمده مراکز این استان‌ها در فهرست کلانشهرهای کشور است. به تبع افزایش میزان جمعیت در یک استان، تقاضا برای دریافت تسهیلات خرید مسکن نیز افزایش می‌یابد و از آنجا که قیمت مسکن در این استان‌ها معمولا فاصله بیشتری با توان خرید متقاضیان دارد، تقاضا برای استفاده از تسهیلات به منظور پوشش بخشی از هزینه‌های خرید مسکن در این استان‌ها نیز افزایش می‌یابد. هر چند متناسب با جمعیت موجود در سایر شهرها، به دلیل مناسب بودن پوشش کمکی تسهیلات خرید مسکن، این تسهیلات در شهرهای کوچک نیز مورد استقبال متقاضیان قرار دارد.

براساس اطلاعات و آمارهای موجود، در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری در استان تهران مجموعا ۲۷ هزار و ۶۷۹ فقره انواع تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شده است. حجم و ارزش ریالی این تسهیلات نیز معادل یکهزار و ۶۵۳ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

پس از تهران در استان خوزستان مجموعا در این بازه زمانی ۸۹۲۰ فقره انواع تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان واجد شرایط به ارزش ریالی ۴۰۵ میلیارد تومان پرداخت شده است.

سومین استان پرتقاضا برای دریافت تسهیلات خرید مسکن استان اصفهان بوده است. در ۹ ماهه اول سال جاری مجموعا ۶۱۶۶ فقره انواع تسهیلات خرید مسکن به ارزش ریالی ۳۲۰ میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است.

پس از اصفهان، استان مازندران با ثبت ۶۱۴۷ فقره پرداخت تسهیلات مسکن به ارزش ریالی حدود ۲۸۸ میلیارد تومان در رتبه بعدی بیشترین حجم پرداخت تسهیلات خرید مسکن در ۹ ماهه اول سال جاری قرار دارد.

در استان البرز نیز در این بازه زمانی ۵۷۹۱ فقره انواع تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شده است. حجم ریالی این تسهیلات نیز معادل رقمی حدود ۲۶۶ میلیارد تومان برآورد شده است.

استان آذربایجان شرقی با پرداخت ۵۶۶۰ فقره انواع تسهیلات خرید مسکن به ارزش ریالی ۲۸۰ میلیارد تومان در رتبه ششمین استان کشور پرمتقاضی برای دریافت تسهیلات خرید مسکن قرار دارد. پس از آن، استان گیلان با پرداخت ۵۳۹۷ فقره تسهیلات خرید مسکن به ارزش ۲۳۷ میلیارد تومان بیشترین میزان تقاضا برای دریافت تسهیلات خرید مسکن در میان استان‌های کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

کد خبر 411495

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =