ضرورت فرهنگ سازی و تبیین مفهوم بازار سرمایه

مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات گفت: بازار سرمایه در هر 2 بعد صعود و نزول محاسبات دقیقی دارد که در نهایت منجر به تعادل می‌شود.

به گزارش صدای بورس، بهروز خدارحمی در گفتگو با سنا، در خصوص واکنش بازار سرمایه به رخدادهای بین المللی گفت: تشکیل صف‌های واگیردار فروش در واکنش به اتفاق های مهم، یک عکس العمل طبیعی است؛ اما آنچه که از نظر ما غیرطبیعی به نظر آمد، واکنش بیش از اندازه سهامداران در تشکیل صف‌های فروش در چند هفته اخیر بود.

وی ادامه داد: در چند ماه اخیر شاهد حضور سهامداران جدیدی در بازار بودیم که تجربه فراز و فرود بورسی را نداشتند. به طور حتم نگرانی آن‌ها نسبت به قدیمی‌ها بیشتر است، اما باید بدانند این بازار با سرعت به تعادل می‌رسد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بورس، بازاری جذاب و پویا است که سهامدارانی از جنس خود یعنی فعال دارد. اقدامات مختلفی از جمله تجدید ارزیابی دارایی، ارائه صورت های مالی و .... در این مدت انجام شده که بازار را نسبت به سنوات های گذشته با رونق بیشتری همراه کرده است، اما همانگونه که بازار سهام در ریزش ها فورا به تعادل می رسد و کف قیمتی را بدست می آورد در صعودهای غیر منطقی برخی سهم ها هم اصلاح قیمتی دارد، به عقیده بنده بازار سرمایه کشورمان در هر دو بعد صعود و نزول محاسبات دقیقی دارد که منجر به تعادل بازار می شود.

مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات در خصوص رشد قیمتی برخی شرکت هایی که با یک عامل محرک صعود داشتند، گفت: سهامداران ضمن تنوع سبد سهام، باید بدانند چه سهمی ارزنده تر است، برخی شرکت ها که به واسطه یک محرک مانند افزایش سرمایه با رشد نرخ سهم روبرو شدند هم اکنون کاندید ثبات نرخ یا تشکیل صف های فروش هستند و برخی دیگر که از بازار جا مانده اند می توانند جایگزین معاملاتی شوند.

خدارحمی با اشاره به فرهنگ سازی سرمایه گذاری در بازار سرمایه، بیان کرد: صرف نظر از قدمت بازار سرمایه نسبت به بازارهای پول و .... فرهنگ سازی سرمایه گذاری در بورس همراستا با این بازار انجام نشده و باید در این مورد تلاش بیشتری کرد.

وی با بیان اینکه حجم معاملات و تعداد سهامداران نسبت به چند سال اخیر قابل مقایسه نیست، افزود: البته زمانی که بازار در اوج است سهامداران به هیچ هشداری اهمیت نمی دهند. ما باید زمانی که تلاطم بازار کمتر است فرآیند فرهنگ سازی را انجام دهیم.

کد خبر 411412

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =