نقدینگی مقصدی جز بازار سهام ندارد

شاخص کل بورس تهران، صعود 11766واحدی نسبت به هفته گذشته تجربه کرد و در پایان روز چهارشنبه، در عدد 411211 ایستاد. ارزش معاملات در حوالی 34 هزار میلیارد ریال نوسان داشت . آخرین روز هفته، این میزان به 34375 میلیارد ریال رسید. حجم معاملات افت 1040 میلیون سهمی داشت و در روز چهارشنبه به 5160 میلیون سهم رسید.اما در بازار فرابورس، آیفکس رشد 168 داشت و در ارتفاع 5287 واحدی آرام گرفت. ارزش معاملات فرابورس رشد 3139 میلیارد ریالی داشت و به 17769 میلیارد ریال رسید. حجم معاملات رشد 248 میلیونی داشت و به 2048 میلیون سهم رسید.

جهش جانانه ای که محقق شد

رشد بیش از 10 هزار واحدی شاخص کل و درنوردیدن کانال 400 هزار واحدی، اتفاق کمی نبود که از آن بگذریم! شاخص هم وزن نیز همپای شاخص کل رشد بیش از  2600 واحد را تجربه کرد تا ثابت کند کلیت بازار رو به بالا در حال حرکتند! پس از شوک دردآوری که طی هفته ‌های گذشته بواسطه اتفاقات سیاسی افتاد و بازار را فلج کرد، نیاز به یک جهش جانانه داشتیم که محقق شد. البته در این روند عوامل بسیاری از جمله. رکود در بازارهای موازی، نظیر مسکن، دلار و طلا، نقد شوندگی سهام و ورود پول پر قدرت سهامداران جدید الورود از دلایل این رونق عنوان می‌شود.

تقویت کنندگان شاخص

سهم‌های بزرگ بازار نظیر فارس، اخابر ،رمپنا، وغدیر و بانک ملت در میان تقویت کنندگان شاخص دیده می‌شدند. خبر مهمی که شنبه در بازار دست به دست می‌شد عرضه سهام دولتی سه شرکت پالایش نفت تبریز، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین  بود.

خرید و فروش حقوقی‌ها در نوسان

در دومین روز هفته، گرچه در نهایت شاخص کل مثبت بسته شد ولی از رمق بازار کاسته شد. بانک تجارت و ملت در میان نمادهای پر بیننده دیده می‌شدند و با معاملات  به ترتیب 820 و 95 میلیونی خود خودنمایی می‌کردند.در معاملات روز  یکشنبه، شاهد بیشترین خرید حقوقی در نماد وبهمن بودیم. در نقطه مقابل بیشترین فروش حقوقی را در نماد ومعادن شاهد بودیم. حقیقی‌ها نیز تلاش خود را در نماد فاذر به نمایش گذاشتند. معاملات سهم آذراب در صفر تابلو و حجم معاملاتی 11 میلیون سهم پایان یافت.

وب نقل محافل شد

دوشنبه اما نقطه مقابل شنبه و یکشنبه بود و بازار با افت حدود 800 واحدی شاخص کل مواجه شد. قدری اصلاح و استراحت برای شاخص، نیاز بود تا دوباره توان صعود پیدا کند. فلزات اساسی و تک نماد فارس جز نمادهای موثر بر شاخص کل بودند. نماد پر حاشیه‌های وب با ورود پر قدرت پول حقیقی همراه شد و با معاملات 195 میلیونی خود پس از مدتها توانست نقل محافل شود.معاملات بانکی‌ها جذابیت خودش را داشت.خبر  افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای بانک اقتصاد نوین زودتر از آنچه فکرش را می‌کردیم پخش شد. معاملات این نماد بانکی با افزایش تقاضا  و صف خرید همراه شد.

افت بازار تشدید شد

سه شنبه افت بازار تشدید شد که پالایشی‌ها و گزارش‌های ضعیفشان موجبات این افت را فراهم کردند. روی نماد شپنا بیش از 200 میلیون سهم جابجا شد و شاهد تشکیل صف فروش روی این سهم بودیم. با ورود درصدی جدید( شرکت صادرفر)  به ترکیب سهامداری این پالایشگاه، صف فروش این سهم جمع آوری شد.

غالب نمادها  در صف خرید

بیایم سراغ چهارشنبه و آخرین روز،  بازار کند  شروع شد ولی سبز و پر امید بسته شد. فملی و رمپنا در صدر شاخص سازها قرار گرفتند.های وب به مسیر جذابی که در پیش گرفته ادامه داد. تاپکیش تک نماد صف خرید گروهش بود.در گروه ساختمانی ثاخت پس از مجمع با رشد خوبی به تابلو بازگشت و در دامنه مثبت 19 درصدی به کار خود پایان داد.گروه سیمانی گروه برتر بود و غالب نمادها صف خرید داشتند. در مجموع  هفته گذشته بازاری را سپری کردیم که هر مدل افت و خیزی را درون خود داشت. از بازار یکدست سبز پوش تا خنثی  و منفی. البته هنوز هم نقدینگی مقصدی جز بازار ندارد. شکار کنیم سهام برتر را از میان جا مانده‌ها !

  • شهلا حیدری-کارشناس معاونت اقتصادی وزارت کار
  • شماره 340 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 2
کد خبر 411406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =