۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶

تهدید در انتظار تأمین مالی (1)

افزایش ضریب موفقیت تأمین‌مالی

روند بازار بدهی به‌صورت کنونی ادامه یابد
افزایش ضریب موفقیت تأمین‌مالی

سهمی برای تأمین‌مالی سایر بخش‌ها حتی بخش‌های عمومی و نیمه دولتی باقی نمانده است

اختصاص 14درصد منابع بودجه به فروش اوراق مالی اسلامی نکته‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. فروش این حجم از اوراق با توجه به تمهیدات اندیشیده شده در بودجه می‌تواند بر بازارسرمایه به ویژه بخش بازار بدهی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری اثرگذار باشد.برخی از فعالان بازار معتقدند که اوراق‌ بهادار اسلامی دولتی می‌تواند به عنوان یک ابزار مالی و فرصت سرمایه‌گذاری به عموم معرفی شود، همچنین باعث افزایش سرمایه‌گذاران و تنوع‌بخشی به ابزارهای مالی خواهد شد.
گرو دیگر کارشناسان هم تحقق تأمین رقم 800 هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی را کمی دور از انتظار می‌دانند، مگر این‌که سیاست‌های اتخاذی در راستای افزایش حجم منابع صندوق‌ها در سال آتی باشد که در نهایت منجر به افزایش ظرفیت در بازارسرمایه خواهد بود، ولی در مجموع باید گفت ارزش برآوردی سهام در مالکیت دولت برای واگذاری از این طریق بیش از 100 هزار میلیارد تومان است که می‌تواند به فشار شدید عرضه در بازارسرمایه منجر شود.بررسی نقطه نظر مدیران و کارشناسان در این خصوص قابل تامل است.

افزایش ضریب موفقیت تأمین‌مالی

انتشار اوراق بهادار اسلامی از طریق دولت در بازارسرمایه در سال‌های اخیر بیشتر شده است و مقایسه ارقام این سال‌ها نشان از رشد فزاینده آن دارد. دستیابی به ارقام دیده شده در لایحه بودجه برای انتشار اوراق بهادار اسلامی علاوه بر نیاز به تلاش دولت در خصوص جذب منابع مدنظر، در گام اول نیازمند توسعه ظرفیت‌های بازارسرمایه و عمق‌بخشی به آن است؛ به نحوی که سهم بازارسرمایه در سبد سرمایه‌گذاری‌های عموم افزایش یابد تا از آن طریق بتوان با ارائه ابزارهای مختلف با سطوح ریسک و بازدهی گوناگون، افراد مختلف با دیدگاه‌های متفاوت را به بازار سرمایه جذب کرد. این عمق‌بخشی ضریب موفقیت تأمین‌مالی در سطح شرکتی و دولت را افزایش خواهد داد و دستیابی به اهداف تأمین‌مالی را میسر خواهد کرد.
نکته مهم دیگری که در این خصوص وجود دارد بحث ساز و کارهای بازارسرمایه است و این‌که تأمین‌مالی باید از طریق ساز و کارهای بازارسرمایه صورت گیرد تا شفافیت که هدف اصلی بازارسرمایه است، همچنان در این بازار متبلور باشد. سازمان‌بورس و اوراق‌بهادار به عنوان نهاد ناظر بازارسرمایه، سعی در تخصیص بهینه منابع از طریق راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری و همچنین عمق‌بخشی به بازار از طریق معرفی ابزارهای گوناگون داشته و اوراق‌ بهادار اسلامی دولتی نیز می‌توانند به عنوان یک ابزار مالی و فرصت سرمایه‌گذاری به عموم معرفی و علاوه بر دستیابی به اهداف تأمین‌مالی باعث افزایش سرمایه‌گذاران و تنوع بخشی به ابزارهای مالی شوند.

  • بابک باقری-معاون خدمات مالی تأمین سرمایه تمدن
  • شماره 337 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 15
کد خبر 411094

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =