۲۰۱۹، سال سبز بازارهای سهام

فقط دو روز کاری دیگر از سال ۲۰۱۹ باقی مانده است و آمارها نشان می‌دهند که طی این سال، بازارهای سهام در سراسر جهان به طور میانگین روندی صعودی داشته‌اند.

به گزارش صدای بورس به نقل از خبرگزاری رویترز، شاخص‌های اصلی در بازار سهام آمریکا سلال ۲۰۱۹ را با رشد مناسبی به پایان می‌برند. بر پایه آمارهای موجود، شاخص داوجونز طی یک سال گذشته بیش از ۲۴ درصد رشد داشته است. اس‌اندپی ۵۰۰ هم بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است. همچنین شاخص نزدک با وجود افت اندک در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته (۲۷ دسامبر، ۷ دی) در مجموع سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۶ درصد رشد را به ثبت رسانده است.

در اروپا، شاخص فوتسی ۱۰۰ لندن بیش از ۱۳.۵ درصد افزایش یافته است. شاخص دکس آلمان نیز تاکنون بیش از ۲۶ درصد بالا رفته است. همچنین شاخص سی‌ای‌سی ۴۰ فرانسه بیش از ۲۹ درصد رشد را به ثبت رسانده است. ایبکس مادرید هم بیش از ۱۴ درصد رشد داشته است.

بازارهای سهام منطقه آسیا-اقیانوسیه نیز در این روند جهانی مشارکت داشتند و در مجموع سال ۲۰۱۹ را در فضایی مثبت به پایان می‌برند. بر پایه آمارهای موجود، شاخص نیکی ۲۲۵ بیش از ۱۹ درصد و شاخص تاپیکس توکیو هم ۱۶ درصد افزایش یافته‌اند. هنگ‌سنگ، شاخص بورس هنگ‌کنگ بیش از ۱۰ درصد بالا رفته است. شاخص سی‌اس‌آی ۳۰۰ شانگهای هم بیش از ۳۳.۵ درصد رشد کرده است. همچنین در یک سال گذشته، شاخص اس‌اندپی/ای‌اس‌ایکس استرالیا بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است.

کارشناسان معتقدند، افزایش احتمال توافق بین چین و آمریکا بر سر مسائل تجاری موجب امیدواری سرمایه‌گذاران شده است. بنابراین، در صورتی که این توافق در شروع سال ۲۰۲۰ حاصل شود، می‌توان امیدوار بود که بازارهای سهام سال آینده را نیز در فضایی سبزپوش به پایان ببرند.

کد خبر 410973

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =