تمرکز نظارت‌های مالی، زمینه‌ساز رونق تولید

پیرو نام‌گذاری سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، طرح تمرکز نظارت‌های مالی در کشور از سوی جامعه حسابداران رسمی ایران به نهادهای ذیربط پیشنهاد شده است. در حال حاضر حدود 250 مؤسسه حسابرسی با حدود 15.000 نفر کارکنان حرفه‌ای در سراسر کشور فعالیت دارند که نزدیک به 30.000 واحد تولیدی، بازرگانی و خدماتی را حسابرسی و بازرسی می‌کنند.

از سویی دیگر حسابرسی مالیاتی و حسابرسی بیمه‌ای اشخاص مذکور رأساً بصورت جداگانه توسط سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان تأمین اجتماعی انجام می‌شود، به صورتی‌که جهت یک سال مالی سه نوع حسابرس به واحدهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی مراجعه می‌کنند.
اجرای مستقل حسابرسی مالیاتی و حسابرسی بیمه‌ای توسط سازمان‌های ذیربط، علاوه بر صرف منابع مالی قابل توجه از محل بودجه عمومی سازمان‌های مزبور، از آنجایی که اشخاص یاد شده، در کل سال همواره درگیر حسابرسی و بازرسی و پاسخگویی به سازمان‌ها و نهادهای مختلف می‌شوند، موجب اتلاف وقت و انرژی غیرقابل توجیه و نارضایتی آنان از سازمان‌های مربوط می‌شود. در صورتی‌که ظرفیت قانونی برون‌سپاری آن به مؤسسات حسابرسی عضو جامعه وجود دارد. بر این اساس طرح تمرکز ارائه خدمات حسابرسی صورت‌های مالی، حسابرسی مالیاتی و حسابرسی بیمه‌ای واحدهای مشمول ماده 2 آیین‌نامه اجرایی تبصره « 4» قانون استفاده از خدمات تخصصی حسابداران ذیصلاح به عنوان حسابداررسمی، با دو هدف کلی کاهش تصدی‌گری دولتی و استفاده بهینه از ظرفیت‌ تخصصی و حرفه‌ای بخش خصوصی تحت نظارت کامل دولت در سال «رونق تولید» تهیه و تدوین شده است. به علاوه از آنجایی که زیربنای اجرای مطلوب حسابرسی مالیاتی و حسابرسی بیمه‌ای، ارزیابی قابلیت اتکا به صورت‌های مالی واحدهای مشمول، مشتمل بر اطلاعات مالی و حسابداری پشتوانه آن است، این ارزیابی از طریق حسابرسی صورت‌های مالی سالانه واحدهای مشمول ماده 2 آیین‌نامه فوق‌الذکر، توسط «حسابداران رسمی» انجام می‌شود. لذا، در چنین شرایطی، اجرای خدمات حسابرسی مالیاتی و حسابرسی بیمه‌ای توسط حسابداران رسمی، زمینه‌های لازم را جهت ارتقای شفافیت در نتایج رسیدگی‌های مالیاتی و بیمه‌ای و نیز افزایش بهره‌وری، فراهم خواهد کرد. همچنین دیگر مزایای این طرح شامل موارد ذیل می‌شود.
• مانع از ورود حسابرسان و بازرسان متعدد به واحدهای مشمول ماده 2 آیین‌نامه یاد شده و از این طریق آزادسازی انرژی و توان واحدهای مزبور در راستای رونق فعالیت‌های تولیدی و عملیاتی.
• اجرای به موقع حسابرسی مالیاتی و حسابرسی بیمه‌ای، بلافاصله پس از انجام حسابرسی صورت‌های مالی سالانه و از این طریق، وصول به موقع حقوق دولتی مربوط. شایان ذکر است که در حال حاضر رسیدگی‌های مالیاتی در موارد متعدد بیش از یک‌سال و در موارد رسیدگی بیمه‌ای بیش از چند سال طول می‌کشد.
• کمک به تشکیل مؤسسه‌های حسابرسی بزرگ با ساختار خدمات متنوع از طریق ادغام مؤسسات کوچک و متوسط و یا جذب و آموزش نیروهای حرفه‌ای لازم. این امر تأثیر به سزایی در ارتقای کیفیت خدمات حرفه‌ای و تخصصی قابل ارائه توسط مؤسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران، خواهد داشت.

  •  سید محمد علوی - دبیر کل جامعه حسابداران رسمی ایران
  • شماره 336 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 9
کد خبر 410972

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =