«آلوین الیوت» مبتکر طراحی بازار و اقتصاد تجربی

آلوین الیوت راث متولد ۱۸ دسامبر ۱۹۵۱ یک شخصیت دانشگاهی و استاد اقتصاد دانشگاه استنفورد و استاد مدیریت بازرگانی دانشگاه‌هاروارد است. او در سال ۲۰۱۷ ریاست انجمن اقتصاد آمریکا را بر عهده داشت.

او نقش قابل توجهی در برخی از نظریه‌های اقتصادی از جمله تئوری بازی، طراحی بازار و اقتصاد تجربی داشته و بیشتر از این لحاظ شناخته شده است که در طول دوران فعالیت خود تاکید داشته تا نظریه‌های اقتصادی تبدیل به راه حلی در مشکلات زندگی واقعی شوند. آلوین در سال ۲۰۱۲ در همراهی با لوید شیپلی موفق به دریافت جایزه نوبل اقتصادی برای کار بر روی «نظریه پایدار تخصیص و عملکرد طراحی بازار» شد، آنها در همکاری با یکدیگر یکی از مشکلات مهم اقتصاد را حل کردند: چگونه می‌توان عوامل متفاوت را تا حد ممکن به بهترین نحو با هم جفت کرد.

یکی از اعضای اداره ملی تحقیقات اقتصادی (NBER)

آلوین در سال ۱۹۷۱ از دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه کلمبیا در رشته تحقیق عملیاتی و در مقطع لیسانس فارغ التحصیل شد . پس از آن برای گذراندن دوره فوق لیسانس و دکترای خود به دانشگاه استنفورد رفت و در همان رشته تحقیق عملیاتی تحصیلات خود را ادامه داد .همچنین در سال‌های ۱۹۷۳ و ۱۹۷۴ به ترتیب مدارک فوق لیسانس و دکترای خود را از این دانشگاه دریافت کرد. در حال حاضر مجموعه‌ای از نوشته‌ها و تحقیقات راث در کتابخانه روبنشتاین دانشگاه دوک نگهداری می‌شود.
پس از تکمیل تحصیلاتش برای تدریس به ایلینویز رفت و در سال ۱۹۸۲ ایلینویز را به مقصد دانشگاه پتسبورگ ترک کرد تا دوران تدریس خود را در این دانشگاه ادامه دهد. همزمان با تدریس در پتسبورگ راث در مرکز فلسفه و علوم نیز به عنوان استاد تجارت تدریس خود را ادامه می‌داد. در سال ۱۹۹۸ راث پتسبورگ را هم ترک کرد تا به‌هاروارد بپیوندد و کار درهاروارد را تا سال ۲۰۱۲ که بار دیگر تصمیم به بازگشت به استنفورد گرفته بود، ادامه داد. او در سال ۲۰۱۳ به عنوان یک عضو هیأت علمی دانشگاه استنفورد شناخته می‌شد و در عین حال از دانشگاه‌هاروارد نیز درخواست بازنشستگی کرد. راث همچنین یکی از اعضای اداره ملی تحقیقات اقتصادی (NBER) و جامعه اقتصادسنجی است.

دریافت جایزه اقتصادی غاز طلایی به صورت مشترک

زمینه اصلی علاقه راث تئوری بازی است، زمینه‌ای از ریاضیات کاربردی که به دنبال راه‌حل‌هایی برای موقعیت‌هایی است که چندین بازیکن تصمیم می‌گیرند به یکدیگر وابسته باشند. همچنین الگوریتم به اصطلاح «پذیرش معوق» الهام‌بخش، مجموعه‌ای از قوانین ابداع شده در دهه 1960 توسط شیپلی و دیوید گیل، اقتصاددان آمریکایی بوده که برای اطمینان از هماهنگی جفت بازیکنان در یک سیستم آزاد تجاری است. در اواسط دهه 1990، راث و همکاران الگوریتم را اصلاح کردند تا بتوانند سیستمی ایجاد کنند که فارغ التحصیلان دانشکده‌های علوم پزشکی با بیمارستان‌هایی که به دنبال پزشک مقیم هستند، مرتبط شوند. البته در سال 2003، تیم وی راه حل مشابهی برای سیستم تطبیق دانش آموزان با دبیرستان‌های شهر نیویورک به کار برد.همچنین در سال ۲۰۱۳ او به همراه شیپلی و دیوید گیل موفق به دریافت جایزه اقتصادی غاز طلایی برای کار بر روی موضوع طراحی بازار شدند.

تئوری بازی‌ها، بازی نیست

 رات و شیپلی به دلیل کار بر روی «نظریه پایدار تخصیص و عملکرد طرحی بازار»‌ برنده جایزه نوبل شدند، تئوری آنها در مورد تحقیق درباره نحوه تطابق عوامل متفاوت اقتصادی نظیر دانشجویان با دانشکده‌ها یا حتی افراد اهدا کننده عضو با بیماران دریافت کننده عضو بوده است. این تئوری از دل نظریه بازی‌ها برمی‌خاست و لوید شپلی در سامان دادن آن نقش داشت و آلوین ‌راث نشان داد که چگونه می‌توان از نظریه بازی‌ها برای مشکلات پیش روی سیستم‌های مختلف بهره برد. راث از آن گروه افرادی بود که نشان داد تئوری بازی‌ها، بازی نیست.
راث در زمینه‌های تئوری بازی، طراحی بازار و اقتصاد تجربی فعالیت داشته است. وی با توصیف پویایی بازار پیشنهاد می‌دهد: با تغییر شرایط بازار رفتار مردم تغییر می‌کند و این باعث می‌شود قوانین قدیمی تغییر یافته و قوانین جدید وضع شوند. آلوین راث متوجه شد که نتایج نظریه شیپلی می‌تواند عملکرد بازارهای مهمی را در عمل روشن سازد. راث و همکارانش در یک سری مطالعات تجربی نشان دادند که در تشخیص موفقیت مؤسسات خاص بازار، ثبات، نقشی کلیدی ایفا می‌کند. پس از آن راث توانست این نتیجه خود را در آزمایشات سیستماتیک آزمایشگاهی به اثبات برساند. همه اصلاحات بر پایه الگوریتم گیل - شیپلی انجام شد که همراه بود با برخی اصلاحات دیگر که در آنها جزییات خاص و محدودیت‌های اخلاقی از جمله حذف پرداخت‌های جانبی هم در نظر گرفته شد.

بنیان‌گذاری و طراحی برنامه‌های متنوع

از بهترین بازارهایی که راث طراحی کرده، برنامه ملی تطبیق دهنده شهروندان است که از طریق آن حدود 20 هزار پزشک در سال به اولین تجربه اشتغال خود در بیمارستان‌های آمریکا می‌رسند. او همچنین به طراحی سیستم جور سازی مدارس شهر نیویورک دست زد که سالانه 90 هزار دانش‌آموز از آنها فارغ‌التحصیل می‌شوند. همچنین راث یکی از بنیانگذاران و طراحان برنامه نیوانگلند برای مبادله کلیه است. این برنامه به گونه‌ای نوشته شده که تقاضا کنندگان کلیه با ثبت‌نام در آن با جفت اهدا کننده جور می‌شوند. این سیستم، عملی را ممکن می‌سازد که بدون وجود این سیستم احتمال موفقیت آن بسیار کم است. به طور مثال، زنی نیاز به یک کلیه دارد و شوهرش حاضر است این کلیه را به او اهدا کند، ولی به علت ناسازگاری‌های خونی امکان این تبادل وجود ندارد اما با وجود چنین سیستمی این اهداکننده با جفت سازگار خود جور می‌شود.

نظریه‌های شیپلی و طراحی عملی راث عامل بهبود بسیاری از بازارها

راث با همکاری آتیلا عبدالغدیراوغلو و تایفون سونمز، معیاری مشابه مدارس نیویورک در بوستون سال 2003 ارائه کردند؛ نظریه ارائه شده توسط این گروه در موارد متفاوتی کاربرد یافت، رات در این باره توضیح می‌دهد: مثلا هنگامی که تصمیم می‌گیرید کدام دانش‌آموز به کدام مدرسه برود، اگر آنها ا‏نتخاب داشته باشند، به وسیله سیستم انتخاب تطابق داده می‏شوند به جایی که آنها ترجیحات و خواسته‌های خود را ارائه می‌دهند و مدارس دارای نیازمندی‌ها و یا شاید خواسته‌های آنان نیز هست، و تصمیماتی گرفته می‌شود چه کسی به کجا برود، چه کسی چه چیزی دریافت ‏کند و ... چیزی است که به تطابق مربوط است. در مثال ا‏نتخاب مدرسه، ما سعی در عملی کردن آن به طریقی شایسته داریم، به نحوی که شرایط طوری فراهم شوند که دانش آموزان از مدارس انتخابی خود رضایت داشته باشند و پس از انتقال به مدارس در پی تغییر مدرسه و انتقال به مدرسه دیگری نباشند و این مسئله در آینده هم می‌تواند اثرگذاری داشته باشد به این مفهوم که اگر دانش‌آموزان دبیرستانی باشند، در طول زندگی خود با شرایط زیادی همانند همین بازار تطا‏بق برخورد خواهند کرد. آنها تصمیم می‌گیرند ازدواج کنند، شغل پیدا کنند و در همه این مواقع نخستین انتخاب آنها در پیش گرفتن همین روش برای برخورد با مسائل است.
اگر چه راث و شیپلی مستقل از یکدیگر کار کرده بودند، اما تلفیق نظریه پایه‌ای شیپلی و بررسی‌های تجربی، آزمایشات و طراحی عملی راث، زمینه مناسبی برای تحقیقات به‌وجود آورد و موجب بهبود بسیاری از بازارها شد و به همین دلیل در سال ۲۰۱۲ آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد جایزه‌ای به یک نمونه بارز از مهندسی اقتصادی تعلق گرفته است.

  • اکرم شعبانی-روزنامه نگار
  • شماره 336 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 8
کد خبر 410970

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =