۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
شفاف‌سازی مدیرعامل وگستر

در پی پوشش زیان انباشته و تحقق سود انباشته شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان، دکتر معماریان مدیرعامل این شرکت در گفت‌وگوی کوتاهی با صدای بورس، به ارائه اطلاعاتی در این زمینه پرداختند که در ادامه می‌خوانید.

جناب آقای دکتر معماریان ضمن عرض تبریک بابت پوشش زیان انباشته ۱۷۲ میلیارد ریالی ابتدای دوره سال جاری و تحقق سود انباشته ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ به میزان ۲۰ میلیارد ریال، در روزهای اخیر شاهد اقبال بازار به خرید سهام شرکت وگستر بوده‌ایم؛ لطفاً نظر خود را در این خصوص ارائه فرمائید.

بنده هم ضمن عرض تقدیر و تشکر از وقتی که در اختیار اینجانب قرار داده‌اید، مایلم توجه سهامداران عزیز را به چند نکته جلب نمایم:

همانطور که سهامداران عزیز می‌دانند، برابر گزارش صورت‌های مالی حسابرسی شده ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ شرکت که در سامانه کدال منتشر گردیده است، با وجود پوشش زیان انباشته ۱۷۲ میلیارد ریالی ابتدای دوره و تحقق سود دوره ۶ ماهه ۱۹۱ میلیارد ریالی، خالص ارزش دارایی‌های شرکت ( NAV )  بر اساس آخرین پرتفوی ارائه شده در سامانه کدال برای پایان آبان ماه مبلغ  ۱،۹۱۷ ریال است که فاصله تقریباً حدود ۲ برابری با قیمت‌های روز تابلو سهام را نسبت به آن شاهد هستیم؛ به همین دلیل در طول ۸ ماه گذشته از ابتدای سال مالی جاری، سهامدار اصلی شرکت (سرمایه‌گذاری سلیم) جهت کنترل قیمت و جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی سهامداران نسبت به واگذاری و عرضه سهام شرکت وگستر در قیمت‌های بالای ۲۷۰۰ ریال اقدام نموده است. لذا از دید اینجانب، قیمت‌های معاملاتی بر اساس قیمت روز معاملات تابلوی سهام شرکت وگستر، بیانگر ارزش واقعی این شرکت نبوده و دلیل این نوسانات بی منطق، ورود سرمایه‌گذاران جدید جهت استفاده از پتانسیل‌های موجود در بازار سهام و کسب منافع از محل بی اطلاعی سهامداران جزء می‌باشد.

به نظر شما پرتفوی حال حاضر شرکت وگستر، پتانسیل رشد قیمتی و رسیدن به ارزش واقعی قیمت هر سه  شرکت بر اساس قیمت روز تابلو را ندارد؟

توجه به این نکته ضروریست، شرکت وگستر طی سال‌های ۹۵-۱۳۹۳ متحمل زیانی معادل ۲۲۰ میلیارد ریال شده بود که عمدتاً ناشی از فعالیت‌های بازرگانی و سود پرداختی ناشی از دریافت تسهیلات بانکی به مبلغ ۲۹۳ میلیارد ریال بوده است، لذا در دوره مدیریت جدید تمامی دارایی‌های غیربورسی و ملکی شرکت واگذار و مبالغ حاصل از فروش دارایی‌های مذکور صرف تسویه بدهی‌های بانکی فوق‌الذکر گردید.

 بنابراین در حال حاضر نه تنها این شرکت هیچگونه دارایی ملکی و غیربورسی ندارد، بلکه دفتر مرکزی شرکت نیز بصورت استیجاری می‌باشد و ارزش دارایی‌های شرکت در حال حاضر فقط بر اساس پرتفوی بورسی شرکت ارزیابی می‌شود. همان طور که مستحضرید ارزش سهام شرکت‌های بورسی بر اساس رونق و یا رکود ایجاد شده در بازار سهام، دچار نوسانات خارج از منطق بازار گردیده، که در طی دو ماهه اخیر نیز به تناوب شاهد آن بوده‌ایم.

لذا چنانچه پرتفوی بورسی شرکت وگستر را بر اساس قیمت پایانی تابلو سهام در پایان آبان ماه قیمت‌گذاری کنیم، ارزش آن بالغ بر ۷۴۷ میلیارد ریال خواهد بود که در صورت نقدشوندگی آن به قیمت روز تابلو و تحقق کامل اختلاف ریالی موجود در پرتفوی سهام به میزان ۲۴۵ میلیارد ریال، خالص ارزش دارایی‌ها به ازای هر سهم بر اساس حقوق صاحبان سهام، حداکثر ۱،۹۲۰ ریال می‌باشد.

همچنین یکی از شاخص‌های ارزیابی قیمت سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری، نسبت p/nav است که این نسبت برای شرکت وگستر برابر با ۱/۸۶ است که نسبت بالایی بوده و بیانگر عدم تطبیق قیمت سهام با ارزش فعلی آن در بازار سرمایه است.

شایان توجه است که اختلاف ریالی مثبت در پرتفوی سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری معمولاً حالت بالقوه داشته و در طی زمان و شرایط خاص، امکان شناسایی آن به‌طور کامل میسر است.

بنابراین، قیمت‌های روز تابلو نماد وگستر از نظر اینجانب حباب بوده و در صورت عدم توجه سرمایه‌گذاران محترم به این مطلب، امکان زیان آنها در این سرمایه‌گذاری وجود دارد.

            در کلام آخر، از نظر اینجانب سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه باید بر اساس تحلیل‌های بنیادی و بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های سرمایه پذیر صورت بگیرد و از جو روانی ایجاد شده در بازار اجتناب شود.

کد خبر 410291

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =