خصوصی‌سازی، واگذاری‌ها را از سر خود باز می‌کند

به نظر می‌رسد اصلی‌ترین دلیل ناموفق بودن واگذاری‌ها، شرط پرداخت نقدی است. همچنین در شرایط کنونی کدام بخش خصوصی چنین نقدینگی را در اختیار دارد که بتواند بک هزار و پانصد میلیارد تومان را به صورت یکجا پرداخت کند؟

 اسماعیل غلامی معاون سابق سازمان خصوصی سازی در خصوص علت واگذاری‌های ناموفق گفت: به نظر می‌رسد اصلی‌ترین دلیل ناموفق بودن واگذاری‌ها، شرط پرداخت نقدی است. همچنین در شرایط کنونی کدام بخش خصوصی چنین نقدینگی را در اختیار دارد که بتواند بک هزار و پانصد میلیارد تومان را به صورت یکجا پرداخت کند؟
غلامی اضافه کرد: در ابتدا باید ببینیم دولت وقتی می‌داند که واگذاری‌ها به فروش نمی‌رسد با چه انگیزه‌ای سهام خود در بنگاه‌ها را به صورت نقدی عرضه می‌کند؟ در این صورت 2 سناریو مطرح می‌شود. از یک سو این شائبه در ذهن می‌آید که امکان دارد دولت برای کسری بودجه دست به فروش نقدی زده باشد. از سوی دیگر این مسئله نیز مطرح می‌شود که بعضی از دوستان با عرضه‌ها مخالفند، از این‌رو شرط می‌گذارند که واگذاری‌ها به صورت نقدی باشد که به فروش نرود. وی افزود:‌ همانطور که می‌دانید سهام این شرکت‌ها از پرتفوی سهام عدالت برای نفوذ بیشتر وزارت نفت در پتروشیمی‌ها برداشته و سهام پتروشیمی آبادان و اراک جایگزین آن شده بود. به عبارت دیگر این جایگزینی امکان حضور وزارت نفت در پتروشیمی‌های بزرگ را فراهم کرده بود، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که وزارت نفت تمایلی به فروش سهام خود در این پتروشیمی‌ها نداشت. معاون سابق سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه به ندرت در واگذاری‌ها پرداخت نقدی بوده است، گفت: فروش نقدی، مانند انداختن یک مانع بزرگ جلوی پای خریداران است.
با این حال به نظر می‌رسد وزارت نفت قصد فروش و کاهش نفوذ خود را ندارد، از این رو چنین شرطی برای واگذاری‌ پتروشیمی‌ها مطرح شده است. در حقیقت سازمان خصوصی‌سازی با این کار، تنها واگذاری‌ها را از سر خود باز می‌کند. غلامی در نهایت خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اگر کسی ادعای پرداخت نقدی یک هزار و پانصد میلیارد تومان را داشته باشد، بدون شک خصولتی یا صندوق بازنشستگی است. درواقع بخش خصوصی توان پرداخت را ندارد.

 

  • شماره ۳۱۵ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه ۳
کد خبر 408921

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =