۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱
معمای پذیرش در بورس‌ها

یکی از مهم‌ترین معیارهای بررسی موفقیت بورس‌های دنیا، میزان پذیرش سالانه شرکت‌ها و میزان تشکیل سرمایه در بستر بازار سرمایه است.هر چند در مقاطعی فرآیند پذیرش به خاطر دوره‌های زمانی اصلاح قیمت‌ها در بورس‌ها متوقف شده است، در ماه‌های اخیر شاهد رونق پذیرش در بورس و فرابورس هستیم.

متولیان بازارسرمایه هنوز نتوانسته‌اند به رغم همراهی دولت و مجلس، مشوق‌های بیشتری برای پذیرش شرکت ها در بورس‌ها فراهم کنند . البته تصویب اصل 44 و مواد قانونی مرتبط با خصوصی سازی در برنامه‌های توسعه پنج ساله کمک شایانی به ورود شرکت ها داشته است . همچنین همزمان با اتمام شرکت های مشمول واگذاری دولت، قطار خصوصی سازی به آخرین ایستگاه‌های خود رسید و فرصت جذب شرکت ها در بازار نزدیک به اتمام است.

 

با نگاهی به تجربه بیش از یک دهه در فرآیند خصوصی سازی، اصلاح فرآیند‌ها و دستورالعمل‌های پذیرش ضروری به نظر می رسد. البته در این روند تسریع فرآیند پذیرش از طریق کاهش زمان تغییر شخصیت حقوقی به سهامی عام و زمان ثبت نزد سازمان بورس از موارد ضروری بوده که باید لحاظ شود.
بر این اساس با توجه به بالاتر بودن الزامات پذیرش در بورس در مقایسه با فرابورس، مقرر نمودن امتیازهای معاملاتی و مالی بالاتر در نمادهای شفاف ، در ایجاد انگیزه برای مدیران شرکت ها برای ارتقا به تابلو‌های بالاتر موثر خواهد بود.
 همچنین با عنایت به ماده 9 دستورالعمل پذیرش، انتشار اطلاعیه عرضه اوراق بهادار منوط به موافقت بورس یا فرابورس با اطلاعات ارایه شده از جمله گزارش کارشناسی در خصوص ارزش‌گذاری سهام شده است.اما در دستورالعمل‌های پذیرش به شرایط ارزش گذاری و روش انتخاب مجری و میزان تعهدات ارزش‌گذار اشاره نشده است.البته تجربه تاریخی بازار سرمایه در مورد کسب بازده مثبت در عرضه‌های اولیه و موفقیت انجام تمام عرضه‌ها و تاکید بیش از حد بر تعداد خریداران عرضه اولیه نباید با عث شود نهاد متولی و بورس‌ها در روش قیمت‌گذاری و تعهد مجری ارزش‌گذاری و متعهد خرید کوتاهی کنند و مسبب عدم اعتماد به فرآیند کشف قیمت در بازار سرمایه شوند. شاید مهم ترین ایراد ثبت سفارش به روش بوک بیلدینگ عدم کشف قیمت به معنای واقعی باشد و همواره عطش خریداران در ورود سفارشات به حداکثر قیمت ممکن را شاهد هستیم.در مجموع افزایش سهم شناور از طریق تعهد سهامدار عمده به عرضه بیشتر در روز عرضه اولیه، می تواند کمک موثری در فرآیند کشف قیمت و در نهایت مشارکت عموم مردم در افزایش تشکیل سرمایه در بازار سرمایه کند.

 

  • مهدی دلبری-کارشناس بازارسرمایه
  • شماره ۳۱۵ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه ۲
کد خبر 408911

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =