رالی متفاوت بورس

شاخص کل با رشد حدود ۱۶۰۰ واحدی نسبت به ابتدای هفته همراه شد و در پایان روز چهارشنبه شاخص کل در عدد ۲۵۲.۸۶۴ ایستاد. ارزش معاملات به ۱۴۷۲ میلیارد تومان رسید.

اما در بازار فرابورس، آیفکس 22 واحد رشد داشت و به 3.292 رسید. ارزش معاملات نیز به 858 میلیارد تومان رسید‌.

کارنامه درخشان

شاخص کل در هفته‌ای که گذشت خود را مدیون محصولات شیمیایی می‌داند. گروهی که نه‌تنها با گزارشات عملکرد ماهانه درخشانشان موجب همراهی خریداران شد، بلکه ناجی شاخص کل در هفته‌ای که گذشت بودند و به‌نظر اسکار بهترین کارنامه درخشان در دستان نمادهای این گروه قرار خواهد گرفت. آخرین روز معاملاتی این گروه همسو با روزهای قبل با حضور پررنگ خریداران دنبال شد. در ادامه درخشش نمادهای این گروه شاهد دست به دست شدن شایعاتی مبنی بر اینکه تغییر نام شرکت‌های مبین و بفجر و تغییر بخش‌هایی از اساس‌نامه جهت یک توافق بوده است، منجر به دریافت سوخت با نرخ 132 تومان شده که گویا تاثیر 250 ریالی مثبت در مبین و بیش از 500 ریالی در فجر دارد، بودیم. البته نماد بفجر با این شایعه به گردونه معاملات بازگشت و سهم آن با رشد بیش از یک درصدی قیمت بازگشایی شد. نوری نیامده گل کاشت. نوری در مجمع خود به ازای هر سهم 650 تومان سود تقسیم کرد.

خساپا، خوش شانس میدان

با آنکه نظاره‌گر حجم پایین معاملات در کلیت بازار در دقایق ابتدایی بودیم، اما گروه خودرو و قطعات سبزپوش آخرین ورق معاملاتی هفته گذشته را آغاز کردند. خودرو که در مجمع سالانه خود افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی را تایید کرد، بارها در سقف قیمت روزانه با صف خرید همراه شد اما در نهایت با رشد بالای 3 درصد به معاملات خود پایان داد. خزامیا و خپارس نیز با افزایش تقاضا و رشد قیمت دنبال شدند. خساپا در روز پررونقی به گردونه معاملات بازگشت اما با عقب‌نشینی خریداران مواجه شد و افت بیش از یک درصد در حوالی 155تومان را در پرونده معاملاتی خود به ثبت رساند. در نمادهای قطعه ساز این گروه شاهد افزایش تقاضا و شکل‌گیری صف خرید بروی عمده نمادهای این گروه بودیم.

خلوتی سرخ‌پوش

در گروه خلوت بانکی، در میان نمادهای باقی مانده، شاهد سرخ پوشی عمده نمادهای این گروه بودیم. دی که هر روز با حمایت‌های سهامدار عمده تازه وارد خود، معاملات را پشت سر می گذارد، در روز چهارشنبه نیز با افت بالای 3 درصد به پایان رساند.(البته این سهم تا میانه‌های بازار، درکف قیمت روزانه قرار داشت.) وپست با نوسانات مثبت دنبال شد. وبصادر و وپاسار افت تقاضا را تجربه کردند. ازسوی‌دیگر وملل از یک اصلاح کوتاه‌مدت در آخرین روز معاملات به مدار توجهات بازگشت.

بازگشتی مطلوب

شبریز نیامده در سقف قیمت روزانه قرار گرفت. این سهم که در روز معاملاتی قبل، بازگشایی شد، روز چهارشنبه با موجی از افزایش تقاضا همراه و در سقف قیمت روزانه با صف خرید دنبال شد. شتران نزدیک به 4 درصد و شپنا نزدیک به یک درصد مثبت دنبال شد. شبندر رشد بیش از دو درصد داشت. روز چهارشنبه این گروه میزبان بازگشت دو نماد شاوان و شراز بودند. بازگشتی درخشان را از این دو نماد نظاره‌گر بودیم.

هفته پرنوسان تالار شیشه‌ای

بازار بعد از ریزش سنگین روز سه‌شنبه، آخرین روز هفته خود را را متعادل و مثبت با لبخند کدالی آغاز کرد و توانست بیشترین حجم معاملات این هفته را در آخرین روز معاملاتی به ثبت برساند. بازار آخرین هفته تیر ماه را با روند آرام و تاحدودی مثبت به‌خصوص در گروه‌های فلزی، بانکی و خودرویی زیر سایه اخبار منفی و پرحاشیه سیاسی گرفته تا گزارشات سه ماه مطلوب شرکت‌ها آغاز بکار کرد. گزارشاتی که هر روز داغ‌تر از روزهای قبل روانه کدال شدند. رالی این روزهای تالار شیشه‌ای از لحاظ جذب و مشارکت سرمایه‌گذاران حقیقی با کلیه رالی‌های قبلی متفاوت بوده است. به نظر می‌رسد قطار انتظار گزارش‌های ماهانه خوبی که در کدال به راه افتاده است تا حدودی بر فضای روز چهارشنبه بازار اثر گذاشت و التهابات منفی سه‌شنبه را فروکش کرده بود. روند مثبت قیمت سهام و تقویت تقاضا به‌خصوص در نمادهای بزرگ و بنیادی در نیمه دوم بازار نیز ادامه داشت و شاهد معاملات خوبی در این گروه‌ها به‌خصوص پالایشی‌ها بودیم.

 

  • الناز جمالی- کارشناس و تحلیل گر بازار سرمایه
  • شماره ۳۱۵ هفته نامه اطلاعات بور س- صفحه ۲
کد خبر 408908

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =