کاهش ارزش کل معاملات و معاملات خرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته به روند رو به رشد خود ادامه داد و به رکورد جدید ۲۴۸۵۷۸ واحد رسید که نسبت به هفته گذشته خود با رشد ۵ درصدی همراه بود.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته به روند رو به رشد خود ادامه داد و به رکورد جدید 248578 واحد رسید که نسبت به هفته گذشته خود با رشد 5 درصدی همراه بود. در این بین سه گروه فلزات اساسی، پالایشی و پتروشیمی بیشترین تاثیر مثبت را برروی شاخص داشتند. خروج پول از نمادهای کوچک بازار و انتقال آن به سمت نمادهای بزرگ و شاخص ساز مشهود بود. نکته قابل توجه در هفته گذشته کاهش 23 درصدی ارزش کل معاملات و معاملات خرد بود به نحوی که میانگین ارزش معاملات خرد در طی هفته گذشته به حدود یک هزار میلیارد رسید همچنین حجم معاملات با 20 درصد کاهش به 3 هزار و 310 میلیون رسید.

پالایشی ها  مورد تقاضا

رشد قیمت نمادهای گروه پالایشی در طی هفته‌های اخیر مشهود بود. اما خبر آگهی عرضه 20 درصد سهام شرکت‌های پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تهران و پالایش نفت تبریر توسط  سازمان خصوصی سازی موجب شد تا تمامی این نمادها در سقف قیمتی خود مورد تقاضا قرار گیرند.

رشد قیمت پتروشیمی ها با معاملات مثبت

 همچنین افزایش قیمت نفت و رسیدن به محدوده 66 دلار در بازارهای جهانی و ارائه گزارشات عملکردی ماهانه مناسب، موجب شد تا نمادهای گروه پتروشیمی نیز در طی هفته گذشته با رشد قیمت همراه باشند. نماد «زاگرس» در گزارش عملکرد خردادماه خود ميانگين نرخ تبديل ارز جهت فروش صادراتي در 3 ماهه اول سال را حدود 103.000 ریال اعلام کرد. این نماد در اکثر روزهای هفته مثبت معامله شد نمادهای «شفن» و «شخارک» با تقاضای اشخاص حقیقی مثبت دنبال شدند. دو نماد «تاپیکو» و «فارس» نیز با توجه به افزایش تقاضا برای شرکت‌های زیر مجموعه، در روزهای پایانی با صف خرید به کار خود خاتمه دادند. نماد تازه وارد «جم پیلن» پس از برگزاری مجمع و تقسیم سود 100 درصدی با رشد قیمت 40 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت.

خودرو همچنان مورد توجه

اخبار داغ در خصوص افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها موجب شده تا همچنان گروه خودرو یکی از گروه‌های مورد توجه اهالی بازار سرمایه باشد. سازمان امور مالیاتی بخشنامه معافیت تجدید ارزیابی دارایی‌ها را ابلاغ کرد. بر اساس این بخشنامه تمامی شرکت‌هایی که در طی پنج سال اخیر از این محل افزایش سرمایه نداده‌اند تا پنج سال آینده می‌توانند از این قانون استفاده کنند. طبق شنیده‌ها در بین اهالی بازار سرمایه مدیران شرکت گروه خودروسازی سایپا به دنبال انجام افزایش سرمایه از این محل هستند. نماد این شرکت در طی روزهای هفته در دامنه مثبت مورد داد و ستد قرار می‌گرفت. نماد «خاذین» نیز با برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده خبر از افزایش سرمایه 100 درصدی از محل آورده نقدی داد.

فلزات اساسی و معدنی در کانون توجه

خبر نشست مقامات چین و آمریکا در ژاپن در خصوص کاهش تنش و حل مسئله جنگ تجاری و در پی آن افزایش قیمت محصولات فلزات پایه در بازار جهانی و همچنین گزارشات عملکردی مناسب موجب شد تا نمادهای گروه فلزات اساسی در طی هفته گذشته در کانون توجه بازار قرار داشته باشند. نماد «فولاد» با توجه به عملکرد خوب خود در طی سه ماهه نخست سال و فروش 95,947 میلیارد ریال در طی هفته با رشد قیمت همراه بود. نماد «فملی» نیز با توجه به افزایش مجدد قیمت مس و قرار گرفتن در محدوده 6 هزار دلار، مثبت دنبال شد.

 صف خرید برای سیمان

 بر اساس این گزارش ، خبر افزایش قیمت 37 درصدی سیمان موجب شد تا تمامی نمادهای این گروه با صف خرید همراه باشند. در پی برگزاری جلسه‌ای با حضور انجمن صنفی کارفرمایان سیمان و مدیران عامل شرکت‌ها و کارشناسان این حوزه ،با افزایش نرخ این محصول موافقت شد. اما باید با توجه به داشتن 30 میلیون تن ظرفیت مازاد و همچنین اوضاع پروژه‌های عمرانی درون کشور، منتظر پیامدهای این افزایش نرخ در آینده بود.

 

  • سجاد مرادی- کارشناس کارگزاری صبا جهاد
  • شماره ۳۱۱ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه ۲
کد خبر 408043

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =