«SME»‌ها در انباری

شرکت‌هایی کوچک و متوسط به امید تأمین مالی و کسب بازدهی اندک قدم در بازاری مبهم نهادند

 با نگاهی به وب سایت شرکت فرابورس ایران، با لیست معدود شرکت‌های پذیرفته شده SME مواجه می‌شوید که عمر پذیرش و درج نمادشان با تاریخ تاسیس این بازار یکسان است اما تا کنون خبری از عرضه سهام آنها در این بازار نشده است. شرکت‌های کوچک و متوسطی که به امید تأمین مالی و کسب بازدهی اندک قدم در بازاری نهادند که از نظر مدیران و کارشناسان چندان جذابیتی ندارد. همچنین نبود پیشنهادات تسهیل کننده موجب عقب نشینی بیشتر سایر شرکت‌ها برای ورود به این بازار شده است.

10 پذیرش ، 3 عرضه
طبق بررسی‌های صورت گرفته  و اطلاعات منتشر شده در سامانه اطلاع رسانی فرابورس ایران، از سال 1395 تا کنون 10 شرکت در بازار SME پذیرفته شده اند. شرکت‌های گز سکه، مجتمع پتروصنعت گامرون، سیمان سفید ارومیه، مجتمع تولیدی نیلی صنعت کرمان، کولاک شرق، تولیدی آذر باتری ارومیه، کنترل گاز اکباتان، ماداکتواستیل کرد، راهیابان فردا و سیماب زرین از جمله شرکت‌های پذیرفته شده هستند که در این بین تنها سه شرکت گز سکه، ماداکتواستیل کرد و مجتمع پتروصنعت گامرون به مرحله عرضه اولیه در این بازار رسیده اند.

واکاوی دلایل عدم تحقق یک عرضه
بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت‌های پذیرفته شده ای که تاکنون در بازار SME سهامشان عرضه نشده است دلایل مختلفی برای این عدم عرضه داشته اند. به عنوان نمونه شرکت سیمان سفید ارومیه در تاریخ 25 بهمن ماه سال 95 پذیرش و در تاریخ 18 اردیبهشت سال 96 درج نماد شد. قاسم عیدی‌زاده مدیرمالی سیمان سفید ارومیه دلیل عدم عرضه سهام این شرکت تا کنون را این گونه عنوان کرد: دلیل عدم عرضه سهام این شرکت در بازار SME  عدم توافق سهامداران شرکت برای عرضه بود. البته پس از آن تغییر در ساختار هیأت مدیره شرکت سیمان سفید ارومیه دلیل دیگر این اتفاق بود که برخلاف هیأت مدیره قبلی با عرضه سهام شرکت در بازار سرمایه موافقت نکردند. وی با اشاره به این که از سوی فرابورس برای عرضه سهام با مشکلی مواجه نبودیم، تصریح کرد: با توجه به این که سهامی عام هستیم تا به امروز نیز همه اطلاعاتی که از ما خواسته شد برای شفافیت در سامانه کدال قرار دادیم. این در حالی است که 90درصد سهامداران شرکت خصوصی هستند.

ممانعت از صدور مجوز عرضه
در ادامه شرکت مجتمع توليدي نيلي صنعت کرمان نیز که در تاریخ 17 آبان ماه سال 95 پذیرش و در تاریخ 15 مهرماه سال 96 درج نماد شد، تا کنون سهام آن عرضه نشده است. به گفته منابع آگاه این مجموعه، دلیل طولانی شدن فرآیند عرضه سهام این شرکت این بود که شرکت فرابورس ایران تا کنون اجازه عرضه اولیه را صادر نکرده و درآینده‌ای نزدیک این امر محقق می‌شود.

تمایل نداشتن به پاسخگویی
همچنین در پیگیری‌های انجام شده، شرکت‌های کولاک شرق پاسخ مشخصی در خصوص علت عدم عرضه سهام این شرکت ارائه ندادند. شرکت تولیدی آذر باتری ارومیه، کنترل گاز اکباتان و سیماب رزین نیز در این خصوص پاسخگو نبودند.

500 شرکت در صف تقاضا !
این مسائل در حالی مطرح است که امیر‌هامونی مدیرعامل شرکت فرابورس ایران اظهار داشت: در حال حاضر 18 شرکت SME پذیرش شده اند، سه شرکت روی تابلو هستند و بالغ بر 500 شرکت نیز تقاضای وارد شدن در این بازار را داشته اند.

شفافیت فدای کمیت نمی‌شود
روند توسعه بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در فرابورس ایران  به گونه ای است که به گفته مدیران مربوطه این نهاد،  کیفیت و میزان شفافیت شرکت‌های پذیرش شده را فدای ازدیاد این شرکت‌ها روی تابلو نمی کنند چرا که خود را مسئول اعتماد سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه می‌دانند.
رضا غلامعلی‌پور، معاون پذیرش و بازاریابی فرابورس ایران در خصوص  روند توسعه بازار  SME گفت: روند پذیرش این شرکت‌ها در دنیا به گونه ای نیست که در بازه زمانی کوتاهی تعداد زیادی شرکت کوچک و متوسط در بازار  شرکت‌های کوچک و متوسط عرضه شوند. غلامعلی‌پور در پاسخ به این مطلب که چرا در طول سه سال عمر بازار SME تنها سه شرکت عرضه شده اند، گفت: در طی مرحله پذیرش تا عرضه تصمیمات درون شرکتی از سوی سهامداران عمده دستخوش تغییر می‌شود. به‌عنوان مثال  مراحل مربوط به درج نماد و پذیرش یک شرکت انجام می‌پذیرد اما در مرحله عرضه سهام سهامدار عمده بنا به دلایلی از ادامه کار منصرف می‌شود. معاون پذیرش و بازاریابی فرابورس در خصوص مشکلات بازار شرکت‌های کوچک و متوسط بیان داشت: شرکت‌های کوچک و متوسط نسبت به سایر شرکت‌ها آسیب پذیرتر بوده و  به لحاظ فرهنگی در بحث عرضه سهام این شرکت‌ها مدیران این شرکت چندان تمایلی به مالکیت افرادی غیر از درون شرکت ندارند. بنابراین شفافیت شرکت‌ها بر تعدد آنها در این بازار برای ما اولویت دارد.

 

  • سیمین سعیدی- خبرنگار
  • شماره ۳۰۷ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه ۴
کد خبر 407388

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =