ارائه ندادن هیچ گونه تضمینی برای سرمایه‌گذار

راضیه صباغیان، مدیر امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پیش تر سازمان بورس و اوراق بهادار کارمزد توافق شده بین سبدگردان و سرمایه‌گذار را بررسی می‌کرد اما از دوسال گذشته تا کنون نمونه قرارداد در این خصوص حذف شده و این امر به سبدگردان‌ها واگذار شده است و نرخ کارمزد سبدگردانی براساس تفاهمی است که با سرمایه‌گذار منعقد می شود.

راضیه صباغیان، مدیر امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پیش تر سازمان بورس و اوراق بهادار کارمزد توافق شده بین سبدگردان و سرمایه‌گذار را بررسی می‌کرد اما از دوسال گذشته تا کنون نمونه قرارداد در این خصوص حذف شده و این امر به سبدگردان‌ها واگذار شده است و نرخ کارمزد سبدگردانی براساس تفاهمی است که با سرمایه‌گذار منعقد می شود. وی در خصوص این که سبدگردان‌ها از پذیرش سبد در مبالغ کم خودداری می‌کنند، تصریح کرد: منع مقرراتی خاصی برای ارقام کوچکتر وجود ندارد.مدیر امور نهادهای مالی  سازمان بورس  بیان داشت: براساس پرسشنامه ای که توسط سرمایه‌گذار در ابتدا پاسخ داده می‌شود میزان ریسک پذیری سرمایه‌گذار مشخص می‌شود و بر همین اساس سبدگردان یک مدل سبد متناسب با ریسک شخص را پیشنهاد می‌دهد. صباغیان اظهارداشت: این در حالی است که در فعالیت  سبدگردان غیر مجاز هیچ گونه از موراد ذکر شده از جمله میزان پذیرش ریسک سرمایه‌گذار و سبد پیشنهاد متناسب با ریسک پذیری شخص بررسی نمی شود.
وی با تاکید بر این که سبدگردان‌های غیر مجاز هیچ گونه تضمینی در قبال سرمایه شخص سرمایه‌گذار نمی دهد، گفت: درصورتی که تخلفی از سوی سبدگردان غیرمجاز صورت گیرد به دلیل نبود هیچ قراردادی فردزیان دیده نمی تواند ادعای خود را به اثبات برساند اما در مشارکت با سبدگردان‌های رسمی در صورت تخطی آنها نسبت به موارد شرایط و پیوست‌ها قابلیت پیگیری را دارد.
این مقام مسئول ادامه داد: توافق در خصوص کارمزد در هر سبدگردان متفاوت بوده و به صورت یک توافق دو سویه صورت می‌پذیرد و در نهایت یک نسخه از  قرارداد سبدگردان در سازمان بورس ثبت و توسط امین سبدگردان نیز چک می‌شود. همچنین هر شخص حقیقی یا حقوقی که بدون مجوز اقدام به فعالیت‌های منحصر به نهاد مالی انجام دهد و سازمان متوجه این تخلف شود قطعا برخورد قانونی را لحاظ خواهد کرد. تا کنون نیز مواردی در این خصوص گزارش شده که در نهایت منجر به صدور رای دادگاه نیز شده است.صباغیان در خصوص فرمت قراردادهای سبدگردان‌ها گفت: در سال های قبل قراردادهای سبدگردانی یک فرمت مشخصی داشت که برای تغییر آن می‌بایست با سازمان بورس چک می‌شد. اما با حذف این دستورالعمل انعطاف پذیری را بیشتر و بورروکراسی اداری را برای این نهادها کاهش دادیم.

 

  • شماره ۳۰۶ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه ۴
کد خبر 407236

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =