آینده تأمین مالی کشور در دستان بازار سرمایه

مدیرعامل تأمین سرمایه تمدن در خصوص نقش بازار سرمایه در تأمین مالی گفت: آینده تأمین مالی کشور در دستان بازار سرمایه است، به عبارت دیگر تمام سیاست‌های خرد و کلان کشور به این سمت حرکت خواهد کرد.

به گزارش صدای بورس به نقل از ستادخبری دومین همایش تأمین‌مالی، محمودرضا خواجه‌نصیری، با بیان اینکه سیستم‌های تأمین مالی بانک‌ها جواب نداده است و بانک‌ها به جایگاهی رسیده اند که تداوم تأمین برای آنها امکان پذیر نیست، گفت: روش‌های تخصیصی که در گذشته در اقتصاد ما چه در ساختار دولتی و چه بخش خصوصی وجود داشته همواره با اما و اگر و مشکلات متعدد همراه بوده است. وی ادامه داد: برای عبور از این شرایط، افزایش نقش بازار سرمایه در تأمین مالی ضروری است و به نظر می‌رسد که ظرفیت فراوانی برای این کار وجود دارد. مدیرعامل تأمین سرمایه تمدن افزود: به عبارتی تقاضا و عرضه پول در بازار سرمایه بسیار زیاد است یعنی متقاضیانی که حاضرند اوراق بهادار و ساختارهای تأمین مالی را از بازار سرمایه کسب کنند و آنها را مبنا قرار دهند.

این فعال بازار سرمایه در واکنش به اینکه اقتصاد کشور بانک محور است، گفت: شاید پیش از این اقبال به سمت بانک‌ها بود، اما این رویه تغییر یافته و هم اکنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ متقاضی تأمین مالی از طریق بازار سرمایه شده‌اند و اگر در شرایط فعلی اراده قوی، سیاست‌گذاری منطقی، برنامه ریزی هماهنگ، کاهش دست اندازها، تسهیل فرآیندها و بهبود ارتباطات وجود داشته باشد به سرعت می‌توانیم در این مسئله ارتقا پیدا کنیم. وی تاکید کرد: رشد نقدینگی در کشور بسیار زیاد است و این نقدینگی نیاز به پایگاهی مطمئن برای سرمایه‌گذاری دارد. تأمین مالی ۱۵ تا ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای بخش خصوصی و ظرفیت سه برابری این رقم برای تأمین مالی دولتی به زعم خواجه‌نصیری هدفی کاملا دست‌ یافتنی در بازار سرمایه است که مستلزم بسترسازی مناسب از سوی متولیان بازار است و سیاستگذاران کلان بانک مرکزی، سازمان بورس و وزارتخانه‌های مرتبط با صنایع باید تنها نقطه اتصال این دو بخش را پیدا کنند. مدیرعامل تأمین سرمایه تمدن برای تحقق این مهم تاکید کرد: راهکار قابل اجرا در ابتدا ایجاد یک ستاد اجرایی و یک کمیته برنامه‌ریزی برای رفع موانع، با اهداف مشخص و حل موانع تأمین مالی و تسهیل آن است؛ نکته اساسی که وجود دارد این است که در این مسیر وزارت امور اقتصادی و دارایی باید حمایت لازم را انجام داده و بانک مرکزی به عنوان نهاد همکار، در کنار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار بگیرد و ضمن تعامل با شورای هماهنگی اقتصاد، هدف‌گذاری نهایی انجام شود.

کد خبر 403783

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =