تحول بازارسرمایه با معاملات الگوریتمی

برنامه‌ریزی اولیه رقابت نخستین معاملات الگوریتمی در بازارسرمایه ازسال گذشته توسط روابط عمومی سازمان‌بورس آغاز شد که شرکت داتکس به عنوان (OMS)، فراهم کننده زیرساخت این معاملات است. در این راستا شرکت آیکو یکی از ابزارهای مهمی محسوب می‌شود که مسئول توسعه ابزار معاملات الگوریتمی است.

برنامه‌ریزی اولیه رقابت نخستین معاملات الگوریتمی در بازارسرمایه ازسال گذشته توسط روابط عمومی سازمان‌بورس آغاز شد که شرکت داتکس به عنوان (OMS)، فراهم کننده زیرساخت این معاملات است. در این راستا شرکت آیکو یکی از ابزارهای مهمی محسوب می‌شود که مسئول توسعه ابزار معاملات الگوریتمی است. اهمیت این رقابت، هفته‌نامه بورس را بر آن داشت تا در این خصوص با حجت‌الله فرهنگیان، مدیرعامل شرکت داتکس گفت‌وگویی انجام دهد.
   
 درخصوص معاملات الگوریتمی توضیح دهید و آیا بسترهای لازم برای این‌معاملات فراهم است؟
معاملات الگوریتمی ابزار جدیدی در بازارسرمایه است که بیشترین مخاطبان آن، فعالان حرفه‌ای بورس هستند. باید گفت به گونه‌ای امکان معاملات سرعت یافته که فرصت تصمیم‌گیری و تحلیل برای معامله‌گران بسیارکاهش یافته است. بنابراین می‌توان از معاملات الگوریتمی استفاده کرد که سرعت معامله‌گری هم را افزایش دهد. این رقابت، رویکرد جدیدی است که در بازارهای جهانی به خوبی نهادینه شده و بخش‌های مرتبط بازار مثل هسته معاملات، قوانین و مقررات، دستورالعمل‌های سازمان‌بورس، سپرده‌گذاری و بخش‌های تاثیرپذیر از معاملات خود را هماهنگ کردند، ظرفیت‌ها را افزایش دادند و دستورالعمل‌های مناسب را تدوین کردند تا بستر مناسب برای استفاده از این ابزار برای همه افراد فراهم شود.

 آشنایی ارکان بازارسرمایه با این‌گونه معاملات چه میزان است؟
ارکان بازارسرمایه بطور کامل با این معاملات آشنایی دارند. یعنی سازمان‌بورس دستورالعمل‌های خود را تدوین کرده و‌ شرکت مدیریت فناوری دستورالعمل‌ها، زیرساخت و ظرفیت‌های لازم را تأمین کرده است. همچنین فرابورس و شرکت بورس کمک کرده  و از این معاملات حمایت می‌کنند. شرکت سپرده‌گذاری هم در بحث‌های تسویه پس از معاملات، دستورالعمل‌ها و الزامات لازم را برای معاملات الگوریتمی پیش‌بینی کرده است.

 برای توسعه معاملات الگوریتمی چه برنامه‌هایی را مدنظر دارید؟
شرکت داتکس یکی از شركت‌های آی‌تی بازار است که زیرساخت‌های معاملات آنلاین را برای کارگزاری‌ها فراهم می‌کند و یکی از بسترهای ارسال سفارشات معاملات الگوریتمی محسوب می‌شود. زیرساخت‌های لازم از قبیل بحث پیروی از دستورالعمل‌های سازمان‌بورس، بحث فنی و ارسال معاملات از لحاظ سرعت، سرور و کدهای لازمی که برای معاملات لازم است، بر عهده این شرکت است. همچنین فعالان بازار که با شرکت داتکس همکاری می‌کنند، می‌توانند الگوریتم‌های خود را توسعه دهند و از این طریق بتوانند سفارشات را ارسال کنند. به نظر می‌رسد با استفاده از این معاملات در حجم و ارزش، جهش قابل‌توجهی رخ دهد که باید پاسخگوی این نیاز باشیم.

 به نظر شما معاملات الگوریتمی، هسته معاملات را دچار مشکل یا اختلال نمی‌کند؟
تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که وجود داشته، موجب شده که تعدادی از به روزرسانی‌ها انجام نشود و مشکلاتی بوجود آید و مدیریت فناوری تمام تلاش خود را می‌کند که این اختلال رفع شود. همچنین شرکت داتکس هم در قالب آی‌تی بازارسرمایه کنار شرکت مدیریت فناوری حضور یافته و در این خصوص جلساتی برگزار شده است. باید این اطمینان به مردم داده شود که این ابزار می‌تواند به خوبی کار کند و از طرفی هم مشکلی در هسته معاملات وجود نداشته باشد.

 

  • مژده ابراهیمی- خبرنگار
  • شماره ۲۹۱ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه۱۶
کد خبر 403779

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =