پیش‌بینی سود ۱۵۵۸ریالی به ازای هر‌سهم «شاراک»

مجتمع پتروشیمی شازند یکی از طرح‌های استراتژیک و زیربنایی کشور است که در راستای سیاست راهبردی و اصولی توسعه صنعت پتروشیمی، با اهداف مهمی از قبیل تأمین نیاز صنایع داخلی کشور به محصولات پایه پلیمری و شیمیایی، در سال ۱۳۶۸ رسما عملیات اجرایی این طرح عظیم و ملی آغاز و در سال ۱۳۷۲ فاز اول آن به بهره برداری رسید.

مجتمع پتروشیمی شازند یکی از طرح‌های استراتژیک و زیربنایی کشور است که در راستای سیاست راهبردی و اصولی توسعه صنعت پتروشیمی، با اهداف مهمی از قبیل تأمین نیاز صنایع داخلی کشور به محصولات پایه پلیمری و شیمیایی، در سال 1368 رسما عملیات اجرایی این طرح عظیم و ملی آغاز و در سال 1372 فاز اول آن به بهره برداری رسید. در حال حاضر این شرکت توان تولید بیش از یک میلیون و هشتصد هزار تن محصولات میانی و نهایی از انواع پلیمری و شیمیایی و جانبی را دارد. در همین راستا طی سال 1396 این شرکت موفق به تولید 9/1 میلیون تن انواع محصول شده است که ترکیب کم نظیری از محصولات شیمیایی و پلیمری را در سبد محصولات خود عرضه می کند.


تشریح اطلاعات مالی شرکت
در بررسی اطلاعات مالی شرکت در سال‌های 1390 تا 1396 بهبود وضعیت نسبت جاری شرکت از 82/0 به 68/2 که به منزله قدرت بالای شرکت در پرداخت بدهی‌هاست و همچنین کاهش نسبت بدهی به عنوان معیار سنجش ریسک اعتباری شرکت در مراودات مالی اعتبار دهندگان و نهادهای مرتبط با شرکت از 64/0 به 33/0 کاملا ملموس است. همچنین می‌توان به وضعیت تقسیم سود بالای 80درصد در سال‌های اخیر اشاره کرد. کاهش حداکثر 10درصدی مبلغ فروش در زمان اعمال تحریم‌ها با توجه به قدرت انحصاری برخی محصولات شرکت در داخل و سهم مناسب فروش داخلی را می‌توان از مزیت‌های شرکت برشمرد. نسبت ROE که یکی از مهم ترین نسبت‌های سودآوری به حساب می‌آید به طور میانگین 47درصد است که در صنعت پتروشیمی، وضعیت مطلوب سودآوری این شرکت را نشان می‌دهد.


ترکیب فروش محصولات
پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک خطی و همچنین پلی پروپیلن به عنوان محصولات اصلی شرکت بیش از 40درصد مبلغ کل فروش شرکت را تشکیل می‌دهند. همچنین هیدروکربور به عنوان محصول صادراتی شرکت 18درصد از این مبلغ را شامل می‌شود. در این بین می‌توان به فروش محصولات شیمیایی از جمله اتیلن گلایکول و دو اتیل هگزانول که حدود 20درصد از این مبلغ را تشکیل می دهد، اشاره نمود. شکل زیر نام محصول و درصد تشکیل فروش محصولات را نشان می‌دهد.


بهای تمام شده
اقلام تشکیل دهنده بهای تمام شده محصولات شرکت شامل 73درصد مواد مستقیم و 24درصد سربار ساخت و 3درصد دستمزد مستقیم است. تاثیر بسزایی مواد مستقیم در بهای تمام شده محصولات در نمودار زیر مشهود است.
در بخش تولید عمده مصرف مواد اولیه برای تولید اتیلن، نفتا است. نفتا به عنوان اصلی ترین ماده اولیه در تولید محصولات شرکت عمدتا از شرکت پالایش نفت اصفهان و اراک و کسری آن از کشور عراق خریداری می‌شود. بطور متوسط حدود 1.000.000 تن نفتا در سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرخ خرید نفتا همبستگی شدیدی به قیمت نفت دارد که در حال حاضر در محدوده 500 دلار می‌باشد. مرجع محاسبه ارز نیز نرخ سامانه بانک مرکزی است که این مطلب بهای تمام شده این شرکت را به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.


گزارش عملکرد ماهانه شرکت
شرکت تا پایان دی ماه 97، مبلغی بالغ بر 42.000 میلیارد ریال فروش به ثبت رسانده است. این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال قبل 85درصد رشد داشته است. روند رو به رشد فروش ماهانه در جدول زیر نشان داده شده است. در آبان ماه 464 میلیارد تومان، در آذرماه 489 میلیارد تومان و در دی ماه 557 میلیارد تومان فروش داشته است. درصورت ادامه این شرایط چشم انداز روشنی برای سود سال جاری و سال مالی آینده می‌توان درنظر گرفت. همچنین مقدار فروش محصولات شرکت طی ماه‌های اخیر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با رشد مناسبی روبه‌رو بوده است. در آبان ماه 57.789 تن، در آذرماه 68.645 تن و در دی ماه 87.936 تن محصول به فروش رسیده است و تا پایان این ماه گزارش فروش 749.551 تن محصول به ثبت رسیده است. این مقدار در سال قبل 720.534 تن بوده است. وضعیت مناسب فروش و رشد فروش در ماه‌های پایانی سال قبل، امیدواری را به سهامداران این شرکت نوید می‌دهد.
از آنجایی که عمده‌ترین محصولات شرکت پلی اتیلن‌ها و پلی پروپیلن هستند، نرخ فروش این محصولات از اهمیت خاصی برخوردار است. در گزارشات ماهانه و فصلی شرکت مشخص شده است که در فصل پاییز و بعد از آن نرخ فروش این محصولات با رشد حدود 50درصد مواجه شده است و در این محدوده تثبیت شده است. نمودار نرخ فروش پلی اتیلن سنگین در زیر ارائه شده است.


مفروضات تحلیل سال مالی 97
 در سال مالی جاری با توجه به پیش‌بینی شرکت و مقایسه مقدار فروش محصولات در سال‌های گذشته، مقدار فروش در ماه‌های پایانی برآورد شده است. همچنین نرخ محصولات بر اساس نسبت قیمت هر محصول به قیمت نفت و معادل نرخ ارزی آن با لحاظ نرخ ارز 80.000 ریالی و گزارش دی ماه سنجیده شده است.
 در محاسبه بهای تمام شده محصولات، نفتای خریداری شده در محدوده 500 دلار و نرخ ارز به ‌صورت یکسان با نرخ ارز فروش 80.000 ریال و مقدار مصرف نفتا نیز بر اساس نسبت مقدار تولید اتیلن در دوره‌های گذشته منظور گردیده است.
 هزینه‌های اداری، عمومی و فروش بر اساس برآورد شرکت درنظر گرفته شده است. همچنین درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری ها و خالص درآمد(هزینه)های متفرقه معادل اطلاعات 9 ماهه شرکت منظور گردیده است.
 مالیات فروش نیز بر اساس درصد سود عملیاتی و به نسبت سال‌های گذشته منظور گردیده است.


مفروضات تحلیل سال مالی 98
 مقدار فروش محصولات معادل فروش سال مالی جاری در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ فروش با لحاظ نسبت قیمت محصول به میانگین قیمت نفت 65دلاری برآورد شده است. نرخ ارز در این بخش 100.000 ریال در محاسبات منظور گردیده است.
 در بهای تمام شده مهم ترین مطلب محاسبه مقدار مصرف نفتا در تولید اتیلن و نرخ ارزی آن است که مصرف سالیانه 1.000.000 تن نفتا و نسبت نرخ نفتا به قیمت نفت همچون دوره‌های قبل درنظر گرفته شده است. نرخ ارز نیز با فروش محصولات یکسان‌سازی شده است.
 هزینه‌های اداری، عمومی و فروش شرکت با رشد 20درصد نسبت به سال مالی جاری، درآمدحاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و درآمد(هزینه)‌های متفرقه معادل سال مالی جاری در نظر گرفته شده است. مالیات نیز بر اساس مبلغ سود عملیاتی شرکت منظور گردیده است.
 نکته قابل توجه هزینه مالی شرکت است که در این تحلیل صفر در نظر گرفته شده است. در حالی‌که با توجه به گزارشات شرکت و احتمال اجرای طرح شرکت صنایع پتروشیمی بین‌المللی قشم به مبلغ 6/7 میلیارد ریال، این مبلغ باید از طریق اخذ تسهیلات جذب گردد که می‌تواند منجر به تحمیل هزینه مالی به شرکت شود. در توضیحات شرکت آورده شده است که: «تأمین منابع مالی ارزی و ریالی طرح شرکت صنایع پتروشیمی بین الملل قشم بالغ بر5/1 میلیارد دلار برآورد گردیده که ۸۰ درصد آن معادل2/1میلیارد ریال از طریق اخذ فاینانس و ۲۰ درصد مابقی از طریق افزایش سرمایه تأمین می‌گردد».
بر اساس مفروضات مطروحه در بخش قبل، در پایان برای سال مالی جاری سود پس از کسر مالیات به ازای هر سهم 1.275 ریال و در سال مالی بعد 1.558 ریال برآورد گردیده است . این ارقام با توجه به احتمال نوسانات ارز و قیمت نفت کاملا قابل تغییر می‌باشد. بر همین اساس جدول تحلیل حساسیت برای سود هر سهم سال مالی 98 به صورت زیر ارائه گردیده است.

 

  • سید امیر اعتمادی-کارشناس سرمایه‌گذاری
  • شماره ۲۹۱ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه۱۲
کد خبر 403774

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =