آمریکا ۸ کشور را از تحریمهای نفتی علیه ایران معاف کرد

شبکه بلومبرگ به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که در آستانه اجرای تحریمهای نفتی و بانکی علیه ایران، واشنگتن با اعطای معافیت به ۸ کشور برای ادامه خرید نفت از ایران موافقت کرده است.

به گزارش صدای بورس به قل از فارس، شبکه خبری بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش داد که آمریکا در ارتباط با تحریمهای نفتی علیه ایران، با اعطای معافیت تحریمی به 8 کشور از جمله کره جنوبی، هند و ژاپن موافقت کرده است.

پیش از این بیشتر کشورهای خریدار نفت ایران از جمله خریداران آسیایی به دنبال اخذ معافیت از تحریمهای آمریکا علیه ایران به ویژه برای خرید نفت و میعانات گازی بودند.

بلومبرگ در ادامه نوشت؛ متحدان نزدیک آمریکا از جمله ژاپن و کره جنوبی به همراه هند که وابستگی زیادی به نفت ایران دارند این معافیت را دریافت کرده‌اند اما انتظار می‌رود لیست کامل این معافیتها روز دوشنبه منتشر شود.

بلومبرگ به نقل از دو مقام آشنا به این موضوع در ادامه نوشت؛ چین، از واردکنندگان بزرگ نفت ایران، اگر چه همچنان در حال رایزنی با مقامات آمریکایی برای دریافت معافیت است اما در این لیست حضور دارد. هویت 4 کشور دیگر هنوز شناسایی نشده است.

بلمگبرگ روز گذشته نیز از احتمال معافیت هند و کره جنوبی در برابر تحریمهای نفتی ایران خبر داده بود. بلومبرگ در این راستا نوشت: این معافیت حداقل ادامه عرضه مقداری از نفت ایران به بازارهای جهانی را تضمین خواهد کرد و احتمالا نگرانی‌ها در مورد اختلال در عرضه و فشار بیشتر به قیمت‌های بین‌المللی نفت را تنها پیش از انتخابات میان دوره در آمریکا آرام خواهد کرد. قیمت نفت برنت از بالای 85 دلار در هر بشکه که ماه گذشته تاکنون 14 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

دولت آمریکا پیش از این تاکید کرده بود که به جز در موارد خیلی استثنایی که مرتبط با مسائل انسان دوستانه باشد هیچ معافیت دیگری در قبال تحریمها علیه ایران صادر نخواهد کرد.

طی روزهای گذشته بسیاری از تحلیلگران و ناظران بین المللی بر ناتوانی آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تاکید کرده بودند.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نیز ضمن هشدار درباره تبعات افزایش قیمت نفت در صورت حذف نفت ایران از بازارهای بین المللی،گفته بود که تهران با هر روش ممکن نفت خود را صادر خواهد کرد و واشنگتن نمیتواند مانع از فروش کامل نفت ایران در بازارهای بین المللی شود.

کد خبر 398157

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =