رشد ۳۴.۷ درصدی نقدینگی در یک سال

نقدینگی در تیرماه امسال به عدد ۱۶۰۲۲٫۵ هزار میلیارد ریال رسید. این در حالی است که سال ۹۶ نقدینگی با ۱۵۲۹۹٫۸ هزار میلیارد ریال به پایان رسید و از آن زمان تا تیرماه با افزایش ۴٫۷ درصدی مواجه شد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از بانک مرکزی، نماگر اقتصادی چهارمین ماه سال ۹۷ منتشر شد؛ در بخش پولی و بانکی این نماگر، آمارها شامل خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی اعم از بانک مرکزی، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی، بانک‌های تجاری، بانک‌های تخصصی و بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری غیربانکی و نیز شامل ارقام عمده پولی و اعتباری و تسهیلات اعتباری بانک‌ها و موسسات اعتباری به تفکیک عقود اسلامی است.

براساس این گزارش، نقدینگی در تیرماه امسال به عدد ۱۶۰۲۲٫۵ هزار میلیارد ریال رسید. این در حالی است که سال ۹۶ نقدینگی با ۱۵۲۹۹٫۸ هزار میلیارد ریال به پایان رسیده بود و از آن زمان تا تیرماه با افزایش ۴٫۷ درصدی مواجه شد.

همچنین براساس این گزارش، میزان نقدینگی در تیرماه سال ۹۵، ۱۰۸۱۸٫۸ هزار میلیارد ریال و در تیرماه ۹۶ ۱۳۳۳۷٫۴ هزار میلیارد ریال بود. زیرمجموعه نقدینگی، پول و شبه پول است. پول در تیرماه امسال به ۲۱۴۹٫۱ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش ۳۴٫۷ درصدی و نسبت به اسفند ۹۶ افزایش ۱۰٫۴ درصدی را تجربه کرد.

شبه پول هم در این تیرماه امسال رقم ۱۳۸۷۳٫۴ هزار میلیارد ریال را نشان می‌دهد. این قسمت از نقدینگی نسبت به اسفند سال گذشته، افزایش ۳٫۹ درصدی و نسبت به تیرماه سال ۹۶ افزایش ۱۸٫۱ درصدی داشت.

کد خبر 394941

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =