صندوق‌ها، دروازه ورود به بورس

صنعت کارگزاری همزمان با تاسیس بورس در پنج دهه گذشته شروع به فعالیت کرد و به مرور زمان گسترش یافت. کارگزاری‌ها حلقه واسط بین مردم و بازارسرمایه هستند اما به دلیل نبود فرهنگ سهامداری، حضور مردم در بورس کمرنگ است.

صنعت کارگزاری همزمان با تاسیس بورس در پنج دهه گذشته شروع به فعالیت کرد و به مرور زمان گسترش یافت. کارگزاری‌ها حلقه واسط بین مردم و بازارسرمایه هستند اما به دلیل نبود فرهنگ سهامداری، حضور مردم در بورس کمرنگ است. باید گفت در ماه‌های اخیر با رونق بازارهایی همچون سکه، دلار و خودرو بازارسرمایه هم تحت‌تاثیر قرار گرفته و جذابیت سرمایه‌گذاری برای مردم افزایش یافته، به‌نحوی که تمایل سرمایه‌گذاران به این بازار بیشتر از قبل شده است. در حال حاضر صندوق‌ها بهترین گزینه سرمایه‌گذاری مطمئن برای افرادی هستند که قصد ورود به بورس را دارند و باعث می‌شود اطمینان به سهامدار خرد منتقل شود. این اعتقاد حمید علیخانی، مدیرعامل کارگزاری راهبرد است. درادامه با او در خصوص‌ چالش‌های صنعت کارگزاری و سرمایه‌گذاری به گفت‌وگو نشستیم

 کمی در خصوص تاریخچه کارگزاری راهبرد توضیح دهید؟

 کارگزاری راهبرد در سال 1375 تاسیس شد که سه‌سال پیش، باتوجه به شرایطی که در اعضای هیأت مدیره پیش آمد، تغییرات مدیریتی حاصل شد. همچنین در سال 1394 سرمایه شرکت یک میلیارد و 200 میلیون تومان بود و در این‌مدت با دوبار افزایش سرمایه، این رقم به 30 میلیارد تومان افزایش یافت.

 چه عاملی باعث همکاری شرکت شما با اماکو شد؟

 از تیرماه سال گذشته تاکنون، براساس مقررات سازمان‌بورس یک نهاد مالی تلقی می‌شویم. همچنین می‌توانستیم با اخذ این مجوز، شرکت مشاور سرمایه‌گذاری راه‌اندازی کنیم، اما چون تاسیس چنین شرکتی زمان‌بر بود، براساس بررسی‌ها، تصمیم بر این شد که با شرکت مشاورسرمایه‌گذاری ابن سینا مدبر همکاری داشته باشیم. بنابراین در آذرماه سال گذشته این الحاق صورت گرفت و در حال حاضر مشاورسرمایه‌گذاری اماکو یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این کارگزاری است.

 باتوجه به همکاری کارگزاری راهبرد و مشاورسرمایه‌گذاری اماکو، برنامه‌های پیش‌روی این دو شرکت چیست؟

در حال حاضر با همکاری مشاور سرمایه‌گذاری اماکو به دنبال جذب مشتریان جدیدی هستیم. همچنین کارگزاری راهبرد در سه سال اخیر رویکرد خرد نداشته و معمولا مشتریان این کارگزاری حقوقی‌های بزرگ بودند. شرکت در این چند مدت از این مشتریان غفلت شده بود که جذب آن‌ها بر عهده شرکت اماکو گذاشته شد تا به‌صورت حرفه‌ای‌تر این اقدام انجام شود. در کارگزاری راهبرد بخشی به‌نام تحلیل وجود دارد که نزدیک به 16 نفر تحلیلگر فعالیت می‌کنند، این نقاط مشترک دو شرکت است و تحلیلگران می‌توانند این همکاری را مستحکم‌تر کنند.

 تاکنون از پتانسیل‌های اماکو چه استفاده‌هایی شده است؟

بطور حتم شرکتی که چندین‌بار رتبه یک را به دست آورده، می‌تواند کمک موثری در پیشبرد اهداف دو شرکت داشته باشد. بنابراین می‌توان از کیک بازارسرمایه بیشتر بهره‌مند شد و در راستای رشد و توسعه دو شرکت همکاری بیشتری خواهیم داشت.

 چالش‌‌ اصلی شرکت‌های کارگزاری چیست و چه راهکاری در این خصوص پیشنهاد می‌دهید؟

قدمت صنعت کارگزاری در ایران زیاد است، ولی هنوز فرهنگ سرمایه‌گذاری، نفوذی در میان عامه مردم ندارد. کارگزاری‌ها در عمل حلقه واسط بین مردم و بازارسرمایه هستند و آنچه که وجود دارد، این است که مردم به بورس اعتماد کافی ندارند. شاید دلیل این بی‌اعتمادی، نوساناتی است که در این بازار وجود دارد و به همین دلیل تصویر ذهنی افراد مختلف این بوده که سود سهام باید همانند سود بانکی باشد و همین‌عامل موجب بدبینی آنها شده است. به نظرم نگاه گذشته به بورس همچنان وجود دارد و به همین دلیل وضعیت بازارسرمایه بهبود پیدا نکرده است. مردم باتوجه به دید منفی و تصویر ذهنی که نسبت به بورس دارند، تمایلی به سرمایه‌گذاری ندارند و این بی‌اعتمادی باعث می‌شود که وضع بازارهای موازی و رقیب بهتر شود و مردم بیشتر به این بازار‌ها تمایل دارند. همچنین در 5 یا 6 ماه گذشته شاهد بودیم که سکه، دلار و خودرو که به عنوان بازارهای رقیب تلقی می‌شوند، رونق گرفتند و بازارسرمایه را تحت تاثیر قرار دادند.

 کاهش کارمزد کارگزاران چه تاثیری در صنعت کارگزاری و جذب سرمایه‌گذاران به سمت بورس دارد؟

بحث کاهش کارمزد می‌تواند نقدینگی مناسبی را برای مشتریان به‌ وجود آورد و بنده با این اقدام موافق هستم. به نظرم یکی از موضوعات مهم این بود که دولت به بازارسرمایه توجه کرد، یعنی بورس هم در معادلات اقتصادی مورد توجه بیشتری قرار گرفت و مشخص است که دولت در این خصوص برنامه دارد، توجه ویژه‌ای به بازارسرمایه داشته و سعی بر این بوده که رونق به بازارسرمایه بازگردد.

 کاهش معافیت مالیاتی چه تاثیری در بازارسرمایه دارد؟

معافیت مالیاتی می‌تواند موجب رشد و رونق بازارسرمایه شود، اما آنچه که هست و شرکت ما هم درگیر آن شده، این است که مردم حاضرند پول خود را در بانک بگذارند ولی در بورس سرمایه‌گذاری نکنند. این موضوع باید فرهنگ‌سازی شود که برخی از این مسئولیت‌ها بر عهده سازمان و برخی دیگر بر عهده کارگزاری‌ها و بخش گسترده آن بر عهده رسانه‌هاست. آن‌طور که گفته می‌شود حدود 9 میلیون کد بورسی وجود دارد ولی افرادی که درگیر بازارسرمایه هستند، می‌دانند این تعداد کد بورسی فعالیتی ندارند و فقط یک سوم آن‌ها فعال هستند.

 چرا بورس در جذب نقدینگی‌های سرگردان ناتوان است؟

ناتوانی بازارسرمایه در جذب نقدینگی‌های سرگردان عوامل متعددی دارد که یکی از این دلایل فقدان آموزش است. افرادی که سرمایه هنگفتی دارند تمایلی به سرمایه‌گذاری در بورس ندارند، حتی حاضر هستند دلالی انجام دهند، ولی پول خود را به عنوان سرمایه مولد در اختیار بازارسرمایه قرار ندهند. همچنین باتوجه به این که رهبر معظم انقلاب، امسال را سال حمایت از تولید ملی نامگذاری کرده اند، از این طریق می‌توان از تولید ملی حمایت کرد. در نهایت باید گفت اگر بخواهیم از تولید داخلی حمایت کنیم، باید تأمین مالی بیشتری انجام دهیم و این مساله فقط با حمایت از بازار سرمایه محقق می‌شود.

از نظر شما مزیت و حسن بازارسرمایه نسبت به دیگر بازارها چیست؟

حسن بازارسرمایه این است که با پول‌های خرد هم می‌توان سرمایه‌گذاری در هر صنعتی انجام داد. در بسیاری از بازارهای موازی رانت‌های اطلاعاتی وجود دارد اما بورس نسبت به بازارهای رقیب شفاف‌تر است و همه اطلاعات شرکت‌ها در کدال قابل مشاهده است. مزیت دیگر بورس، نقدشوندگی است که در هیچ‌کدام از بازارهای موازی این مزیت وجود ندارد.

 برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در بورس دارند، چه پیشنهادی دارید؟

یکی از دلایلی که سرمایه‌گذاران خرد از بورس واهمه دارند، دانش ناکافی است. سهامداران خرد به دلیل این که حرفه‌ای نیستند، باید از تحلیلگران حرفه‌ای در بورس کمک بگیرند و اعتماد لازم برای سهامداران جذب شود. پیشنهاد بنده برای افرادی که برای اولین‌بار وارد بورس می‌شوند، سرمایه‌گذاری در صندوق‌هاست که باعث می‌شود اطمینان به سهامدار خرد تزریق شود. به نظرم با توجه به تنوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هر فردی می‌تواند برای هر سلیقه و ریسک سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری مناسب را انتخاب و در آن سرمایه‌گذاری کند.

*مژده ابراهیمی- خبرنگار

 

  • شماره ۲۶۷ هفته نامه بورس -صفحه ۹ و ۱۳
کد خبر 394909

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =