۹ راه حل برای مواجهه خانواده با مشکلات اخیر اقتصادی

آنچه از اخبار و اطلاعات برمی‌آید حاکی از آن است که با توجه به مشکلات ارزی، ماه‌های آینده ممکن است با کاهش برخی کالاها و افزایش بعضی قیمت‌ها همراه باشد.

 مشکلات، گاهی ما را از عادات نادرست رها می‌کنند و می‌شود با دیدی مثبت، این موانع اقتصادی را پله‌ای برای افزایش بهره‌‌وری و تغییر عادات اشتباه اقتصادی قرار داد.مشکلات اقتصادی، کیفیت زندگی‌ افراد جامعه، خصوصاً اقشار کم‌درآمد را کاهش می‌دهد. احساس سردرگمی و نگرانی از آینده، روز به روز فشار روانی بیشتری بر افراد و خانواده‌ها خواهد گذاشت. ما به عنوان شهروندانی عادی، نقش قابل توجهی در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور نداریم، اما آیا می‌توانیم، زندگی خود را در این شرایط به نحوی بهتر مدیریت کنیم؟

در اینجا 9 راه‌حل برای آمادگی هر چه بیشتر در مواجهه با شرایط دشوار اقتصادی بیان می‌گردد؛

1. با خانواده‌ خود درباره شرایط اقتصادی با صداقت و صراحت صحبت کنید.

وضعیت اقتصادی کشور و اوضاع مالی خانواده را برای آن‌ها تشریح کنید. بدون ایجاد تنش و اضطراب، به آن‌ها یادآوری کنید فراز و فرودهای اقتصادی همیشه وجود داشته‌اند و این شرایط تنها با همدلی و یاری اعضای خانواده، سپری خواهد شد.

2. دارایی‌ها و بدهی‌هایتان را به دقت مشخص کنید.

در اولین فرصت، فهرست کاملی از دارایی‌ها و بدهی‌هایتان تهیه کنید. تهیه این فهرست دید کاملی از وضعیت مالی فعلی‌تان ارائه می‌دهد. با این کار می‌توانید درباره پرداخت سریع‌تر بدهی‌هایتان تصمیم‌گیری کنید.

3. قابلیت نقدشوندگی پس‌اندازتان را افزایش دهید.

در شرایط دشوار اقتصادی، اغلب، قابلیت نقدشوندگی دارایی‌ها کم‌تر می‌شود؛ یعنی زمان بیشتری طول می‌کشد تا بتوانیم چیزی را بفروشیم و آن را تبدیل به پول نقد کنیم. لازم است بخشی از دارایی‌های ما بتواند در کمتر از 5 روز، نقد شود.

4. بودجه‌بندی کنید.

فهرست دقیق درآمدها و مخارج‌تان را آماده کنید. با این کار، زندگی در کنترل‌تان خواهد بود. از بودجه‌بندی استفاده کنید تا به جای ولخرجی و خرید نامناسب، مهم‌ترین هزینه‌ها را در اولویت قرار دهید.

5. هزینه‌های ماهانه‌تان را به حداقل مقدار ممکن برسانید.

هزینه‌های غیرضروری زندگی‌ را به کمترین مقدار ممکن رسانده یا حذف کنید. این کاهش هزینه‌ و صرفه‌جویی، می‌تواند شامل هر چیزی باشد؛ از خاموش کردن چراغ اضافی تا استفاده از حمل و نقل عمومی. دو بار در ماه هزینه‌هایتان را مرور کنید تا بتوانید آن‌ها را در کنترل خود نگاه دارید.

6. به دقت از سلامتی‌تان مراقبت کنید.

با افزایش قیمت‌ها، هزینه‌های درمان نیز روند رو به رشدی خواهد داشت. بهترین کار این است که مراقب سلامتی‌ خود و خانواده‌ باشیم تا از پرداخت هزینه‌های بالای درمان در چنین روزهایی، در امان باشیم.

7. نگهداری و تعمیر وسایل را جدی‌ بگیرید.

در شرایط تورمی، قیمت‌ وسایل و تجهیزات، مستمراً افزایش می‌یابد. دقت در نگهداری از وسایلی مانند تلفن همراه، لپ تاپ و ... باعث افزایش عمر مفید آن‌ها می‌شود و مانع خرید این تجهیزات در چنین زمانی خواهد شد. همچنین، توصیه می‌شود به دقت در نگهداری خودروی شخصی‌ کوشا باشید و در زمان‌های مناسب آن را برای سرویس ببرید.

8. روش‌های دیگری برای افزایش درآمد بیابید.

علی‌رغم همه صرفه‌جویی‌ها، ممکن است افزایش قیمت‌ها، کفایت مخارج را ننماید. بنابراین توصیه می‌شود اگر مهارت دیگری دارید که می‌توانید از آن درآمد کسب کنید حتماً علاوه بر کار اصلی، از آن استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید فاقد مهارتی برای کسب درآمد هستید، آن را یاد بگیرید. اما به دنبال کاری باشید که مردم در این شرایط برای آن پول می‌پردازند.

9. به دقت از اموال‌تان در برابر سرقت‌های احتمالی مراقبت کنید.

با سخت شدن اوضاع زندگی، احتمال افزایش مشکلات اجتماعی نیز وجود دارد. مراقبت از اموال به خصوص اقلام گرانبهایی که در منازل وجود دارد به شدت توصیه می‌شود. اگر سیستم حفاظتی منزل‌تان معیوب است هر چه سریع‌تر در خصوص رفع ایراد، اقدام کنید. زیرا هزینه‌های واردشده ناشی از سرقت و دردسرهای پس از آن جهت کشف اقلام مسروقه، به مراتب بیشتر از هزینه رفع نقص سیستم امنیتی منزل است.

*کوثر اخوان/تحلیل گر آکادمی هوش مالی

 

  • شماره ۲۶۰ هفته نامه بورس - صفحه۱۶
کد خبر 393846

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =