در شورا صحبتی برای ارز پتروشیمی‌ها مطرح نشده است

خبرهای ضد و نقیضی در خصوص تصویب «آزادسازی نرخ ارز پتروشمی‌ها و فلزی‌ها» از سوی شورای عالی پول و اعتبار مطرح شد که از منابع مختلف، مورد تائید و تکذ یب قرار گرفت. در همین خصوص ، رئیس اتاق تعاون و عضو شورای پول و اعتبار ضمن تکذیب این مصوبه، عنوان کرد: تاکنون در شورای عالی پول و اعتبار هیچ بحثی در خصوص «رفع تکلیف پتروشیمی ها در فروش ارز ناشی از صادرات به نرخ رسمی ۴۲۰۰ تومان و امکان فروختن آن در بازار ثانویه» نداشتیم.

خبرهای ضد و نقیضی در خصوص تصویب «آزادسازی نرخ ارز پتروشمی‌ها و فلزی‌ها» از سوی شورای عالی پول و اعتبار مطرح شد که از منابع مختلف، مورد تائید و تکذ یب قرار گرفت. در همین خصوص بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون و عضو شورای پول و اعتبار در گفت‌وگو با «بورس آنلاین» ضمن تکذیب این مصوبه، عنوان کرد: تاکنون در شورای عالی پول و اعتبار هیچ بحثی در خصوص «رفع تکلیف پتروشیمی ها در فروش ارز ناشی از صادرات به نرخ رسمی ۴۲۰۰ تومان و امکان فروختن آن در بازار ثانویه» نداشتیم.

 

وی در ادامه افزود: تنها بحثی که در خصوص مسئله ارز مطرح شده، این بود که 20 درصد از ارز حاصل از صادرات غیرنفتی وارد سامانه نیما شود و به صورت آزاد بین صادرکنندگان و واردکنندگان مبادله شود.

عبداللهی تصریح کرد: غیر از این مورد دیگر هیچ بحث دیگری در خصوص اینکه معافیت برای یک بخش خاص صورت گیرد، انجام نشد.

رئیس اتاق تعاون در ادامه به ورود همتی به بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: تاکنون با ایشان جلسه‌ای برگزار نشده و اعضای شورا هم نظرات متعددی در خصوص مسائل پولی، بانکی و ارزی کشور دارند. منتها در اواخر فعالیت آقای سیف به دلیل اینکه یک سری بحث‌های حاشیه‌ای نسبت به مسائل اقتصاد کلان کشور در چند جلسه آخر مطرح شده بود، بحثی جدی در زمینه مسائل جاری نداشتیم.

وی گفت: با این حال امیدواریم که با حضور آقای همتی در بانک مرکزی، مسائل جاری بیشتر مورد بحث و ارزیابی قرار گیرد و اعضای شورا هم نظراتی دارند که قطعا در این خصوص درباره آنها صحبت خواهد شد.

عبداللهی در بخش دیگری از اظهارات خود با ابراز نگرانی از نزدیک شدن به سررسید سپرده‌های بانکی یک ساله‌ای که در سال پیش تصویب شده بود، عنوان کرد: این احتمال وجود دارد که نقدینگی موجود در این حساب‌های از بانک‌ها خارج شود و با توجه به بازارهای کاذبی که به وجود آمده‌اند، لطمات بسیار جدی به اقتصاد کشور وارد کند. اما با این حال هیچ‌گونه بحث مشخصی تاکنون در خصوص تصمیم‌گیری برای تمدید این سپرده‌ها و تعیین تکلیفشان در شورای عالی پور و اعتبار صورت نگرفته است.

این عضو شورای پول و اعتبار در ادامه با اشاره به اینکه زمان چندانی هم تا شهریورماه نداریم، افزود: به احتمال زیاد تصمیم‌گیری، بحث و تبادل نظر در این خصوص در جلسه بعدی شورای پول و اعتبار صورت خواهد گرفت.

کد خبر 393844

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =