فعالان بازار سهام در انتظار تصمیمات کلان اقتصادی

امروز بازار سهام نسبت به هفته‌های گذشته با هیجان کمتری مواجه بود. به‌طوری که شاخص کل تنها ۲۰۳ واحد رشد کرد، هرچند که همچنان فعالان بورس به تصمیمات کلان اقتصادی مخصوصا در حوزه ارز و طلا چشم دارند.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایسنا، اوایل هفته گذشته قیمت سهم‌ها در بورس اوراق بهادار، روند صعودی را طی می‌کرد و بسیاری از گروه‌ها با صف پایدار خرید مواجه بودند اما در دو روز پایانی هفته روند قیمت‌ها به یکباره نزولی شد و بازیگران بازار سهام برای فروش سهم‌های خود مخصوصا در گروه فلزی‌ و پالایشی‌ به صف ایستادند. این موضوع بعد از التهابات در بازار غیررسمی ارز و تصمیم مسوولان درباره معامله شدن اظهارنامه‌های ارزی صادراتی در بورس تهران رخ داد.

طبق این تصمیم، صادرکنندگان غیر از حوزه پتروشیمی و فلزات می‌توانند اظهارنامه ارز صادراتی خود را در بورس تهران عرضه کرده و آن اظهارنامه‌ها با توجه به قیمت بازار و روند عرضه و تقاضا توسط واردکنندگان که نیاز به ارزهای خارجی دارند، خریداری شود.

اما دیروز بار دیگر بورس روند صعودی خود را طی کرد ولی این روند بسیار آرام و همراه با احتیاط بود، به‌طوری که تا یک ساعت مانده به پایان معاملات شاخص کل تا رقم ۱۱۱ هزار و ۸۱۴ واحد بالا رفت اما در ادامه با مقداری کاهش به رقم ۱۱۱ هزار و ۵۲۸ واحدی رسید و درنتیجه نماگر اصلی بازار توانست امروز ۲۰۳ واحد رشد را تجربه کند. همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد ۴۳ واحدی مواجه شد و به رقم ۱۸ هزار و ۷۴۷ رسید.

شاخص آزاد شناور نیز تنها ۴۲ واحد افزایش یافت و شاخص بازار اول به حدود ۲.۵ واحد افزایش بسنده کرد. در عین حال شاخص بازار دوم با ۱۱۸۲ واحد رشد تراز ۲۲۴ هزار و ۵۴۲ واحدی را تجربه کرد.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و نفت بهران سه نمادی بودند که بیشترین تاثیر افزاینده را برروی شاخص‌های بازار داشتند. اما در طرف مقابل ملی صنایع مس ایران، پتروشیمی مبین و گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان سعی کردند از روند افزایشی نماگرها جلوگیری کنند.

دیروز در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها کمتر از دو درصد نوسان قیمت داشتند و در گروه فلزات اساسی به جز تعدادی از نمادها مابقی نوسان کمتر از دو درصد را تجربه کردند.

اما نماد خودرویی‌ها امروز عمدتا سبزرنگ بود، هرچند که افزایش قیمت آن‌ها به کمتر از یک درصد می‌رسید. در این گروه ۱۷۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۷ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس تهران دیروز به ۲۹۰ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۱۹۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی بیش از ۷۶ هزار نوبت داد و ستد بود.

اما آیفکس ۲.۴ واحد افت کرد و به تراز ۱۲۶۷ واحدی رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۲۴۴ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات عدد ۵۲۹ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد.

کد خبر 393169

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =