سهام بسیاری شرکت‌ها در موقعیت خرید

یادداشت/ سیاوش وکیلی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه گوهران امید؛ بازار سهام کشورمان به‌دلیل عمق و حجم کم، به اخبار مهم بیش واکنشی نشان می‌دهد. منحنی مطلوبیت می‌گوید، مطلوبیت کسب زیان معین کم‌تر از عدم مطلوبیت دچار شدن به همان میزان زیان است.

بنابراین پیش از وقوع هر رویداد بحرانی، واکنش منفی فعالان بازار آنقدر شدید است که بسیاری از سهم‌ها را پایین‌تر از ارزش ذاتی آنها مي‌آورند و در نتيجه معمولا پس از این‌چنین رخدادها بازار با اقبال مجدد سرمایه‌گذاران، به دلیل پایین ارزیابی کردن قیمت تابلو نسبت به ریسک آن در ازای دریافت سود، روبه‌رو خواهد شد.

آنچه قریب به واقعیت به نظر می‌رسد از مدت‌ها قبل هم به نوعی خروج آمریکا از برجام یا اختلال در آن قطعي بود. همچنین در این شرایط جدید امريكا در نهایت با فشار بر شرکای تجاری‌اش و اروپا در صدد است، باقی را نیز با خود همراه کند. این رخداد به آشفتگی بیش از پیش بازار پول خواهد انجامید و نیاز به اصلاحات گسترده دارد. به نظر می‌رسد که اصلاح فوری و فوتی این موضوع از عهده دولت خارج باشد. از این‌رو احتمالا در یک یا نهایتا دو مرحله دیگر امکان افزایش نرخ دلار رسمی وجود خواهد داشت. زیرا با وضعیت نرخ دلار بازار آزاد و آشفتگی شرایط بازار ارزی، اعتماد به دلار 4200 تومانی به حداقل رسیده است، اما واقعیت این است که دلار 4200 الی 4500 تومانی 80درصد نیاز‌های ارزی کشور را پوشش می‌دهد.

بر این اساس به نظرم، نتیجه این فشارها به همگرایی و اجماع عقلای نظام در رابطه با حل مشکلات خواهد شد. همچنین با خروج امريكا از بر جام قطعا دنیا به آخر نخواهد رسید و بازارسرمایه یکی از گزینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری خواهد بود. به عبارت ديگر، سهام بسیاری شرکت‌ها در حوزه‌های معدنی و فولادی و پتروشیمی در موقعیت فرصت خرید هستند و قطعا نظام سناريوهايی در این خصوص طراحي كرده است.

 

  • شماره ۲۵۰ هفته نامه بورس - صفحه۱۵
کد خبر 392556

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =