امیدواری برای گشایش بخشی از فاینانس ظرف ۳ ماه آتی

تاسیس شرکت صنایع پتروشیمی زنجان به آذرماه سال ۸۵ باز می گردد ، این شرکت پس از اخذ مجوز انتشار اوراق پذیره نویسی سهام

سرمایه زنجان به ۷۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید

به گزارش بورس آنلاین ، محمدرضا مدیری مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی زنجان در خصوص آخرین وضعیت شرکت به بورس۷ گفت: صنایع پتروشیمی زنجان، پتروشیمی گلستان و پتروشیمی لردگان طرح های مشابهی برای تولید اوره و آمونیاک اند. این سه طرح با پذیره نویسی از سهامداران خرد تشکیل شدند و سال ها سهامداران خرد بلاتکلیف بودند. از بین این ها، پتروشیمی لردگان با داشتن سهامدار عمده و توان تصمیم گیری برای حل مسایل، توانست مسایل خود را زودتر از دو طرح دیگر حل کند. لذا طرح لردگان در سال های گذشته، موفق به تامین مالی از خط اعتباری چین شد و احتمالا ظرف یک سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. اما دو طرح زنجان و گلستان بلاتکلیف مانده بودند. با تغییر ترکیب سهامداری پتروشیمی زنجان در اواخر سال ٩٣ این شرکت، تلاش ها برای حیات دوباره طرح مجدداً آغاز شد. مشکلات ریز و درشت پیش روی طرح به تدریج حل شد ،اما مهمترین مسئله پیش روی این دست طرح ها تامین مالی ارزی است. در نهایت با مطالعه مجدد ، طرح توجیهی فنی و اقتصادی بر اساس اطلاعات بازار سال های آینده اوره و به روز رسانی قیمت ها تهیه شد و در ارکان اعتباری بانک ملی به تصویب رسید و گشایش اعتبار اسنادی مورد نیاز طرح پتروشیمی زنجان برای تکمیل معادل  ۳۸۳ میلیون یورو به تصویب رسید. از این میزان ۷۷ میلیون یورو توسط سهامداران و ۳۰۶ میلیون یورو نیز توسط بانک ملی از محل منابع صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد. بدین منظور سرمایه شرکت صنایع پتروشیمی زنجان، در افزایش سرمایه اخیر به ۳۵۰۰ میلیارد ریال می رسد و با افزایش سرمایه دیگری که در ماه های آینده انجام خواهد شد، سرمایه «زنجان» به ۷۰۰۰ میلیارد ریال خواهد رسید.

افزایش سرمایه بعدی در سال ۹۷ انجام خواهد شد

وی ادامه داد :  افزایش سرمایه اخیر شرکت تا ۲۴ اردیبهشت ماه نهایی خواهد شد و پس از ثبت این افزایش سرمایه، مبلغ ۳۸ میلیون یورو از این محل تامین می شود و ۳۸ میلیون یوروی دیگر، از محل افزایش سرمایه بعدی در سال ۹۸ تامین خواهد شد.

پتروشیمی زنجان مصوبه مسدودی ارزی را از صندوق توسعه ملی اخذ کرد

مدیری در خصوص مهمترین خبر این روزهای پتروشیمی زنجان گفت : بهترین و مهمترین خبر برای سهامداران زنجان، این است که پس از ماه ها پیگیری و مذاکره و تلاش هیئت مدیره و همکاران شرکت و صبوری و حمایت سهامداران و همچنین حمایت آقای اسدالله درویش امیری استاندار زنجان و آقای محمدرضا حسین زاده مدیرعامل بانک ملی که حمایت های اینان نقطه پایانی بر ابهامات طرح بود، طرح پتروشیمی زنجان مصوبه مسدودی ارزی را از صندوق توسعه ملی اخذ کرده و با این مصوبه، عملا تضمین قابل قبولی برای تامین مالی طرح پتروشیمی زنجان فراهم آمده است. امروز می توان گفت که طرح پتروشیمی زنجان به نقطه ای رسیده که دیگر یک طرح غیر قابل بازگشت است. این طرح امروز یکی از آماده ترین طرح ها یا شاید آماده ترین طرح های پتروشیمی کشور برای شروع مجدد و سرمایه گذاری است.

امیدواری برای گشایش بخشی از فاینانس ظرف ۳ ماه آتی

مدیرعامل پتروشیمی زنجان ادامه داد : قول تامین این فاینانس ۳۰۶ میلیون یورویی، در سفر رییس جمهور به استان زنجان در اردیبهشت ماه ۹۶ به مردم استان زنجان داده شده بود؛ در شهریور ماه این وعده رییس جمهور منتج به اعلام وصول طرح در صندوق توسعه ملی شد و در آبان ۹۶ بانک ملی مصوبه اعتباری را به شرکت ابلاغ نمود. پس از آن با احراز شرایط بانک و تکمیل مدارک از جمله پرداخت کارمزد تعهد، سرانجام پس از ١٠ سال انتظار در هجدهم اردیبهشت ماه سال جاری، تخصیص مبلغ مورد نظر به تصویب صندوق توسعه ملی رسید و برای اخذ مسدودی ارزی به بانک مرکزی ارسال شد. پس از تعیین وثائق و تضامین و انجام کارهای اداری باقی مانده، امکان استفاده از فاینانس برای «زنجان» فراهم خواهد آمد. امیدواریم ظرف ۳ ماه آینده حداقل بخشی از این فاینانس به صورت LC گشایش اعتبار شود تا بتوانیم تجهیزات و ماشین آلاتی که تحویل آن ها زمان بر خواهد بود، سفارش دهیم. طرح پتروشیمی زنجان تا کنون حدود ۲۶ درصد پیشرفت داشته و مهمترین عامل کندی روند اجرای طرح، تاخیر در تامین مالی ارزی برای خرید ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز بوده است.

بهره برداری از زنجان ۲۶ ماه پس از گشایش ال سی

محمدرضا مدیری در خصصو زمان بهره برداری از طرح گفت: با گشایش ال سی پیشرفت فیزیکی طرح آغاز و پیش بینی می شود حدود ۲۶ ماه پس از گشایش اعتبار، طرح پتروشیمی زنجان به بهره برداری اولیه برسد.

لازم به ذکر است که پتروشیمی زنجان، اولین طرح اوره خواهد بود که از محل صندوق توسعه ملی تامین مالی خواهد شد.

وی ادامه داد : در ۱۰ سال گذشته، هرگز تامین مالی پتروشیمی زنجان قطعی نبوده و مصوبه ای از حساب ذخیره ارزی سابق یا صندوق توسعه ملی یا خطوط اعتباری خارجی دریافت نشده بود. امروز، به نقطه ای رسیده ایم که تامین مالی از منابع صندوق توسعه ملی قطعی شده و این طرح نیمه تمام، غیر قابل برگشت شده و پتانسیل تکمیل و راه اندازی قطعی خواهد داشت. البته امیدوارم با دریافت فاینانس و نیز بازگشت هرچه بیشتر اعتماد سهامداران به غیر قابل برگشت بودن طرح، و همچنین همکاری هر چه بیشتر شعبه اجرا کننده مصوبه روند اجرای پروژه تسریع شود و شاهد روندی متفاوت از ده سال گذشته در اجرای این طرح باشیم.

نرخ یورو برای زنجان در حدود ۵۲۰۰ تومان خواهد بود

مدیرعامل زنجان در رابطه با نرخ بهره فاینانس و تاثیر نوسانات ارزی بر هزینه های مالی شرکت بیان کرد: با تک نرخی شدن ارز، نرخ یورو برای زنجان به منظور تامین تجهیزات، حدود ۵۲۰۰۰ ریال خواهد بود.

نرخ بهره تسهیلات ۶ درصد و دوره بازپرداخت اقساط، ۵۴ ماه  و پس از یک دوره مشارکت ۴۲ ماهه برای تکمیل و راه اندازی پروژه خواهد بود. این ۴۲ ماه از زمان گشایش اعتبار اسنادی آغاز می شود. با توجه به این که در آن زمان به تولید می رسیم و بیش از ٨٠ درصد کل محصول را نیز صادر خواهیم کرد، درآمد زنجان ارزی خواهد بود. از این رو دغدغه ای بابت نوسان احتمالی نرخ ارز نداریم.

 کمپرسورهای سه گانه واحد آمونیاک از زیمنس آلمان می آیند

محمدرضا مدیری در رابطه با تاثیر خروج آمریکا از برجام و دغدغه اعمال تحریم های بیشتر و اختلال در روند اجرای طرح تصریح کرد: شاید دغدغه هایی از این بابت برای تمامی افراد جامعه وجود داشته باشد؛ اما کشور ما تجربه کنار آمدن با چنین بحران هایی داشته است. ضمن این که طرح پتروشیمی زنجان ۳ قلم تجهیزات اساسی نیاز دارد که بیشترین نگرانی از تامین آن هااست. از این بین قبلاً سفارش ساخت توربین های کمپرسورهای سه گانه واحد آمونیاک  به زیمنس آلمان داده شده است و هفته آینده، امور مربوط به انتقال توربین ها به داخل کشور را آغاز خواهیم کرد. جهت سفارش ریفورمر اولیه نیز ظرف چند روز آینده گام اولیه را خواهیم برداشت. در صورت ایجاد تنگنا سایر تجهیزات مورد نیاز را می توان از طریق کشورهای اروپای شرقی یا چین و… تامین نمود و به نظر می رسد نگرانی خاصی بابت تامین ماشین آلات و تجهیزات نخواهیم داشت.

وی ادامه داد : تنها نگرانی مهم بابت نحوه تبادلات مالی است که البته امیدوارم قبل از ایجاد تنگناهای جدید، بتوان گشایش اعتبارات اسنادی را انجام داد و تجهیزات دیر تحویل را سفارش داد. همچنین تصور می کنم همان طور که در زمان تحریم های شدید سال های قبل امکان نقل و انتقال پول توسط بانکی کوچک در چین میسر شد، این تدبیر و امکان در کشورهای اروپایی هم فراهم شود.

این فعال صنعت پتروشیمی در ادامه عنوان کرد: حداکثر ظرفیت تولید اوره در کشور، ۱۲.۵ میلیون تن تعریف شده است و فعلا گفته شده مجوز دیگری برای تولید اوره صادر نخواهد شد.

احتمالا علاوه بر طرح های پتروشیمی زنجان و پتروشیمی هنگام، که مراحل اولیه تامین مالی از محل منابع صندوق توسعه ملی را طی می کند، و وارد مدار تولید خواهند شد، طرح های توسعه پتروشیمی کرمانشاه و پتروشیمی خراسان نیز از محل منابع داخلی آن شرکت ها تامین مالی خواهند شد.

ارزش جایگزینی ۱۱۵ میلیون یورویی پتروشیمی زنجان تا این لحظه / قیمت سهم کمتر از ۴۰ درصد ارزش ذاتی است

مدیری در خاتمه در مورد قیمت منطقی سهم زنجان گفت: شرکت پتروشیمی زنجان تا کنون حدود ۱۱۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری انجام داده و در واقع ارزش جایگزینی اقدامات انجام شده در طرح اوره و آمونیاک زنجان بدون احتساب سایر دارایی های غیرمرتبط به طرح اوره و آمونیاک، تا این لحظه حدود ۱۱۵ میلیون یورو است و این موضوع در صورت های مالی زنجان قابل محاسبه و مشاهده است. با محاسبات من قیمت فعلی سهم روی تابلوی معاملات، کمتر از ۴۰ درصد ارزش ذاتی سهم بوده و بدون شک با توجه به این موضوع و نیز اخبار مثبت شرکت، قیمت فعلی سهم کمتر از ارزش واقعی آن می باشد.

کد خبر 392554

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =