علت افزایش زیان ۱۵۸ درصدی یک شرکت و قرارداد مهم فروش ذغالسنگ

شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود با اعلام افزایش ۱۵۸ درصدی زیان و علت این رویداد ، درباره قرارداد مهم فروش ذغالسنگ فرآوری شده توضیحاتی ارایه کرد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از بورس پرس، شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود که با سرمایه 8.4 میلیارد تومانی در فرابورس حضور دارد ضمن اعلام افزایش 158 درصدی زیان و علت این رویداد ، درباره قرارداد مهم فروش ذغالسنگ فرآوری شده توضیحاتی ارایه کرد.

"کشرق" درحالی زیان پیش بینی شده هرسهم سال مالی اسفند گذشته را از 178 به 460 ریال رسانده که توضیحاتی به شرح زیر داده  است:

1. مبلغ فروش در آخرین پیش بینی تعدیل شده 73.268 میلیون ریال بوده که در عملکرد واقعی مبلغ 68.923 میلیون ریال است. این انحراف به دلیل نبود مواد ناریه (مواد آتشکاری) خاصی که شرکت ملزم به استفاده آن بوده در اسفند ماه منجر به کاهش 1.865 تن تولید گردید. نبود مواد ناریه باعث کاهش متراژ پیشروی می گرددکه به طبع آن مقدار تولید نیز کاهش خواهد یافت. لیکن میانگین نرخ فروش تقریبا با پیش بینی مطابقت دارد.

2. بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی مبلغ82.195 میلیون ریال است که در آخرین پیش بینی مبلغ 67.418 میلیون ریال بوده است. 6.085 میلیون ریال موجودی ابتدای دوره ذغالسنگ طی دوره به دلیل کاهش کیفیت به شرکت البرز شرقی به مبلغ 2.256 میلیون ریال بفروش رسید که زیان حاصل از آن 3.829 ریال می باشد.

همچنین هزینه بالایی جهت تعمیر و راه اندازی مجدد معدن زمستان یورت پس از انفجار اردیبهشت ماه انجام گردید که شامل هزینه دستمزد و سربار می باشد. شرکت طی سال ، هزینه هایی جهت پیشروی در معادن انجام می دهد که طبق استاندارد های حسابداری به دلیل طول عمر بیش از یکسال می بایست به حساب دارایی های ثابت معادن انتقال دهد که این امر در سنوات قبل به صورت نرخ ثابت هر متر پیشروی محاسبه می گردید و از هزینه ها برگشت داده می شد به حساب معادن ثبت می گردید.

لیکن در سال 1396بنا بر نظر حسابرس ، هزینه هایی که مستقیم در ارتباط با پیشروی ها انجام میشد به حساب کار در جریان ساخت ثبت می شود و هزینه هایی که مستقیم به بخش استخراج می باشد در مرکز هزینه استخراج ثبت می شود اما هزینه هایی که مشترک بین استخراج و پیشروی می باشد بر اساس تعداد نفرات بکارگیری شده در استخراج و پیشروی تسهیم می شود که سهم پیشروی از هزینه ها خارج و در دارایی در جریان تکمیل ثبت و در پایان ماه به حساب معادن منتقل می شود که این تغییر رویه نرخ هر متر بهای تمام شده پیشروی های سال 1396 را پایین آورد و به طبع آن در بهای تمام شده استخراج تاثیر گذاشت و همچنین کاهش تولید در اسفند ماه باعث افزایش بهای تمام شده ماه اسفند گردید.

3. هزینه اداری،عمومی و فروش به علت تکمیل کادر فنی و تخصصی در دفتر مرکزی حدود 18٪ نسبت به پیش بینی افزایش داشته است.

4. همچنین مبلغ 2.945 میلیون ریال به خانواده های فوتی حادثه معدن و سایرین پرداخت شده است که در سایر هزینه ها و درآمد های غیر عملیاتی ثبت شده است.

فروش ذغالسنگ فرآوری شده و انعقاد قرار داد

این شرکت همچنین در مورد فروش ذغالسنگ فرآوری شده و و انعقاد قرارداد اعلام کرد: در سال 97 با توجه به سیاست شرکت مبنی بر فرآوری ذغالسنگ تولیدی معادن و پرهیز از خام فروشی عملیات دانه بندی زغال خام و همچنین شستشوی بخشی از زغالسنگ دانه بندی شده انجام پذیرد که در این راستا شرکت نسبت به خرید و نصب تجهیزات دانه بندی اقدام نموده که بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون ریال سرمایه گذاری گردیده است.

همچنین تصمیم بر ساخت دستگاه زغالشویی جهت شستشوی زغالسنگ دانه بندی در آینده نزدیک دارد که در حال حاضر به دلیل عدم وجود دستگاه زغالشویی قرارداد عملیات دانه بندی شستشوی زغال خام با یکی از معادن نزدیک معدن زمستان یورت انعقاد شده و در حال اجرا است. مبنای کلی این پروسه کاهش درصد خاکستر و حذف باطله سنگی و افزایش میانگین نرخ فروش زغالسنگ است .

لازم به توضیح که در گزارش های فعالیت ماهانه از فروردین ماه 97 زغالسنگ فرآوری شده تحت عنوان زغالسنگ دانه بندی شده گزارش می شود. بر اساس قرارداد منعقده مبلغ پایه زغالسنگ فرآوری شده 5.100.000 ریال برای هر تن قیمت گذاری گردیده است. تاریخ شروع قرارداد اول اسفند 96 است که بعلت مقدار کم در ماه های اسفند 96 و فروردین 97 تاریخ عملیاتی قرارداد از اول اردیبهشت است و تاریخ خاتمه قرارداد فروردین 98 و تناژ تحویلی برای این مدت 7500 تن است.

اثرات مالی این قرارداد برای سال 1397 در گزارشات تفصیلی و اطلاعات میان دوره ای آتی مورد محاسبه قرار خواهد گرفت. بر اساس ماده 8 قرارداد فی مابین طرفین متعهد هستند که اسناد و اطلاعات و مدرک تحویلی را بصورت محرمانه تلقی نمایند و بر این اساس از انتشار اصل قرارداد این شرکت معذوریم.

کد خبر 392280

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =