بورس کالا آماده راه اندازی بازار مشتقه ارزی است

محسنی عنوان کرد: بورس کالا با سازوکاری که در اختیار دارد، به شفافیت و قابل پیش بینی بودن قیمت ها کمک می کند تا شرایط از حالت قیمت گذاری دستوری خارج شود.

قاسم محسنی گفت: با توجه به تجربه نزدیک به ۱۰ ساله بورس کالا در راه اندازی بازار مشتقه، این بورس زیرساخت های لازم و آمادگی کافی برای راه اندازی بازار مشتقه ارز را نیز دارد.

به گزارش بورس آنلاین و به نقل از کالا خبر ، عضو شورای عالی بورس در خصوص نقش بورس کالای ایران در حمایت از کالای ایرانی گفت: روش قیمت گذاری دستوری و دخالت در امر تعیین قیمت ها در حالی به بدنه تولید کشور صدمه می زند که حمایت از کالای ایرانی به عنوان شعار سال جاری در سایه قیمت گذاری شفاف و معاملات مبتنی بر رقابت تحت حاکمیت نظام عرضه و تقاضا در بورس کالای ایران قابل اجراست.

قاسم محسنی افزود: طبیعتا یکی از مسایلی که تولیدکننده و مصرف کننده با آن مواجه است، مسئله قیمت و ایجاد شفافیت قیمتی است. بطوریکه اگر قیمت ها قابل پیش بینی باشد طبیعتا تولیدکننده ها برای تولید بیشتر می توانند بهتر برنامه ریزی کنند.

محسنی عنوان کرد: بورس کالا با سازوکاری که در اختیار دارد، به شفافیت و قابل پیش بینی بودن قیمت ها کمک می کند تا شرایط از حالت قیمت گذاری دستوری خارج شود. در چنین فضایی روند تعیین قیمت ها تابع عرضه و تقاضا خواهد بود و این عرضه و تقاضا با درصد بالایی از اطمینان برای آینده قابل پیش بینی است و می تواند سرمایه گذاری را افزایش دهد.

وی در خصوص بحث تک نرخی شدن ارز و آثار آن بر معاملات بورس کالا و قابلیت پیش بینی پذیری معاملات برای صنایع بالادست و پایین دست اظهار کرد: نرخ ارز برای کالاهایی که قیمت گذاری آنها بین المللی و در بازارهای جهانی صورت می گیرد، حائز اهمیت است. از جمله بهای نفت و فرآورده های نفتی، پتروشیمی و فلزات اساسی که براساس نرخ ارزهای بین المللی قیمت گذاری می شوند و قیمت آنها در بازار با توجه به نرخ تبدیل ارز تعیین می شود. بنابراین هر چه ارز در قیمت گذاری ثبات بیشتری داشته باشد و یا نرخ ارز به صورت یک نظام شناور مدیریت شده همانند آنچه بانک مرکزی به اجرا در آورد پیش بینی شود، قابلیت پیش بینی پذیری برای فعالان اقتصادی راحت تر خواهد بود.

عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه مشتقات ارزی یا همان قراردادهای آتی و معاملات اختیار معامله بین نرخ ارزهای معتبر در مقابل ریال اهمیت خاص خود را دارد و در پوشش ریسک نوسان نرخ ارز می تواند به فعالان اقتصادی کمک کند، در خصوص راه اندازی بازار مشتقه ارزی گفت: به کمک راه اندازی بازار مشتقه ارزی بدون اینکه دولت بخواهد ریالی را در بازار هزینه کرده و به بودجه دولت فشاری وارد کند، خود فعالان اقتصادی می توانند ریسک ناشی از نوسان نرخ ارز را برای معاملات خود پوشش دهند. همچنین بانک مرکزی می تواند در بازار مشتقه ارزی در قالب نظام بازار، سیاست های خود را از طریق این بازار مالی پیاده کند؛ از این رو بازار مشتقه ارزی می تواند یاری دهنده بانک مرکزی در تنظیم بازار ارز باشد.

قاسمی در خصوص ظرفیت ها و پتانسیل های موجود برای راه اندازی بازار مشتقه ارزی در بازار سرمایه ایران اظهار کرد: صد در صد این پتانسیل و آمادگی لازم در بورس کالای ایران وجود دارد تا بازار مشتقه ارزی راه اندازی شود. ضمن اینکه معاملات اوراق مشتقه روی سکه طلا و سایر کالاهای دیگر در بورس کالا تجربه شده و چندین سال است که معاملات آن در این بازار در حال انجام است. ضمن اینکه دستورالعمل های مربوط به آن نیز آماده است و از نظر ساختاری نیز آمادگی لازم برای راه اندازی بازار مشتقه ارزی در این بورس وجود دارد .

کد خبر 392205

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =